Translate

Jemioła - właściwości magiczne i lecznicze

Jest półpasożytem rosnącym na drzewach i krzewach. Jemioła to roślina lecznicza i magiczna. Ponoć najsilniejsze właściwości ma ścinana w Wigilię Bożego Narodzenia.

Jemioła pospolita

Jemioła pospolita (Viscum album) znana jest także jako jemioł. Rośnie wyłącznie na drzewach i czasem na krzewach, ale tylko niektórych. Nie ma korzeni, jak inne rośliny, jest bowiem rośliną pasożytniczą. Do żywicieli przymocowuje się ssawkami, które wnikają aż pod korę i w drewno. Za ich pomocą wysysa z nich składniki odżywcze.

Jemioła częściowo sama potrafi zdobywać składniki niezbędne do życia. W liściach jemioły zachodzi bowiem proces fotosyntezy, jak u innych roślin.

Jemioła ma też ciekawy sposób rozmnażania. Zakwita wczesną wiosną. Z kwiatów, po zapyleniu przez owady, rozwijają się białe jagody (a właściwie niby jagody). Dojrzewają one na przełomie jesieni i zimy. Lubią je zjadać ptaki, zwłaszcza jemiołuszki. Nasiona po przejściu przez przewód pokarmowy ptaków łatwiej kiełkują. Gdy jemiołuszka zrobi kupę na gałąź, często daleko od rośliny matecznej, na wiosnę – z niestrawionych nasion - kiełkują młode jemioły.

Jemioła to roślina półpasożytnicza. Z reguły rośnie wysoko na drzewach.

Jemioła – roślin lecznicza

Ziele jemioły zawiera m.in. flawonoidy, aminy, trójterpeny, glikozydy. Co ciekawe, skład chemiczny jemioły zależy od żywiciela, na której jemioła rosła. Zauważono to już dawno temu.

Jak podaje w „Zielniku czarodziejskim” z 1893 roku Józef Rostafiński, jemioła z dębu, jodły i świerku, starta na proch, była używana jako lekarstwo na epilepsję. Dębowa miała też leczyć paraliż. Jemiołę podawano owcom, by zdrowo donaszały ciążę.

We współczesnej medycynie jemioła jest w składzie leków na miażdżycę, ciśnienie i serce. Na własną rękę jemioły nie należy stosować. To grozi zatruciem.

Jagoda jemioły jest w środku kleista. Robiono z nich dawniej lep.


Jemioła – roślin magiczna

Za najlepszą jemiołę przeciw czarom uważano  leszczynową, lipową i dębową. Na każdej z tych roślin jemioła to rzadkość. Częściej jemioła porasta np. jabłonie i grusze.

Jednak każdą jemiołę, nawet z drzew owocowych, warto było mieć ściętą w domu. Dzieciom wkładano jemiołę do kołysek „aby na nie przestrachy nie przychodziły i straszliwe widzenia”.

Jemioła miała chronić od pożaru, piorunów, nieszczęść oraz przynosić szczęście i bogactwo. Na Boże Narodzenie jemiołę przywiązywano do sufitu. Pocałunek pod jemiołą wróżył rychły ślub i udany związek.😊

Najsilniejsze właściwości przypisywano jemiole ścinanej w Wigilię Bożego Narodzenie. Obecnie jemiołę – jako zioło – zbiera się aż do marca. Nie jest to łatwe, bo rośnie zwykle bardzo wysoko. Poza tym rośnie wolno. Co roku przybywa jemiole tylko jedno piętro liści.

Jemioła ścięta z jabłoni.


6 komentarzy :

 1. Wszystkiego najlepszego na świąteczny czas, a w Nowym Roku samych szczęśliwych dni:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za bardzo ciekawe informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Walczę z nią w sadzie, chcę ocalić stare jabłonie, ale nikt nie potrafi mi powiedzieć, jak skutecznie pozbyć się jej i czy drzewa przetrwają; wyłamuję ją z gałęzi, potem chętnie jest zjadana przez sarny:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie ma skuteczniejszego sposobu niż wyłamywanie... Szkoda starych jabłoni

   Usuń
 4. zawsze szkoda mi drzew jak widzę na nich jemiołę...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...