Translate

Rośliny na pluskwy – zwalczanie domowymi sposobami

Pluskwy bywają wakacyjną pamiątką. Można je przywieźć do domu nawet z 5-gwiadkowego hotelu. Dawniej walczono z nimi przy pomocy roślin o właściwościach trujących lub odstraszających.

Pluskwa domowa to pasożyt odżywiający się krwią człowieka. Najbardziej lubi mieszkać w łóżkach. Problem pluskiew jest odwieczny. Do legendy przeszło łóżko króla Francji Ludwika XIV – kosztowne, a zarazem pełne pluskiew właśnie.

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat mało kto słyszał o pluskwach (podobnie jak o kleszczach). Gdy Polacy rozjechali się po świecie, zaczęli przywozić w bagażu różne niespodzianki do domu😱 – i temat pluskiew powrócił.

Dezynsekcja, pułapki lepowe, wietrzenie pościeli na słońcu oraz pranie to najpopularniejsze metody walki z pluskwami. Stosować można też rośliny odstraszające i trujące.😎 

Kolendra siewna

„Kładzione pod pościel wytraca pchły i pluskwy” – pisał Józef Rostafiński w „Zielniku czarodziejskim” w 1893 roku.

Kolendra siewna była uważana za najlepsze zioło na pluskwy. To poza tym świetna, smaczna roślina przyprawowa i zioło. Jest znakomita do owoców morza, sałatek, mięsa, wędlin. Ma działanie odmładzające.

Karczoch  

To kolejna roślina jadalna, której używano również do walki z pluskwami.

„Ścieląc liściem łóżko albo nacierając go sokiem, pluskwy wytrąca” – to rada także z „Zielnika czarodziejskiego” z 1893 roku.

Obecnie karczoch jest uważany za wykwintne warzywo. W ogrodach spotykany jest rzadko. Dawniej był popularny, gdyż traktowano go jako zioło. Jedzenie karczochów miało zapewnić narodziny syna. Liście i sok karczochów zaś wykorzystywano do pozbycia się pluskiew w łóżkach.

Macierzanka piaskowa

Często jest sadzona na skalniakach jako roślina ozdobna. Macierzankę piaskową polecano do ochrony przed ukąszeniami owadów już w XVI wieku. Była też składnikiem kadzideł.

„Ciało sokiem namazane jest wolne od jadowitych ukąszeń” – twierdził Szymon Syreniusz, słynny lekarz i botanik, w swoim „Zielniku”, który ukazał się w 1613 roku.

Dziś już nie trzeba wyciskać soku. W sklepach zielarskich można kupić olejek eteryczny z macierzanki piaskowej.

Macierzanka piaskowa to także zioło przyprawowe. Dawniej dodawano ją do potraw w czasie żniw. Dzięki temu zmieniał się zapach skóry pracujących w polu, który odstraszał owady.

Obrazki plamiste

To roślina trująca, uprawiana jako ozdobna w ogrodach.

Dawniej używano obrazków plamistych do okadzenia domu przeciwko robactwu.

„Dym wszelkiej gadzinie przeciwny, drętwieje całkiem od niego” – radził „Zielnik czarodziejski” z 1893 roku.

Obrazki plamiste

Orzech włoski

Świeże liście orzecha włoskiego nie przegonią pluskiew.

Takie właściwości ma odwar z liści orzecha włoskiego – niszczy pluskwy oraz wołki zbożowe. Polecał go w książce z 1778 roku „O roślinach, ich utrzymaniu, rozmnożeniu i zażyciu” ks. Krzysztof Kluk – słynny polski botanik.

Więcej o właściwościach orzecha CZYTAJ TUTAJ

Orzech włoski

Ruta zwyczajna

To zioło, które kiedyś musiało być w sypialni, kurniku, owczarni, ogrodzie, apteczce… Rutę zwyczajną stosowano również na domowe robactwo.

„Kto się okładzie rutą, żaden jadowity owad nie ukąsi takiego” – można przeczytać w dziale jady i trucizny „Zielnika czarodziejskiego” z 1893 roku.

Więcej o właściwościach ruty CZYTAJ TUTAJ

Ruta zwyczajna

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...