Translate

Winorośl - gdy mało kwitnie i owocuje

Często zdarza się, że winorośl ma piękne liście oraz rośnie bujnie i zdrowo, ale kwiatów i winogron - niewiele. To znak, że trafiła się odmiana, którą, by zmusić do owocowania, trzeba przestać nawozić.

Winorośl ogólnie bardzo lubi nawożenie. Jednak jest wiele odmian, które, gdy się dobrze nawozi, słabo lub bardzo słabo owocują. Są to najczęściej mieszańce międzygatunkowe, np. z winoroślą lisią i winoroślą nadbrzeżną.


Hybryda międzygatunkowa z winoroślą lisią 


Takie mieszańcowe odmiany bywają nazywane potocznie winogronami altanowymi, ponieważ rosną szybko, mają mnóstwo zdrowych, soczyście zielonych liści.

Ostatnio pojawiła się też inna potoczna nazwa - winogrona ukraińskie. Ta nazwa świadczy o tym, jak bardzo takie odmiany hybrydowe są odporne na mróz. Siarczyste mrozy w granicach minus 30 stopni Celsjusza w ogóle im nie szkodzą.

Oprócz odporności na mróz hybrydy mają też inne zalety:

* minimalne wymagania co do żyzności gleby
* tolerują glebę kwaśną (pH 5,5-6)
* są odporne na choroby
* z reguły mają smaczne owoce.

Ich wady:

* mało kwiatów
* mało owoców.

Niewiele kiści na winorośli mieszańcowej nie jest skutkiem np. złej pogody podczas kwitnienia czy złej kondycji krzewu. Po prostu ten typ tak ma.

Co zrobić, jeśli winogron jest mało?

* Przestać nawozić - gdy winorośl mieszańcowa nie ma żyznej ziemi, chętniej kwitnie i owocuje. Gdy to nie poskutkuje, przesadzić krzew w inne miejsce, najlepiej gdzie gleba jest kwaśna i słaba.

* Krótko ciąć na wiosnę.

Lepiej się jednak nie spodziewać tak obfitych zbiorów, jak w przypadku odmian, które mają w genach więcej winorośli europejskiej. Za to owocują niezawodnie co roku, nie trzeba ich okrywać na zimę, nie wymarzają i nie trzeba do nich stosować chemii (tak są odporne).

Odmiany mieszańcowe winorośli, które rosną bujnie i zdrowo, ale mało kwitną i owocują, gdy mają żyzną glebę:


* Edelweiss - owoce jasne
* Isabella - owoce ciemne
* Ontario - owoce jasne
* Swenson Red - owoce ciemneBrak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...