Wyszukaj w Niepodlewam

Łyżki drewniane – z jakiego drewna są najlepsze

Bukowe, lipowe, klonowe, topolowe – jakie drewno jest najlepsze na łyżki? Takie do jedzenia i mieszania w garnkach. Oto najlepsze gatunki drewna, sprawdzone przez wieki.

Łyżki drewniane z szuflady Niepodlewam.

Bardzo lubię używać drewnianych łyżek, łopatek, widelców w kuchni. Mam ich całą szufladę. Najstarsza moja łyżka drewniana ma około 50 lat (na zdjęciu jest na samej górze) i ciągle jest intensywnie używana.

Najwięcej mam łyżek bukowych i lipowych. Marzy mi się łyżka figowa.😍 Z jakiego drewna strugać lub kupować łyżki?

Łyżki na co dzień

Przez wieki w Polsce robiono łyżki z popularnego drewna: bukowego, jaworowego, klonowego, lipowego i topoli osiki. 

Łyszki, misy, solniczki i inne ubogich ludzi stołowe statki, są bukowe, iaworowe (jaworowe – przyp. Niepodlewam), klonowe, osowe (z topoli osiki – przyp. Niepodlewam), lipowe” – napisał słynny polski botanik ks. Krzysztof Kluk w książce „O roślinach, ich trzymaniu, rozmnożeniu i zażyciu” w 1778 roku. (pisownia oryginalna).

Obecnie najłatwiej kupić łyżki z drewna  bukowego. Za mało doceniane jest drewno osikowe – dawniej znane jako osowe i osa. Jest lekkie i mało chłonie wodę. Dlatego bywa do dziś używane – jako wióry osikowe – do krycia dachów. W postaci łyżek osika potrafi przetrwać kilka pokoleń.

Łyżka figowa

Choć dziś trudno w to uwierzyć, figi jadalne były popularne w polskich ogrodach przez setki lat. Uprawiano je nawet w gruncie! Skąd ta popularność? Nie używano ich jako bakalii, jak dziś, lecz jako lek oraz kosmetyk.

Z drewna fig strugano najlepsze łyżki i chochle, poszukiwane przez kucharzy. Łyżek figowych nie używano do jedzenia lecz do mieszania w garnkach. Drewno figowe ma mieć bowiem właściwości przyśpieszające gotowanie, zwłaszcza mięso (aby było bardziej miękkie).

Kucharz gdy miesza warzechą z figowego drewna rychło i smaczno nagotuje potrawy” – pisał o tym starym zwyczaju Józef Rostafiński w książce „Zielnik czarodziejski to jest zbiór przesądów o roślinach” z 1893 r.

I ciekawostka: kogo nie było dawniej stać na porządną, dużą łyżkę figową, wrzucał do zupy czy gotującego się mięsa gałązki figowe.


Figi owocują w polskim klimacie. Drewno nadaje się na łyżki.


Więcej ciekawostek o fidze jadalnej CZYTAJ TUTAJ 

Noże i wałki do ciasta

Jako trzonki noży za najlepsze uważano dawniej drewno brzozowe i klonowe. Walki do ciasta zaś robiono z lipy i dębu. To informacja ze wspomnianej wcześniej książki „O roślinach, ich trzymaniu, rozmnożeniu i zażyciu” z XVIII wieku.😎


3 komentarze :

  1. Bardzo ciekawy wpis. Tez lubię mieszać drewnianymi łyżkami. Mam ich trochę ale nie rozpoznam jakie to drewno.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To niełatwa sztuka:) Ja też mam często ten problem

      Usuń
  2. Sto lat łyżka bukszpanowa!!!!! No, no, no....

    OdpowiedzUsuń

Newsletter

Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Twoja subskrybcja zakończyła się pomyślnie!

Bądź na bieżąco z ogrodowymi pracami!

Zapisz się do newslettera już teraz i zyskaj AŻ 10% RABATU NA PIERWSZE ZAMÓWIENIE W SKLEPIE!

Najczęściej czytane w tym tygodniu