Translate

Zakładanie trawnika – przepis z 1881 roku

Trawniki sprzed wieków ciągle zachwycają trwałością i zielenią. Jak dawni ogrodnicy je zakładali? Prosty przepis zamieścił „Ogrodnik Polski” w 1881 r.

Stare trawniki często mają dziesiątki lat i ciągle są ładne.

Zakładanie trawników w „Ogrodniku Polskim” opisał Franciszek Szanior (1853-1945) - jeden z najlepszych polskich ogrodników. Pracował m.in. w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie, był głównym ogrodnikiem Warszawy. To on zakładał np. Park Ujazdowski czy Park Skaryszewski.

Francieszek Szanior na pewno był świetnym ogrodnikiem. Oto jego przepis na trawnik:

1. Trawnik zakłada się wczesną wiosną. Jeśli ziemia odmarznie, trawę siać już przed marcem, a najpóźniej w kwietniu.

2. Zanim posieje się trawę, można wcześniej ewentualnie wysiać jęczmień. Gdy się zazieleni, sieje się trawę. Jęczmień cieniuje wschodzą trawę. Ginie po trzecim koszeniu trawnika.

Trawnik fantazyjny w słońcu

3. Dzień siewu trawy powinien być bezwietrzny, by wiatr nie rozwiewał nasion.

4. Trawę na małych trawnikach siać gęsto - „nasiona bez mała pokrywać winny całą ziemię”. Duże trawniki zaś obsiewa się rzadziej pośrodku, a gęściej – na brzegach. Gęściej trzeba siać, jeżeli trawnik jest zakładany z jednego gatunku trawy. Rzadziej sieje się mieszanki traw.

5. Posiane nasiona trawy przysypać dobrą ziemią inspektową albo kompostową. Grubość warstwy – 1 cm. Następnie uklepać powierzchnię trawnika, np. ubijakiem zrobionym z deski.

6. Jeżeli brak jest ziemi do przykrycia nasion (patrz punkt 5), powierzchnię, na której są posiane nasiona, podziobać grabiami, najlepiej jak najgęściej. Chodzi o to, by jak najwięcej nasion zagłębiło się w ziemi. Następnie powierzchnię trawnika udeptać nogami albo walcem.

Trawnik w półcieniu

7. Trawa wschodzi po 10-14 dniach. Do czasu wzejścia najlepiej trawnika wcale nie podlewać, bo w ten sposób łatwo wypłukać nasiona i zniszczyć siewki.

8. Pierwsze pielenie, jeśli jest potrzebne, można wykonać, gdy „źdźbło jest tak długie, że zaczyna się zginać”. Po trawniku nie chodzi się bezpośrednio butami, bo w ten sposób powstają w nim dziury. Trzeba ułożyć deskę i po niej chodzić.

9. Podczas intensywnego wzrostu trawy, trzeba ją podlewać. Najlepiej do godz. 10 rano oraz od godz. 17 po południu.

10. Pierwsze koszenie można zrobić, gdy trawa ma około 10 cm wysokości. Najlepszy jest pochmurny dzień albo wilgotny ranek. Pierwszy pokos można zostawić na trawniku, by chronił delikatne źdźbła przed nadmiernym słońcem. Kolejne pokosy trzeba koniecznie usuwać.

11. Po każdym koszeniu, zwłaszcza w pierwszym roku, warto trawniki walcować. Młody trawnik trzeba koniecznie skosić przed zimą.

12. Dawniej, gdy trawnik tracił „zieloność”, zasilano go przefermentowaną gnojówką, np. z guano. Proporcje: 1 część guano na 100 części wody.

Trawnik o aksamitnej, delikatnej runi.


Jaką trawę wybrać?


  • Mieszanka traw na miejsca słoneczne: życica trwała (ok. 70%) oraz kostrzewa murawowa, grzebienica pospolita, wiechlina łąkowa, tomka wonna
  • Mieszanka traw na miejsca półcieniste: grzebienica pospolita, kostrzewa murawowa, życica  trwała, wiechlina łąkowa, wiechlina gajowa
  • Mieszanka na miejsca wilgotne: mietlica olbrzymia, kostrzewa murawowa, życica trwała, tomka wonna
  • Mieszanka na trawniki delikatne: kostrzewa czerwona i wiechlina łąkowa


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...