Translate

Ligustr pospolity – dlaczego truje

To bardzo popularny krzew na żywopłoty. Ligustr pospolity ma minimalne wymagania i świetnie znosi cięcie. Jego kwiaty ładnie pachną, ale czarne owoce są trujące.

Ligustr pospolity - najczęściej do zatrucia dochodzi po zjedzeniu jego czarnych owoców, wyglądających jak jagody.

Wszystkie części ligustru pospolitego (Ligustrum vulgare) zawierają m.in. ligulinę i ligustrynę.  Objawy zatrucia ligustrem to najczęściej wymioty, biegunka, ból brzucha, czasem zaburzenia krążenia.

Najczęściej do zatrucia dochodzi po zjedzeniu owoców, które wyglądają jak czarne jagody. 
Ligustr pospolity nie należy do roślin bardzo trujących. Zwykle trzeba zjeść go dużo, by się pochorować.

Nie ma jednej dawki szkodliwej dla wszystkich. Zależy od wieku, wagi, stanu zdrowia. Nie dotyczy to małych dzieci. Już po zjedzeniu jednego czy kilku czarnych owoców mogą wystąpić biegunka i wymioty prowadzące do groźnego dla życia odwodnienia. Wizyta u lekarza jest konieczna.

Aby owoców nie było

Jeśli żywopłot z ligustrów już jest w ogrodzie, warto go mocno ciąć po kwitnieniu, czyli w połowie czerwca.

Kwiaty ligustru pospolitego bardzo ładnie pachną. Zapach nie jest trujący. Uczulać może pyłek.


Ligustry kwitną na pędach jednorocznych. Gdy przekwitłe kwiaty (większość) obetnie się nożycami, nie będzie owoców. Resztę, np. do wysokości metra, można oberwać ręcznie.

Zdecydowanie mniej owoców mają ligustry rosnące w cieniu.

Ligustr wypuszcza kwiaty na najmłodszych pędach, na zewnątrz krzewu. Po kwitnieniu najlepiej je uciąć nożycami, by nie zawiązały owoców.

Zamiast ligustrów

Ligustrem najczęściej trują się dzieci. Nigdy nie powinien być sadzony w ogrodach, gdzie dzieci się bawią. Czarne owoce ligustrów wręcz kuszą by je zjeść. Wiszą na krzewach od września aż do następnego kwitnienia na przełomie maja i czerwca. Od czerwca zaś zawiązują się owoce zielone. To oznacza, że ryzyko zatrucia owocami ligustru jest cały rok.

Owoce ligustru w połowie czerwca są zielone. Czarne robią się we wrześniu. 


Lepiej sadzić inne rośliny. Bardzo podobne wymagania ma np. porzeczka złota. Jej sadzonki też są tanie. Kwitnie w podobnym czasie lecz na żółto. Czarne owoce (wyglądają jak jagody) nie są trujące.


Na żywopłoty w słonecznych miejscach polecam np. karłowy lilak Meyera odmianę Palibin. Lubi cięcie, nie truje, ładnie kwitnie.

Lilak Meyera odmiany Palibin jest niższy niż inne bzy. Nadaje się na cięte żywopłoty.

Kwiaty lilaka Meyera odmiany Palibin.

Obok wybiegów dla zwierząt

Po zjedzeniu liści ligustrów mogą się także pochorować zwierzęta: konie, krowy, kozy, owce. Przy ich wybiegach lepiej ligustru w ogóle nie sadzić.

Jeśli potrzebny jest tani, niekłujący, niekłopotliwy żywopłot, lepiej posadzić np. porzeczkę złotą albo nieszpułkę.
Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...