Translate

Warzywa ozdobne – pomysły do ogrodu i na balkon

Buraki, pomidory, koper i inne warzywa można uprawiać razem z kwiatami: na rabatach i w donicach. Takie kompozycje są proste, a zarazem oryginalne. Można je zjeść!

Warzywa mają często tak ciekawe kolory, kształty, faktury liści, że po prostu są… piękne. Najbardziej kolorowe i mało wymagające to buraki liściowe. Ich ogonki liściowe mogą być białe, żółte, różowe, czerwone. Przepięknie kwitnie szczypiorek!

W moim ogrodzie między kwiatami i iglakami najczęściej rosną fasola i ogórki (jako pnącza), a także szczypiorek. Gdy mam więcej wolnego miejsca, sieję dynie i cukinie (przy okazji zapobiegają wyrastaniu chwastów).

Warzywa zaczęłam uprawiać przed laty między kwiatami i w donicach z powodu za małego warzywnika. Niektóre same się rozsiały – to szczypiorek i roszponka. Okazały się być ciekawą dekoracją. Większość trafia na talerze.

Zdjęcia warzyw w roli roślin ozdobnych zrobiłam w różnych ogrodach, w tym moim:)

Batat

W donicy łatwiej wyhodować bataty niż w gruncie, bo można wtedy im zapewnić ciepło wczesną wiosną (w domu). Obok można posadzić np. aksamitki, zioła, fasolę pnącą.

Liście batatów są bardzo dekoracyjne.

Batat w donicy
-------------------------------------------------------------

Burak liściowy

Rabata w żółtym kolorze: z burakami liściowymi, aksamitkami, nasturcjami i liliami. Jeśli wybierze się buraki liściowe z ogonkami różowymi, czerwonymi czy białymi, można stworzyć rabatę również w tych kolorach.
Buraki liściowe z żółtymi ogonkami
----------------------------------------------------------

Chrzan

To zdjęcie zrobiłam w zaprzyjaźnionym ogrodzie. Od wielu, wielu lat rośnie w niej ogromny chrzan. Gdy kwitnie, ma nawet 2 metry wysokości i robi wrażenie. Nie przeszkadza mu coroczne podkopywanie korzeni (do kiszenia ogórków).

Chrzan kwitnący
----------------------------------------------------------

Kapusta ozdobna

Teoretycznie kapusta ozdobna to warzywo jedynie dekoracyjne. I faktycznie – każdy egzemplarz jest inny oraz kolorowy. Kapusty ozdobne mogą mieć liście o brzegach gładkich i postrzępionych. Można je uprawiać w gruncie i donicach.

Kapusta ozdobna
---------------------------------------------------------

Kapustne i spółka

To pomysłowa rabata z warzyw, głównie kapustnych, wśród niskich iglaków rosnących na skarpie. W większości ogrodów byłaby tutaj trawa.

Warzywa mają różne odcienie zieleni.

Rabata z różnych warzyw i iglaków
--------------------------------------------------------

Karczoch

Na dużej skarpie karczochy są zestawione m.in. z pięciornikiem krzewiastym i irysami. Mają piękne, ogromne liście. Karczochy są tak wielkie, że w małym ogrodzie najlepiej je uprawiać właśnie jako ozdobną roślinę wśród kwiatów.

Karczoch
--------------------------------------------------------

Koper ogrodowy

Rabata wysypana żwirem z goździkami i koperkiem – ten ogródek jest mini. Koper co roku rozsiewa się tutaj sam i tworzy tło dla kwiatów. Pani domu zaś zawsze ma świeże listki do przyprawiania potraw.

Koperek z goździkami
--------------------------------------------------------

Pietruszka naciowa

W wiszącej donicy: pietruszka naciowa z burakami liściowymi o żółtych ogonkach. Doniczka jest wykonana m.in. z włókna kokosowego. Dlatego pietruszki wyrastają z boków donicy, co daje efekt kaskady liści.

Pietruszka naciowa z burakami liściowymi
--------------------------------------------------------

Pomidory

Wśród kwiatów w gruncie uprawa pomidorów jest kłopotliwa. Moim zdaniem lepiej je sadzić w donicach, np. na tarasie. Rosną i owocują świetnie!

Inne warzywa, zioła, kwiaty można po prostu dostawić w osobnych donicach.

Pomidory w donicach
--------------------------------------------------------

Roszponka

W moim ogrodzie roszponka rozsiewa się sama (posiałam ją raz kilkanaście lat temu). Gdyby jej pozwolić, zachwaściłaby ogród.

Roszponka najładniejsza jest w marcu i kwietniu. Pięknie wygląda np. w pierwiosnkach.

Roszponka wśród pierwiosnków
--------------------------------------------------------

Szczypiorek

Pierwsze sadzonki szczypiorku dostałam od mojej przyjaciółki, a zarazem sąsiadki. Po kilku latach szczypiorek „wyszedł” w warzywnika. Rozsiał się sam na rabatach kwiatowych i przed ogrodzeniem.

Przepięknie kwitnie. Nie trzeba go podlewać. Kwiaty ścinam także do wazonu.

Szczypiorek kwitnący5 komentarzy :

 1. Ale super to wszystko razem zestawilas:-) ja się boję takich połączeń. Bardzo mi się podoba. Jednak można :-) a można i spróbuje w następnym roku :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już zaplanowałam sobie roszponkę w przyszłym roku - uwielbiam "wprowadzać" do swojego ogrodu te rośliny, które potem same się rozsiewają robiąc niespodzianki w stylu "A kuku! Tu jestem!" ;). Wysiałam ostatnio koper (w skrzynce), ale też pięknie wygląda z nagietkiem :D Zresztą, wszędzie pięknie wygląda...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie dość, że piękne to na dodatek smakowite:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. I oszczędność miejsca jaka:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zestawienia roślin, bardzo inspirujące :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...