Translate

Obornik koński - ph, skład, stosowanie w ogrodzie

Rozkłada się szybko i wydziela sporo ciepła, dlatego jest świetny zwłaszcza do przydomowej szklarni. Azotu zawiera zwykle więcej niż nawóz krów. Dzięki temu, że jest suchy i nie ma zbyt intensywnego zapachu, łatwo go przywieźć do ogrodu np. z wypadu za miasto.

Obornik koński - zastosowanie w ogrodzie:

* nawożenie jesienne (trzeba go przekopać maksymalnie na 10-20 cm)
* nawożenie w sezonie, np. pomidorów (fermentującym roztworem wodnym)
* uprawa przydomowa pieczarek (najlepszy jest obornik ze stajni, a nie z pastwiska)
* wzbogacanie kompostu
* podwyższanie temperatury w przydomowej szklarni.

Odczyn pH nawozu końskiego wynosi 6,8-8 (najniższe pH ma nawóz koni, które jadły ziemniaki). To oznacza, że prawie zawsze jest zasadowy (konie bardzo rzadko karmi się ziemniakami). Dlatego lepiej obornikiem końskim nie nawozić roślin kwasolubnych, np. borówek amerykańskich, rododendronów, azalii czy nawet malin.


Najwięcej azotu jest w świeżym nawozie końskim zebranym na pastwisku.

Skład nawozu końskiego zależy o tego, czym konie były karmione. Im więcej w ich diecie zieleniny, tym w nawozie więcej jest azotu.

Główne składniki nawozu końskiego (przeciętnie):

* woda - ok. 71,5%
* substancje organiczne - ok. 25,5%
* azot - ok. 0,54-0,58%
* fosfor - ok. 0,3%
* potas - ok. 0,63-0,9%
* wapń - ok. 0,16-0,21%
* magnez - ok. 0,14-0,16%
* sód - ok. 0,06%

Tak jak inne oborniki, obornik koński nie może leżeć bez przykrycia, bo traci właściwości nawozowe. Jeśli nie można go od razu przekopać, czy zalać wodą, trzeba zrobić kopiec i przysypać ziemią.

Dużą zaletą obornika końskiego jest jego szybkie rozkładanie się w ziemi. W porównaniu do innych oborników zawiera dużo substancji organicznych, dzięki czemu gleba staje się pulchniejsza. Więcej substancji organicznych mają np. obornik owczy oraz kurzak, zaś mniej, np. obornik krowi czy odchody gęsi.

Minus: konie nie wszystko trawią. Zdarza się, że z przekopanego jesienią w ogrodzie obornika końskiego wschodzą niepożądane rośliny, np. owies.


Jak na oborniku końskim uprawiać pieczarki w ogrodzie CZYTAJ TUTAJ


Źródło: wiedza własna oraz "Ogrodnictwo w tabelach" Nory Krusze

19 komentarzy :

 1. U Ciebie jak zawsze profesjonalne wiadomości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A skąd taki wziąć w 3mieście? hmmm...

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniarze są też w miastach:) Widziałam nawet konie wylegujące się w Parku Łazienkowskim w centrum Warszawy. Coś z tym obornikiem muszą tam robić:)

  OdpowiedzUsuń
 4. W 3mieście nie mam pojęcia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. olx ma ich pelno - rumia, gdynia - gdansk tez :)

   Usuń
 5. Hej. A jak często podlewasz swój ogród ? Czy rośliny nie potrzebują regularnego podlewania ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Wąż ogrodowy wisi u mnie na kołku od lat:) Ale podlewam konewką tylko wybrane rośliny, np. świeżo posadzone, gdy jest susza, w donicach. Najwięcej te w donicach, a uprawiam w nich głównie warzywa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki za informacje :) W ogóle bardzo fajny blog, będę go śledzić. Pozdrowienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam serdecznie:) Spotkałam się z wysuszonym kawałkiem obornika końskiego wkładanym do doniczek,przy podlewaniu roślin "stopniowo dozuje się nawóz" ale trzeba w ogrodzie,czy w domu uważać ,ponieważ koński nawóz,posiada jaja turkucia podjadka,a i sam turkuć może się trafić,larwa turkucia zjada rośliny od dołu ,tak jak i turkuć,a przy tym ugryzie boleśnie.Bywały wypadki śmiertelne po ugryzieniu,powodem było zainfekowanie rany. http://www.wymarzonyogrod.pl/pielegnacja-ogrodu/ochrona-roslin-szkodniki-i-choroby-roslin/co-warto-wiedziec-o-turkuciu-podjadku,14_17.html

  OdpowiedzUsuń
 9. ->Koni raczej nie karmi się ziemniakami(tylko ugotowanymi i obranymi!), bo służą do podtuczania koni. Czyli raczej są to konie robocze.

  ->W trójmieście nawóz koński można znaleźć na Hipodromie Sopockim, w Kolibkach, stajni w Oliwie itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moj dziadek koniarz to samo mowil o podtuczaniu koni ziemniakami. Kilka dawal po ciezkiej robocie, jak orka.

   Usuń
  2. Moj dziadek koniarz to samo mowil o podtuczaniu koni ziemniakami. Kilka dawal po ciezkiej robocie, jak orka.

   Usuń
 10. Mieszkam w Szczecinie. Czy ktoś z odwiedzających tego ( notabene świetnego- gratuluję!) bloga mógłby podpowiedzieć, gdzie tu dałoby się zdobyć kurzak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może granulowany kupić w sklepie ogrodniczym...:)

   Usuń
 11. Mam pytanko - posiadam konie na własnym podwórku, w chowie bezstajennym, kupkają sobie na pastwisko, nie w ściółkę ze słomy, więc nie składujemy obornika klasycznie na pryzmie, gdzie by się przegryzał. Jak najlepiej wykorzystać te kupy? Co robić z nimi latem, jesienią, zimą, wiosną? Może to zbyt obszerne pytanie, ale nie jestem pewna jak nawozić nimi warzywa np. teraz, w upalny koniec maja. Z góry dziękuję za wszelkie rady :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można różne rzeczy zrobić:) Np. nawozić, podobnie jak krowimi plackami: http://niepodlewam.blogspot.com/2016/05/krowie-placki-jak-uzywac-w-ogrodzie.html.

   Można też robić ziemię gnojową. Warzywa rosną na niej wspaniałe: http://niepodlewam.blogspot.com/2016/08/ziemia-gnojowa-jak-zrobic-w.html

   Albo nawet hodować pieczarki: http://niepodlewam.blogspot.com/2014/11/uprawa-pieczarek-w-ogrodzie-przepis-z.html

   Ogólnie koński nawóz jest świetny w ogrodzie:)

   Usuń
  2. Dziękuję ślicznie za podpowiedzi :) Pieczarki kiedyś same nam urosły na pryzmie (słoma + kupa), bez zaszczepiania. Po prostu z końcem zimy wywaliliśmy troszkę już przegryziony obornik z zimowego materaca w miejsce przyszłego ogródka, przysypaliśmy ziemią i (chyba) latem (nie pamiętam dokładnie, bo to dawno było) zaczęły się pojawiać.

   Usuń
  3. Nawóz koński jest super do ogrodu:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...