Pachnący ogród – kwiaty o najmocniejszym zapachu

Jest mnóstwo kwiatów, które mocno pachną. Jednak tylko niektóre mają zapach wręcz odurzający. Pachnący ogród nie jest trudno stworzyć. Oto co sadzić.

Ogród to nie tylko kolory, ale i zapachy. Oczywiście jest bardzo dużo pięknie i mocno pachnących roślin. Jednak zwykle i tak trzeba zbliżać nos do kwiatów, by podziwiać ich zapach.

Proponuję posadzić rośliny, które spowijają ogród zapachami już od wejścia. Ich woń unosi się po prostu wszędzie. Trochę jak wieczorowe perfumy. Ale uwaga! Pachnący ogród uzależnia😊

Czeremcha zwyczajna

Cechy: drzewo
Kwitnienie: maj - czerwiec

Czeremcha pospolita ma kwiaty białe, niepozorne. W dodatku kwiaty są zwykle wysoko, więc ich nie widać. Ich zapach jest wręcz oszałamiający. Przypomina woń magnolii, lilaków i jarzębiny. Ogród, gdzie kwitnie czeremcha, pachnie niesamowicie. Ma się wrażenie, że zapach napływa do ogrodu falami.

Czeremcha
Więcej na temat czeremchy CZYTAJ TUTAJ
------------------------------------------

Floks wiechowaty (płomyk)

Cechy: bylina
Kwitnienie: lipiec – sierpień

Floksy wiechowate warto sadzić przy oknach i drzwiach. Wtedy ich wspaniały, słodki zapach wchodzi także do domu. Najmocniej pachną floksy wiechowate posadzone w słonecznych miejscach.

Floks wiechowaty
------------------------------------------

Heliotrop peruwiański

Cechy: bylina, ale uprawiana jako roślina jednoroczna
Kwitnienie: lipiec - wrzesień

Heliotrop peruwiański pachnie nieziemsko. Wystarczy jeden, by pachniał ogród, taras czy balkon. Zapach jest odurzający, ale elegancki i – moim zdaniem - niemęczący. Kojarzy mi się z gardenią i nutami storczyków.

Heliotrop peruwiański
-----------------------------------------

Jarzębina

Cechy: drzewo
Kwitnienie: maj - czerwiec

Jarzębina kwitnie w podobnym terminie jak czeremcha pospolita. Jej zamach nie jest aż tak zniewalający, ale też mocny, oszałamiający. Razem oba drzewa tworzą wspaniałą mieszankę zapachów.

Jarzębina
----------------------------------------

Jaśminowiec wonny

Cechy: krzew
Kwitnienie: maj – czerwiec

Nieprzypadkowo jaśminowiec wonny jest tradycyjnie sadzony przy oknach. Gdy kwitnie, otacza go chmura pięknego zapachu. Co ciekawe – silny zapach jaśminowców nie zwabia pszczół.

Jaśminowiec wonny
----------------------------------------

Kalina koreańska i kalina pachnąca

Cechy: krzew lub niskie drzewko
Kwitnienie: marzec – maj

Najpopularniejsze w Polsce są kaliny koralowe, ale one nie mają specjalnego zapachu. Niesamowicie pachną kalina koreańska oraz kalina pachnąca. Zapach jest bardzo mocny.

Kalina koreańska

--------------------------------------

Lilak pospolity (Bez)

Cechy: krzew lub niskie drzewko
Kwitnienie: kwiecień – maj

Nie wszystkie lilaki pospolite pachną. Są też takie, które pachną delikatnie lub średnio mocno. Dlatego, jeśli chce się miećpachnący ogród, przed kupnem bzu trzeba sprawdzać, czy jego kwiaty pachną. Mocno pachną np. odmiany Andenken An Ludwig Spath, Madame Lemoine, Sensation.

Lilak pospolity Sensation
---------------------------------------

Róża

Cechy: krzew
Kwitnienie: czerwiec – październik

Nie wszystkie róże pachną. Tym mocno pachnących jest jednak mnóstwo. Niektóre mają niepozorne kwiaty, jak róża igiełkowa. Inne mają i wspaniałe kwiaty, i mocny zapach. Polecam np. odmiany Erotica, Graham Thomas, Othello.

Róża Erotica
---------------------------------------

Szachownica cesarska (Korona cesarska)

Cechy: roślina cebulowa
Kwitnienie: kwiecień – maj

Zapach szachownicy cesarskiej jest kontrowersyjny. Są osoby, które go nie znoszą. . Mi kojarzy się z mchem, ziemią, wiosną. Bardzo go lubię. Gdy wchodzi się do ogrodu, gdzie choćby szachownica dopiero kiełkuje, czuć jej odkurzający zapach.

Szachownica cesarska
--------------------------------------

Trojeść amerykańska

Cechy: bylina
Kwitnienie: czerwiec – sierpień

Trojeść amerykańska pachnie egzotycznie – to mieszanka zapachów storczyków, hoi i jaśminowca. Zwabia motyle i pszczoły. Nawet jedna trojeść amerykańska wystarczy, aby mieć pachnący ogród.

Trojeść amerykańska


12 komentarzy:

  1. Super post i wyjątkowo przydatne informacje. Faktycznie ogród to nie tylko trawa i kolory kwiatów. To także zapachy! U mnie wiosną bardzo intensywnie pachnie azalia pontyjska, kaliny i mahonie. Serdeczności :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też świetny wybór:) Kalina koreańska... ależ ona pachnie:)

      Usuń
  2. Kocham pachnące ogrody. Staram się zgromadzić pachnące rośliny. Wiele już u nas pachnie. Pozdrawiam:):):)

    OdpowiedzUsuń
  3. I piwonia, lawenda, żylistek, budleja skrętolistna... :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Maciejka, fiołki, liliowce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Qurczę, mam tyle liliowców a żaden nie pachnie... W moim ogrodzie pachnie jeszcze dyptam i lilie (szczególnie regalki).

      Usuń
    2. Nałogowo wącham kwiaty i faktycznie liliowce dość rzadko mocno pachną. W moim ogrodzie tylko jedne pachną bardzo ładnie, ale są niskie i trzeba je wąchać "na kolanach"... niestety

      Usuń
    3. A ja w ogóle nie byłam świadoma, że liliowce pachną, ale przechodząc z tydzień temu koło kępy kwitnących liliowców, coś mi pięknie zapachniało. Obwąchałam wszystko dookoła, i nic, potem dopiero mnie natchnęło, że może to one, i faktycznie - pachną bardzo ładnie, chociaż nie tak mocno, jak by się chciało.

      Usuń
  5. Do tej listy dodałabym jeszcze maciejkę i niektóre lilie, chociaż pachnących roślin na pewno jest więcej, trudno wymienić z pamięci. Dobre zestawienie:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jabłoń ozdobna "Royalty". Obłędny zapach kwiatów. Ale nie ma nic wspólnego z zapachem kwiecia normalnej jabłoni w sadzie, który też przecież jest piękny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ooo. nie spotkałam jeszcze jabłoni mocno pachnącej:) bardzo ciekawe

      Usuń