Bardzo ciekawe informacje na temat owoców nieszpułek znalazłam w badaniach naukowców z Zagreb University (Chorwacja) oraz Ataturk University (Turcja). Zostały opublikowane w Jurnal of Botany and Food Quality (80, 86-90, 2012 r.).
Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) |
W badaniach potwierdzono, że owoce nieszpułek zawierają naturalne antyoksydanty, które zapobiegają nowotworom. Poza tym nieszpułki mają dużo składników mineralnych (porównanie z innymi owocami w tabeli poniżej). Jednocześnie jest w nich mało cukru i dużo witamin.
W 100 g owoców nieszpułki znajduje się 11,5-15 mg witaminy C, czyli więcej niż np. w jabłkach i bananach (po 7 mg). Mniej jednak niż np. w papryce (107 mg), czy czarnych porzeczkach (177 mg).
Nieszpułki zwyczajne to wyjątkowe drzewa owocowe. Przez tysiąclecia krzyżowały się z głogiem, potem znowu z nieszpułkami i w efekcie ich owoce mają różne geny. Dlatego we wspomnianych badaniach wzięto pod uwagę także genotypy owoców nieszpułki. I okazało się, że ma to wpływ na zawartość antyoksydantów, witamin i składników mineralnych. Różnice są na tyle nieduże, że jedzenie owoców nieszpułki, bez względu na geny, jest po prostu zdrowe.
Przez wieki w medycynie naturalnej, np. w Turcji, owoce nieszpułki stosowano m.in. przy zaparciach, schorzeniach nerek i pęcherza moczowego oraz w kamicy nerkowej.
O uprawie nieszpułek w polskim klimacie CZYTAJ TUTAJ
Chyba pierwszy raz słyszę o tych drzewach i owocach... Ciekawe, w jakiej postaci można je spożywać... Dzięki za info :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie :-)
Najlepsze są na surowo po wyjęciu z zamrażalnika. Wystarczy rozmrozić i wyssać miąższ. W barwie powinien być brązowy, w smaku jest słodki i przypomina nieco ulęgałki
UsuńDzięki za przepis:)
Usuń