Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) jeszcze 15 lat temu był w Polsce rzadki. Powód - wymarzał, zwykle już przy minus 20 stopniach Celsjusza. Pod koniec lat 90. XX wieku w sklepach pojawiły się jednak odmiany odporne na siarczysty mróz, dobrze rosnące nawet na słabej glebie. Obecnie jest dość popularny. Z jego gałązek często robi się stroiki na Boże Narodzenie i Wszystkich Świętych.
Czerwone owoce ostrokrzewu utrzymują się na gałązkach aż do następnego kwitnienia. Dlatego do zatrucia często dochodzi także zimą i wiosną. |
Ostrokrzew kolczasty jest piękny. Ma liście, które nie opadają na zimę. Atrakcyjne są także jego owoce (wielkości grochu) - na krzewach 10-15-letnich są ich setki. Najpierw mają kolor zielony, potem przechodzą w pomarańcz, a następnie w czerwień. Niestety, wręcz kuszą, by je zjeść.
Niedojrzałe owoce ostrokrzewu kolczastego. |
Na wpół dojrzałe owoce ostrokrzewu są pomarańczowe. Potem przebarwią się na ciemnoczerwone. Są ich setki. |
Owoce i liście ostrokrzewu kolczastego zawierają m.in.:
* alkaloid teobromina* glikozydy cyjanogenne
Teobromina jest też składnikiem np. kakao, czekolady, coli. Dla człowieka nie jest groźna, ale np. dla koni - już tak. Dlatego ostrokrzew nie powinien być sadzony przy wybiegach dla nich.
W przypadku ludzi groźne są zwłaszcza glikozydy.
Objawy zatrucia:
* ból żołądka* wymioty
* biegunka
* senność.
Na szczęście ostrokrzew nie należy do roślin bardzo trujących. Nie umiera się po zjedzeniu jednej czy nawet kilku jagód. Jednak w przypadku bardzo małych dzieci, zjedzenie nawet tak małej ilości jagód może spowodować groźne dla zdrowia i życia odwodnienie (z powodu silnej biegunki i wymiotów spowodowanych zatruciem). Konieczna jest więc wizyta u lekarza.
Dotykanie ostrokrzewu gołymi rękami nie jest niebezpieczne. Do przycinania lepiej zakładać rękawice.
A propos
W Anglii przed wiekami gałązki ostrokrzewu kolczastego wieszano w oborach. Ulatniające się z nich substancje miały niszczyć choroby skórne bydła, np. grzybicę.Kwiaty ostrokrzewu są niepozorne, ale jest ich mnóstwo i przyjemnie pachną. Chętnie odwiedzają je pszczoły. |
O innych roślinach trujących w ogrodzie CZYTAJ TUTAJ.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz