Translate

Mniszek lekarski - łatwy preparat na mszyce

Wyciąg z mniszka pospolitego, zwanego popularnie mleczem czy dmuchawcem, to jeden z najprostszych do przygotowania naturalnych preparatów na szkodniki. Niepotrzebne jest podgrzewanie! Niszczy mszyce, ale też przędziorki, miodówki, roztocza.

Wyciąg można stosować profilaktycznie do opryskiwania warzyw oraz drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych w okresie kwitnienia. Dobre rezultaty daje np. 2-krotny oprysk drzew owocowych: tuż przed kwitnieniem i po kwitnieniu. Wyciąg jest bezpieczny dla pszczół i trzmieli.

Mniszek pospolity nieprzypadkowo jest nazywany także lekarskim. Zawiera bowiem wiele czynnych substancji, m.in. inulinę, flawonoidy, triterpeny, sterole, garbnik, taraksacynę.

Mniszek lekarski

Przepis na wyciąg z mniszka pospolitego na mszyce

 

Składniki

około 40 dag świeżych korzeni, łodyg, liści (bez kwiatów) mniszka lekarskiego
10 l ciepłej wody nagrzanej przez słońce

Wykonanie

Mniszek rozdrobnić. Korzenie można pociąć np. nożem lub sekatorem, zaś liście porozrywać palcami.
Zalać wodą w wiadrze lub garnku na 2-3 godziny. Przecedzić i opryskiwać rośliny. Wyciąg musi być zużyty koniecznie tego samego dnia, gdyż szybko traci właściwości. Nie wolno podgrzewać wyciągu na kuchence, bo też straci właściwości owadobójcze i roztoczobójcze.

Resztki mniszka nadają się na kompost. Zawierają sporo potasu, azotu, manganu, sodu, siarki. Większe kawałki korzeni lepiej jednak wyrzucić, gdyż mogą przetrwać w kompoście.

Warto wiedzieć

*Najwięcej substancji czynnych jest w korzeniu i krótkiej łodydze mniszka lekarskiego wiosną oraz wczesną jesienią. Najlepiej wycinać nożykiem całą roślinę.

*Mniszek lekarski (pospolity) ma wiele popularnych nazw: brodawnik mleczowaty, dmuchawiec, lwi ząb, mlecz, mlecz lekarski, pąpawa, podróżnik mleczowaty, wilczy ząb, wołowe oczy.

2 komentarze :

  1. Dzięki za przepis! Wypróbuję

    OdpowiedzUsuń
  2. Bez Was zginęłabym razem z moimi kwiatkami. Nieoceniona wiedza, którą tu zdobywam. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...