Jemioła pospolita |
Jemioła pospolita (Viscum album) znana jest także jako jemioł. Rośnie wyłącznie na drzewach i czasem na krzewach, ale tylko niektórych. Nie ma korzeni, jak inne rośliny, jest bowiem rośliną pasożytniczą. Do żywicieli przymocowuje się ssawkami, które wnikają aż pod korę i w drewno. Za ich pomocą wysysa z nich składniki odżywcze.
Jemioła częściowo sama potrafi zdobywać składniki niezbędne do życia. W liściach jemioły zachodzi bowiem proces fotosyntezy, jak u innych roślin.
Jemioła ma też ciekawy sposób rozmnażania. Zakwita wczesną wiosną. Z kwiatów, po zapyleniu przez owady, rozwijają się białe jagody (a właściwie niby jagody). Dojrzewają one na przełomie jesieni i zimy. Lubią je zjadać ptaki, zwłaszcza jemiołuszki. Nasiona po przejściu przez przewód pokarmowy ptaków łatwiej kiełkują. Gdy jemiołuszka zrobi kupę na gałąź, często daleko od rośliny matecznej, na wiosnę – z niestrawionych nasion - kiełkują młode jemioły.
Jemioła to roślina półpasożytnicza. Z reguły rośnie wysoko na drzewach. |
Jemioła – roślin lecznicza
Ziele jemioły zawiera m.in. flawonoidy, aminy, trójterpeny, glikozydy. Co ciekawe, skład chemiczny jemioły zależy od żywiciela, na której jemioła rosła. Zauważono to już dawno temu.Jak podaje w „Zielniku czarodziejskim” z 1893 roku Józef Rostafiński, jemioła z dębu, jodły i świerku, starta na proch, była używana jako lekarstwo na epilepsję. Dębowa miała też leczyć paraliż. Jemiołę podawano owcom, by zdrowo donaszały ciążę.
We współczesnej medycynie jemioła jest w składzie leków na miażdżycę, ciśnienie i serce. Na własną rękę jemioły nie należy stosować. To grozi zatruciem.
Jagoda jemioły jest w środku kleista. Robiono z nich dawniej lep. |
Jemioła – roślin magiczna
Za najlepszą jemiołę przeciw czarom uważano leszczynową, lipową i dębową. Na każdej z tych roślin jemioła to rzadkość. Częściej jemioła porasta np. jabłonie i grusze.Jednak każdą jemiołę, nawet z drzew owocowych, warto było mieć ściętą w domu. Dzieciom wkładano jemiołę do kołysek „aby na nie przestrachy nie przychodziły i straszliwe widzenia”.
Jemioła miała chronić od pożaru, piorunów, nieszczęść oraz przynosić szczęście i bogactwo. Na Boże Narodzenie jemiołę przywiązywano do sufitu. Pocałunek pod jemiołą wróżył rychły ślub i udany związek.😊
Najsilniejsze właściwości przypisywano jemiole ścinanej w Wigilię Bożego Narodzenie. Obecnie jemiołę – jako zioło – zbiera się aż do marca. Nie jest to łatwe, bo rośnie zwykle bardzo wysoko. Poza tym rośnie wolno. Co roku przybywa jemiole tylko jedno piętro liści.
Jemioła ścięta z jabłoni. |
Wszystkiego najlepszego na świąteczny czas, a w Nowym Roku samych szczęśliwych dni:)
OdpowiedzUsuńDziękuję:)
UsuńDziękuję za bardzo ciekawe informacje :)
OdpowiedzUsuńWalczę z nią w sadzie, chcę ocalić stare jabłonie, ale nikt nie potrafi mi powiedzieć, jak skutecznie pozbyć się jej i czy drzewa przetrwają; wyłamuję ją z gałęzi, potem chętnie jest zjadana przez sarny:-)
OdpowiedzUsuńChyba nie ma skuteczniejszego sposobu niż wyłamywanie... Szkoda starych jabłoni
Usuńzawsze szkoda mi drzew jak widzę na nich jemiołę...
OdpowiedzUsuńPozdrawiam