Ogórki na balkonie – uprawa krok po kroku

W donicach plonują bardzo dobrze, nie gorzej niż w ogrodzie. Ogórki na balkonie można uprawiać jak jednoroczne pnącza, podobnie jak groszek pachnący czy fasolę.

Ogórek krzaczasty (na zdjęciu jest odmiana Dar) zajmuje bardzo mało miejsca. Można go uprawiać w mniejszych donicach niż ogórki o długich pędach.

Ogórki na balkonie są trochę trudniejsze w uprawie pojemnikowej niż np. pomidory. Największy problem to podlewanie. Gdy ogórki intensywnie kwitną i owocują, potrzebują dużo wody.

Nasiona ogórków: KLIKNIJ TUTAJ

Gdy wychodzi się do pracy na wiele godzin, w czasie słonecznych, upalnych dni może być problem z zapewnieniem im wystarczającej ilości wody. To przekłada się na gorszy plon i gorzknienie ogórków.

Jednak na wszystko są sposoby😊

Krok 1: Słoneczny balkon 

Ogórki na balkonie rosną najlepiej, jeśli mają dużo słońca. Jednak tolerują też lekki półcień. Ogórki można uprawiać na balkonach od południa, zachodu, wschodu.

Krok 2: Pojemniki

Najlepsze są donice duże. Idealnie jest, gdy każdy ogórek na balkonie ma pojemnik o pojemności co najmniej 10 l. Ogólnie ogórki nie mają zbyt rozbudowanych korzeni lecz w większych donicach zdecydowanie łatwiej zapewnić im wilgotną ziemię.

W mniejszych donicach też można siać ogórki na balkonie. Jednak wtedy lepiej wybierać odmiany krzaczaste (niskie), które nie wypuszczają długich pędów, np. ogórek Dar.

Ogórek Hela F1 w dużej donicy zrobionej z pojemnika budowlanego.

Krok 3: Podpory

Ogórki na balkonie (oraz w ogrodzie) świetnie rosną przy podporach. Same wspinają się słabo, więc trzeba im pomagać. Polega to na tym, że wydłużające się pędy przywiązuje się sznurkami, np. do kratki, balustrady, patyków.

Nie pną się tylko ogórki krzaczaste. One po prostu nie wypuszczają długich pędów. Rosną jak krzaki.

Ogórki o długich pędach najlepiej uprawiać na podporach.

Krok 4: Ziemia

Powinna być żyzna. Najlepsza jest ziemia kompostowa.

Krok 4: Siew

W ogrodzie ogórki sieje się po 15 maja (V), gdy ryzyko przymrozków jest już niewielkie. Ogórki niszczy najmniejszy  mróz.

Jednak gdy ogórki mają rosnąć w donicach na balkonie, można siać je wcześniej, już od 15 kwietnia. Można siać je w tych samych donicach, w których będą rosły docelowo, albo trzeba przygotować rozsadę (koniecznie w osobnych, małych doniczkach).

Doniczek z posianymi ogórkami nie można jednak na początku trzymać na balkonie. Nasiona, aby wzejść, muszą mieć ciepło. Dlatego w ciepłe dni donice wynosi się na balkon, ale na noc trzeba je zabrać do mieszkania. Jeśli dni są chłodne, ogórków w ogóle nie wystawia się na balkon. Między 15-20 maja ogórki można zostawić na balkonie na stałe. Wnosi się je do domu tylko, gdy temperatura spada do kilku stopni Celsjusza.

Gdy posiane ogórki są trzymane w cieple, kiełkują już po 5-10 dniach.

Krok 5: Ściółkowanie

Ogórki na balkonie rosną bardzo szybko. Wypuszczają dużo liści i obficie kwitną. Im są większe, tym więcej wody potrzebują. By woda zbyt szybko nie wyparowywała z ziemi, warto je ściółkować, gdy mają po 2-4 liście właściwe. Użyć można np. słomy, włókna koksowego, szyszek.

Ściółka zapobiega także nadmiernemu nagrzewaniu się ziemi od słońca i stygnięciu w nocy.

Ogórek balkonowy ściółkowany słomą.


Krok 6: Podlewanie

Ogórki na balkonie trzeba podlewać często. Gdy kwitną i owocują, a w dodatku jest słonecznie i upalnie, wypijają wodę błyskawicznie. Podlewanie kilka razy w ciągu dnia jest zwykle konieczne.

Do podlewania ogórków nadaje się woda z kranu. Konewkę warto stawiać tak, by nagrzewało ją słońce. Ogórki nie lubią być podlewane zimną wodą.

Przesuszenie może powodować gorzknienie owoców ogórków. Nie wszystkie odmiany są tak samo wrażliwe. Moim ulubionym ogórkiem doniczkowym jest Hela F1. Nie gorzknieje mimo przesuszenia, jest bardzo smaczny i plenny.

Białe ogórki wyglądają w donicach bardzo malowniczo. Jednak akurat ta odmiana - White Wonder - ma tendencję do gorzknienia z powodu przesuszenia.

Krok 7: Pielęgnacja

Ogórki na balkonie najlepiej uprawiać bez chemii. Chorują rzadko. Ze szkodników największy problem bywa z mączlikiem szklarniowym. Jego postać dorosła wygląda jak biała muszka.

Inwazja mączlików zdarza się – na szczęście – rzadko. Sprzyja jej, gdy na balkonie (lub sąsiednich balkonach) uprawiane są kwiaty, które mączlik lubi, np. fuksje. Szkodniki można odławiać na lep przy pomocy żółtych tabliczek (do kupienia w Sklepie Niepodlewam). Można też stawiać wodę w żółtych miseczkach, w której mączliki się topią.

Do nawożenia ogórków na balkonach bardzo dobre są nawozy na bazie naturalnych składników, np. odchodów dżdżownic i pokrzywy.  Ich zaleta to także brak nieprzyjemnego zapachu. Nawóz stosuję raz w tygodniu.

Moje ogórki w donicach zasilam też gnojówkami roślinnymi – najpierw z pokrzywy, a potem z dzikiego bzu czarnego.

Ogórki na balkonie dobrze znoszą przestawianie donic, oczywiście jeśli nie są jeszcze zbyt duże. Owoce zbiera się nawet do końca sierpnia.


33 komentarze:

  1. Można i tak, ja nie próbowałam z ogorkami w donicach ale z pomidorkami koktajlowymi, znaczy w tym sezonie pierwszy raz
    Za to ogórki u mnie w ogródku, na slomie, jak nie w dziurach to w rowkach i tak zależy od roku, dnia, pory, mojego samopoczucia. Ale wiesz natchnienia dostalam na ogórka owocowe. Mam nasionka, już nawet zasiane. Pozdrawiam i obfitych plonów życzę :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobry pomysł dla tych, którzy nie posiadają ogrodu. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny pomysł.W tym roku posiałam ogórki krzaczaste,ale sadzonki są słabe
    Korzystając z Twoich rad muszę zasilić je gnojówka z pokrzywy :)
    .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie, początek wiosny był wyjątkowo mało słoneczny. Moja rozsada też słabo wchodziła. Po prostu ciemno...

      Usuń
  4. Witam pytałam ostatnio o gałązki z żywopłotu a dokładnie ligustr pospolity jako dodatek do kompostu? (czy mogłabyś udzielić odpowiedzi bo nie mogę znaleźć nigdzie swego zapytania)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę, to tu było w komentarzach: http://niepodlewam.blogspot.com/2013/04/rosliny-trujace-w-ogrodzie.html

      Usuń
    2. Dzięki😊 zastanawiam się co mogę jeszcze wysadzić w ogródku w miejsce po sałacie i rzodkiewce?

      Usuń
    3. Na przykład koperek i fasolę karłową:)

      Usuń
  5. Dzięki😃 Kopru mam dużo ale kupiłam fasole - szparagową odmiana dubelle witte osiąga 40 cm czy wymaga podpór? I co znaczy że należy je okopać? Aha i ogórek odm. wężowa rośnie do 1 metra czy trzeba podpierać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taka fasola nie potrzebuje podpór. Po co okopywać fasolę - nie mam pojęcia... Może to jakiś błąd w opisie? Ogórek wężowy może rosnąć bez podpór i na podporach:) Ja wolę na podporach.

      Usuń
  6. Dziękuję Maczku! Dzięki Twemu blogowi ogrodnictwo wydaje się takie pasjonujące i przyjemne nawet dla takich amatorów jak ja 😉

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, jak miło:) W ogrodzie i na balkonie w uprawach czasem coś nie wychodzi, ale nie ma się co przejmować. Ja przeżyłam 2 dni temu gradobicie największe w życiu. No cóż, ratuję co mogę...

      Usuń
  7. Oj to współczuję, mam nadzieję ze straty nie są duże.Ja właśnie w fazie eksperymentów uczę się na błędach ale zawsze fajnie doinformować się od kogos kto ma pojęcie 😉 Nie myślałaś żeby nagrywać filmiki na YouTube? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zniszczenia po gradobiciu mam ogromne... Jak nigdy. Byłyby większe, gdym uprawiała pomidory w gruncie. W donicach, pod okapami, jakoś przetrwały.
      Filmiki mam w planach. Tylko czasu brak:)

      Usuń
  8. W tym roku sieję też ogórki.W zeszłym miałam pomidorki cherry.Tylko mało ich było 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na balkonie warto pomóc pomidorom w zapyleniu:)

      Tutaj trochę na ten temat:

      https://niepodlewam.blogspot.com/2019/07/jak-zapylac-pomidory-uprawa-amatorska.html

      Usuń
    2. Pomidory potrzebują głębokich doniczek, ew wiaderka

      Usuń
  9. Wypróbuję w tym roku na tarasie pierwszy raz, ponieważ nie mam już ogródka. Do tej pory uprawiałam ogórki na gruncie.Jestem dobrej myśli. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Posadzilam ogorki w wazonach na balkonie.to pierwsze doswiadczenie iile radosci ,, Gdy rano wstaje ide podziwiac jak rosna.Jak narazie maja piekne zielone liscie i pere zoltych kwiatkow nie moge doczekac sie pierwszego ogorka pozdrawiam Magda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super:) Zaraz po kwiatkach będą owoce. Smacznego:)

      Usuń
  11. Pierwszy raz posadzilam ogórki (krzaczaste) i pomidory (duże i koktailowe) na balkonie. Krzaki pomidorów pieknie rosną. Są olbrzymie i maja juz dużo kwiatów. Krzaki ogórków również fantastyczne rosną. Faktycznie trzeba pilnować podlewania, bo jak slonce przygrzeje to momentalnie liscie wyglądają jak powiędłe. Mam jeszcze oberżynę, piekna salatę, pietruszkę, koper i mnostwo ziół. Na dzien dzisiejszy jestem dumna z mojego mini ogródka. Można? Można:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Mam pytanie, czy doniczki powinny miec dziury? Aby nie przelac, przynajmniej w tych pierwszych tygodniach od siewu. Rozumiem ze pozniej to juz nie problem :)
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Dziury zawsze muszą być w doniczkach:) Nawet jak balkon ma daszek to i tak większy deszcz czasem może zrobić potop ogórkom.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuje za odpowiedz :) Wlasnie to mnie zastanawialo bo pamietam doniczki w Polsce, roznych wielkosci, z dziurami i podstawka. W Szkocji zdziwilo mnie ze wiekszosc nie ma dziur, sa tylko czasem (ale nie zawsze) 1-3 cienkie (jak maly palec) 'wypustki' od dna na wysokosc 1-2 cm ktore mozna przyciac wedle potrzeb. Sama gora tych 'wypustek' jest zamknieta.
      Jestem totalnie 'zielona' w tych tematach ;p jak widac! wiec szukam porad. :)

      Usuń
    2. W Polsce też coraz trudniej kupić doniczki z dziurami. Okropność... Potem trzeba się gimnastykować z wiertarką albo wytapiać gorącym gwoździem. Mam wrażenie, że producenci nie mają pojęcia, że rośliny potrzebują tych dziur...

      Usuń
    3. Szukałam długo zwykłych ( nie dekoracyjnych ) doniczek na pomidory i ogórki,z dziurami w dnie . Bokiem mi wychodzi robienie otworów w donicach ,skrzynkach balkonowych ...
      Dziś ,ku mej wielkiej radości kupiłam takie w mrówce -20,10,5 litrowe ! Z ogromnymi dziurami w dnie :D

      Usuń
  14. A ja mam balkon od strony północnej i ogórki bez problemu owocują, słońce jest do godziny 7 rano i po 18 wieczorem, tak więc bez problemu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo ciekawe:) Może elewacja odbija światło korzystnie dla ogórków? Na pewno to przykład, że trzeba próbować:)

      Usuń
  15. Mam pytanie zasadzilem ogórki w donicach mają 5tygodni ładnie się rozrosły niestety przeprowadzam się do bloku mam Balkon duży słoneczny tylko wyjeżdżam na urlop 2 tygodnie co z podlewaniem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam podobny problem :( Ogórki pięknie rosną,zaczęły owocować a za 2 dni wyjeżdżam...
      Testuję podlewanie butelkowe,może się uda .

      Usuń
    2. Najlepiej kogoś poprosić, by wpadał i podlewał... Można też napełnić butelki wodą, zakręcić (w nakrętce zrobić dziurkę), odwrócić do góry dnem i wbić w ziemię (stroną od nakrętki). Na kilka dni wystarczy...

      Usuń