Translate

Pomidory w donicach – jak ściółkować na balkonie

Ściółkowane pomidory w donicach podlewa się mniej. Rzadziej także chorują. Najlepsza do ściółkowania jest słoma. Można też użyć szyszek albo kory.

Pomidory, jeśli tylko zapewni im się dobrą ziemię, słońce i zadaszenie, rosną wspaniale na balkonie czy tarasie. Ściółkowanie nie jest zabiegiem bardzo koniecznym, ale zdecydowanie ułatwia uprawę pomidorów w donicach.

Słoma jest najlepsza do ściółkowania pomidorów uprawianych w donicach.

Pomidory to warzywa najlepiej rosnące w prażącym słońcu. W takich warunkach ziemia w donicach, zwłaszcza jeśli są one małe i w ciemnym kolorze, wysycha bardzo szybko. Wtedy pomidory trzeba podlewać kilka razy dziennie. Gdy pracuje się zawodowo albo wyjedzie nawet tylko na jeden dzień, to nie jest łatwe. Ściółkowanie rozwiązuje wiele problemów.

Zalety ściółkowania pomidorów w donicach

*Rzadsze podlewanie – ściółka zapobiega wyparowywaniu wody z ziemi. Wody zużywa się mniej.

*Urodzajna ziemia – przykrycie ściółką ziemi sprawia, że rozwijają się w niej pożyteczne mikroorganizmy. Dzięki nim pomidory lepiej przyswajają składniki pokarmowe.

W wyściółkowanej ziemi dobre warunki do życia mają dżdżownice. Ich odchody, tzw. biohumus, to naturalny nawóz dla pomidorów.

*Mniejsze wahania temperatury – podczas upalnego dnia ziemia w donicy potrafi się nagrzać do bardzo wysokiej temperatury. Wtedy pomidory, nawet jeśli są podlane, mają charakterystycznie zwieszone liście. Ich korzenie nie są bowiem w stanie wchłonąć wody. Po takiej „patelni” pomidory nie zawsze wracają do dobrej kondycji, a czasem nawet usychają.

Ściółka zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu ziemi. Akumuluje też ciepło promieni słonecznych i oddaje je w nocy, gdy jest chłodniej. Pomidory to uwielbiają.

*Mniej chorób – im mniej liści pomidorów dotyka do ziemi, tym lepiej. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku odmian karłowych. Ściółka jest skuteczną barierą. Poza tym brak dużych wahań temperatury i przesuszenia sprawia, że pomidory zdrowiej rosną.

Ściółkowane pomidory rosną zdrowiej niż nieściółkowane.

Czym ściółkować

*Słoma – jest najlepsza. Nadaje się każda. Może być grubsza sieczka albo długie źdźbła. Gdy słoma jest za długa, dobrze ją pociąć nożyczkami.

*Szyszki – mogą być każde. W przypadku młodych pomidorków trzeba uważać stosując sosnowe szyszki.

Gdy jest sucho, łuski szyszek szeroko się otwierają. Po podlaniu pomidora, łuski się zamykają (u sosnowych szyszek z dość dużą siłą). Może się zdarzyć, że łuska szyszki leżącej blisko pomidorka przytrzaśnie cienką, młodziutką łodyżkę i ją zniszczy. Aby temu zapobiec, wystarczy szyszki ułożyć tak, by nie dosięgały łodygi. Dla łodyg starszych pomidorów szyszki są niegroźne.

*Kora – w miejskich warunkach jest najłatwiejsza do zdobycia. Można ją kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Kora, rozkładając się, zabiera pomidorom trochę azotu. Jednak nie ma to na nie dużego wpływu, bo pomidory i tak trzeba intensywnie nawozić.

Grubość ściółki

Wystarczy cienka warstwa, np. do donicy o pojemności około 10 l (czyli dużej) potrzeba około 2-3 garści słomy.

Kiedy ściółkować

Po wystawieniu pomidorów na stałe na balkon lub taras, gdy już rosną w dużej donicy lub skrzynce.

Podlewanie i nawożenie

Można lać wodę na ściółkę albo pod ściółkę. Podobnie jest z nawozami.

Pomidory można podlewać na ściółkę lub pod ściółkę - jak komu wygodniej.

Z pomidorów rosnących na tarasie lub balkonie można zebrać nie mniej owoców niż z krzaków w ogrodzie.


Jak uprawiać pomidory w donicach na balkonie lub tarasie CZYTAJ TUTAJ

2 komentarze :

  1. Dzięki za ten post. U mnie pomidory będą rosnąć tylko w doniczkach, bo te co w zeszłym roku posadziłam w gruncie wszystkie zmarniały...W ym roku yściółkuję słomą...

    OdpowiedzUsuń
  2. Super:) Tylko daszek, żeby był koniecznie. Będą rosły aż miło

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...