Zrębki z gałęzi zrobione w rozdrabniaczu ogrodowym. |
Podstawowa zasada wykorzystania zrębków w ogrodzie:
- Liściaste – trzeba zawsze przekompostować przed użyciem przynajmniej 3-4 miesiące. Zawierają bowiem garbniki, które hamują wzrost roślin;
- Iglaste – można rozsypywać w ogrodzie nawet świeże, ale cienką warstwą (grubsze się filcują). Warto je jednak przekompostować, jak zrębki liściaste.
Kompostowanie to sposób na pozbycie się garbników z drewna liściastego. Poza tym unika się wystąpieniu głodu azotowego w ogrodzie. Bakterie, które rozkładają zrębki drzewne, szczególnie w pierwszym okresie, potrzebują dużo azotu. W zrębkach – zarówno liściastych, jak i iglastych - jest go mało. Dlatego lepiej wszystkie zrębki kompostować.
Dzięki rozdrabniaczowi, z gałęzi można zrobić ściółkę. Ze zrębków powstaje próchnica w glebie. W takiej ziemi rośliny lepiej i zdrowiej rosną. |
Zrębki drzewne można kompostować na 3 sposoby:
1. Same zrębki na ściółkę
Do oddzielnego kompostownika zrębki wsypuje się warstwami po 10-20 cm. Każdą warstwę trzeba lekko posypać dodatkiem azotowym, np. zielonymi liśćmi (nie mogą być brązowe), skoszoną trawą, nawozem zwierzęcym albo mineralnym, jak siarczan amonu czy mocznik.Bez dodawania azotu zrębki i wiórki też się przekompostują, ale trzeba czekać znacznie dłużej. Dodać też można szczepionkę do kompostowania (do kupienia w sklepach ogrodniczych).
Zwykle po 3-4 miesiącach zrębki są gotowe do ściółkowania. Powinny mieć brunatny kolor, jak ziemia. Zrębki na rabatach rozkładają się po 2-3 latach.
Jeśli jest możliwość, gałęzie lepiej ciąć z liśćmi. Zawierają naturalny azot, a po przekompostowaniu nie będzie po nich śladu. |
2. Kompost do roślin kwasolubnych
Zrębki, wiórki oraz trociny są doskonałym dodatkiem do kwaśnego kompostu. Taki kompost robi się dla roślin kwasolubnych, np. azalii, borówek amerykańskich, różaneczników.Kwaśny kompost przygotowuje się w oddzielnym kompostowniku. Oprócz zrębków wrzuca się do niego np. igliwie, szyszki, ścięte gałązki wrzosów i wrzośców.
Więcej o robieniu kwaśnego kompostu CZYTAJ TUTAJ
Ze zrębkami można zrobić świetny kompost kwaśny, np. do borówek. |
Siarczan amonu dodany do kompostu kwaśnego. |
3. Kompost uniwersalny
To najpopularniejszy rodzaj kompostu, nadający do większości roślin w ogrodzie (oprócz wybitnie kwasolubnych). Wrzuca się do niego chwasty, opadłe liście, resztki kuchenne. Nadają się także zrębki drzewne. Wzbogacają kompost uniwersalny w próchnicę.Zrębki do kompostownika trzeba zawsze wrzucać warstwami (do 10-20 cm). Każdą warstwę zrębków posypuje się dodatkiem azotowym, np. chwastami i liśćmi (zielonymi), nawozem zwierzęcym (dowolnym), nawozem sztucznym (mocznik, siarczan amonu lub innym). Bardzo dobre są też gnojówki roślinne, np. z pokrzywy czy dzikiego bzu czarnego, oraz gotowe szczepionki kompostowe.
W kompoście uniwersalnym zrębki są dodatkiem, z którego powstaje próchnica. |
Więcej o kompoście uniwersalnym CZYTAJ TUTAJ
Bardzo ciekawe ! Nie wiedziałam, że można zrobić specjalny kompost dla roślin kwasolubnych. Dziękuję za informacje :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za informacje:)
OdpowiedzUsuńJakież to cenne informacje , tak długo szukałam jak przysposobić zrębki iglaste i liściaste a tu proszę wszystko podane jak na tacy
OdpowiedzUsuńSUPER DZIĘKI ZA WSKAZÓWKI - będę się ich ściśle trzymać !!
pozdrawiam i bardzo dziękuję
Zapraszam na Niepodlewam:)
UsuńDziękuję ja na ścieżkach komposyuje zrębki na kartonie lub agrowłókninie,więc azot mi nie pobierają a chwasty znikają
OdpowiedzUsuńDziękuję i pozdrawiam
Ja też kompostuje na sxiezkach, swietnie się kompostuja,agrotkanina przykryta i nie rzuca się w oczy
UsuńŚwietny pomysł:) Dziękuję za podpowiedź!
OdpowiedzUsuńWitam :)
OdpowiedzUsuńDo czego konkretnie można wykorzystać zrębki iglaste?
Czy nadają się pod winorośle lub krzewy jagody kamczackiej?
A jak na ich obecność zareagują drzewa owocowe i czy nadadzą się może na rabatę kwiatową?
Jeśli nie nadają się do żadnego z powyższych, to do czego można je zastosować?
Pozdrawiam :)
Zrębki iglaste są świetne pod wszystkie rośliny kwaśnolubne, jak magnolia, azalia, różanecznik, borówka. Pomagają bowiem w utrzymaniu kwaśnego odczynu gleby. Można je także stosować pod drzewa i krzewy owocowe, w tym jagodę kamczacką i winorośl:)
UsuńBardzo przydatne informacje, wreszcie zacznę robić jak należy :)
OdpowiedzUsuńCzy zrębki sosnowe mogę wykorzystać do podsypania świerków syberyjskich? Wcześniej myślałam, żeby położyć czyste kartony.
OdpowiedzUsuńMożna ściółkować świerki syberyjskie i kartonami, i zrębkami. Proponuję zrobić tak: najpierw kartony, a na nie nasypać zrębki. Tak będzie też estetyczniej. Kartony ograniczą rozwój chwastów/trawy i nieźle "trzymają" wodę:)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za szybką odpowiedź
UsuńDzień dobry. Mam dostęp do zrębków dębowych. Jak je przygotować, aby były odpowiednie do użytku i w jaki sposób, do jakich roślin, warzyw stosować? Dziękuję za odpowiedź.
OdpowiedzUsuńTrzeba je przekompostować:) To proste: zrębki albo wrzucić do kompostownika, albo usypać w kopiec. Koniecznie bez przykrywania! I tak zostawić na minimum 3-4 miesiące. Warto dodać coś "azotowego". To mogą być np. zielone liście i skoszona trawa, mocznik, obornik granulowany. Takie zrębki nadają się do ściółkowania wszystkich roślin. W przypadku warzyw lepiej nie sypać za grubej warstwy (do 1 cm). Do ozdobnych roślin zrębki można mieszać np. z korą lub szyszkami, bo zrębki nie są zbyt urodziwe i dość szybko się rozkładają (nawet dębowe). Powodzenia!
Usuńi tu nasuwa sie pytanie na kotre odpowiedzi nie moge nigdzie znalesc.
OdpowiedzUsuńCzy suche galezie drzew lisciastych które lezą 3/4 roku na stercie tez trzeba kompostowac zeby moc nimi podsypac rabaty z kwiatami/bylinami.
Moim zdaniem już nie trzeba kompostować:) Pociąć na zrębki i ściółkować.
Usuńtez tak odczuwałem ze nie trzeba.
UsuńPOzdrawiam
Witam, przepuściłam przez rozdrabniacz stare, kilkuletnie gałęzie. Łamały się jak zapałka, część z nich była też pokryta mchem lub porostami. Czy takie zrębki z odleżałych gałęzi można uznać za przekompostowane, czy mimo wszystko powinnam je jeszcze złożyć na pryzmie do przekompostowania? Chcę wykorzystać je jako ściółkę pod cisy. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńNie trzeba już nic z nimi robić:) Można od razu podsypywać pod cisy.
Usuń