Translate

Aksamitka - odwar do moczenia cebul przed sadzeniem

Odwar z aksamitek ma właściwości grzybobójcze. Zapobiegawczo można w nim moczyć przed sadzeniem cebule, ale także korzenie rozsady kwiatów i warzyw. Jest łatwy do przygotowania.

Aksamitka to popularna roślina na balkonach i w ogrodach. Można z niej przyrządzać naturalne preparaty do ochrony innych roślin. Jednym z nich jest odwar do ochrony przed chorobami grzybowymi.

Aksamitka wzniosła

Składniki

25 dag suszonych lub 1 kg świeżych aksamitek bez korzeni (kwiaty, liście, łodygi) 
1,5 l wody

Wykonanie

Aksamitki rozdrobnić - pociąć, pokruszyć, porozrywać. Włożyć do garnka i zalać wodą, najlepiej ciepłą, np. nagrzaną przez słońce.

Ustawić na kuchence. Gdy tylko woda zacznie delikatnie wrzeć, od razu zmniejszyć ogień. Aksamitki powinny się parzyć, a nie gotować (idealna temperatura to 90 stopni Celsjusza). Po 30 min zdjąć z kuchenki i odstawić do wystudzenia.

Odwar najlepiej przecedzić. Nie należy dolewać więcej wody! Cebule moczy się w odwarze przez 1-3 godziny przed sadzeniem. Korzonki rozsady kwiatów czy warzyw wystarczy zanurzyć na chwilę albo spryskać delikatnie przy pomocy rozpryskiwacza.

Resztki aksamitek można wyrzucić na kompost.


Warto wiedzieć

W ogrodach i na balkonach uprawia się wiele gatunków aksamitek. Różnią się wysokością, kształtem i wielkością kwiatów. Wszystkie aksamitki nadają się do wykorzystania w roli preparatów do zwalczania chorób grzybowych i szkodników (nicienie, mszyce).

Jednak za najskuteczniejsze uważa się aksamitki wzniosłe i rozpierzchłe.

Aksamitka rozpierzchła Bolero ma wyjątkowo mocny zapach. Nadaje się na preparaty do ochrony roślin.

1 komentarz :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...