Olej dziurawcowy - jak zrobić krok po kroku

Z kwiatów dziurawca można łatwo zrobić olej dziurawcowy. Stosuje się go m.in. na zmęczenie, depresję, reumatyzm i jako kosmetyk na ładną cerę.

Gotowy olej dziurawcowy jest czerwony.

Olej dziurawcowy – znany też jako oliwa świętojańska - robi się z kwiatów dziurawca zwyczajnego oraz oliwy z oliwek. Kwiaty dziurawca zbiera się na przełomie czerwca i lipca.

Olej dziurawcowy można dodawać do sałatek. Nadaje się też do masażu, np. kręgosłupa czy stawów. Można też nim smarować suchą, wrażliwą skórę.

Krok 1

Kwiaty dziurawca (mogą być z szypułkami) wkłada się do słoika z pokrywką. Kwiatów nie trzeba ubijać.

Słoik może być mały, średni, duży – jaki się ma. Ważne, aby miał zakrętkę i był przezroczysty.

Kwiaty na olej dziurawcowy zbiera się na przełomie czerwca i lipca.

Krok 2

Drugim składnikiem oleju dziurawcowego jest oliwa z oliwek. Użyć można też np. oleju rzepakowego lub innego. Jednak olej dziurawcowy jest najlepszy w smaku z dodatkiem oliwy z oliwek.

Kwiaty dziurawca zalewa się oliwą z oliwek tak, aby je zakryć.

Kwiaty dziurawca i oliwa z oliwek to składniki oleju dziurawcowego.

Kwiaty dziurawca zalewa się oliwą z oliwek.

Krok 3

NIEZAMKNIĘTY słoik z kwiatami dziurawca, zalanymi oliwą z oliwek, odstawia się w kąt kuchni. Może być np. na lodówce. Powinien stać 5-7 dni.

Zawartość robi się czerwona. Nie przypadkowo jedna z ludowych nazw dziurawca zwyczajnego to krewka Matki Boskiej.

Oliwa z oliwek powinna zakryć kwiaty. Ten kolor zmieni się na czerwony już po kilku dniach.

Krok 4

Słoik trzeba zakręcić i postawić w słonecznym miejscu, np. na parapecie.

Zakręcony słoik z olejem dziurawcowym.

Kilka tygodni olej z dziurawca dojrzewa na słonecznym parapecie.

Mniej więcej po miesiącu olej dziurawcowy jest gotowy do użycia. Jest czerwony, klarowny. Nie ma jakiegoś specjalnego zapachu.

Płyn można przecedzić i kwiatki zużyć do jakiegoś dania. Nie jest to jednak konieczne. Olej dziurawcowy zachowuje świeżość (poza lodówką) nawet do następnego zbioru kwiatów.😎

Warto wiedzieć


  • Dziurawiec zwyczajny można uprawiać w ogrodzie. Raz posiany, zostaje w nim na zawsze. Jest odporny, niewymagający i nie trzeba go podlewać. 


Jak siać dziurawiec CZYTAJ TUTAJ

Dziurawiec zwyczajny w ogrodzie.






3 komentarze:

  1. Mam, niestety, pewne wątpliwości. Czerwony kolor wyciąg olejowy z dziurawca zawdzięcza hiperycynie. Ma ona tę właściwość, że uwrażliwia skórę na promieniowanie UV. Czy używanie zatem tego preparatu, szczególnie zewnętrznie, w cieplejszej części roku, jest bezpieczne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trafna uwaga:) Oczywiście lepiej stosować na skórę wieczorem. Do sałatek dodaję po kilka kropli także w dzień - i nic. Ale trzeba uważać.

      Wiedza o właściwościach fotouczulających dziurawca jest powszechna, ale mało się mówi,że takie właściwości mają też popularne cytrusy. Czyli latem z sokiem pomarańczowym lepiej nie przesadzać:)

      Usuń
    2. O cytrusach nie wiedziałem. :)

      Usuń