Translate

Świerk czy jodła – jaka choinka na Boże Narodzenie

Trwałość żywej choinki zależy od gatunku drzewka. Zwykle dłużej nie osypują się igły jodeł, ale świerki ładniej pachną. Zatem świerk czy jodła?

Iglaki przeznaczone na choinki bożonarodzeniowe po ścięciu zaczynają po prostu schnąć, tak jak kwiaty zerwane do wazonu. Czas wysychania zależy od gatunku drzewek.

Najczęściej na choinki są ścinane świerki i jodły. Schną w różnym tempie, bo zarówno świerk, jak i jodła ma wiele gatunków. Jedne gubią igły szybciej, inne wolniej.

Świerki na choinki

Tradycyjną choinką na Boże Narodzenie jest świerk pospolity. Często jest sadzony w ogrodach, ale rośnie też dziko w polskich lasach. Jednak ten gatunek jest wrażliwy na brak wody. Dobrze rośnie, jeśli ma wilgotną ziemię. Lubi też wilgoć w powietrzu. Po ścięciu schnie szybko i w dodatku gubi igły. Proces ten przyśpiesza wysoka temperatura i suche powietrze w mieszkaniu.

Świerk pospolity

Podobny do świerka pospolitego, ale znacznie trwalszy po ścięciu, jest świerk kłujący, nazywany też srebrnym, srebrzystym lub amerykańskim. W porównaniu do świerka pospolitego ma bardziej sztywne igły i jest bardziej odporny na brak wody, także po ścięciu. Jego zaletą jest też srebrzysty kolor. Podobnie trwały jest świerk serbski.

Świerk kłujący nie pachnie jednak tak pięknie, jak świerk pospolity. Poza tym pochodzi z Ameryki Północnej.

Świerk kłujący (srebrny)

Gatunków świerków uprawianych w Polsce jest dużo więcej. Jednak to właśnie świerk pospolity i świerk kłujący są najczęściej przeznaczane na choinki na Boże Narodzenie.

Jodły na choinki

Na choinki nadają się różne gatunki jodeł, a jest ich wiele. Najpopularniejszą jodłą w sklepach jest jodła kaukaska. Ma igły przyjemne w dotyku, prawie niekłujące, które w dodatku mocno trzymają się gałązek, nawet gdy są suche. Jodły kaukaskie na choinki to często drzewka importowane z Europy Zachodniej. Ich rodowód zaś wywodzi się z Azji. Rośnie dziko np. w Gruzji.

Jodła koreańska

Inne gatunki jodeł – niż kaukaska – rzadziej bywają w sprzedaży, np. jodła koreańska. Są piękne, ale mniej trwałe i… droższe w produkcji szkółkarskiej.

Jodła chińska

Podlewanie choinki

Aby ścięta choinka dłużej była świeża, warto ją podlać. W praktyce nie jest łatwo umieścić choinkę w naczyniu z wodą i zawiesić na niej ozdoby tak, by się nie przewróciła.

Praktyczniej wstawić drzewko do wiaderka z wodą, najlepiej ze specjalną odżywką do choinek, zanim zostanie ubrane w ozdoby (gałęzi nie trzeba rozwiązywać, jeśli była kupiona zawinięta w siatkę). Wystarczy kilka lub kilkanaście godzin. Potem choinkę się wyjmuje z wiaderka i osadza w stojaku już bez wody.

Tak nawodnione drzewka dłużej zachowują świeżość, zarówno świerk czy jodła.😊

1 komentarz :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...