Translate

Zaskrońce w kompoście

Kompostownik w roli gniazda zaskrońców - to się zdarza. Bywa że jaja składa w nim jednocześnie od kilku do kilkudziesięciu samic. Gdy małe węże wypełzają, można się wystraszyć. Zaskrońce są jednak zupełnie niegroźne dla człowieka i zwierząt domowych.

 O tym, że zaskrońce mogą zakładać gniazda w kompostowniku, dowiedziałam się od właścicieli zaprzyjaźnionego ogrodu w okolicach Zalewu Sulejowskiego. W ich kompostowniku co roku wylęgają się setki węży.

Pierwszy wylęg przed laty zbiegł się przypadkiem z opróżnianiem kompostownika. Po wbiciu łopaty wypełzło stado świeżo wyklutych, przerażonych zaskrońców. Rozpełzły się błyskawicznie po całym ogrodzie i podwórku wzbudzając popłoch wśród mieszkańców.

Na szczęście szybko ustalono, że to niegroźne zaskrońce. Od tego czasu mogą bez przeszkód zakładać gniazdo w kompostowniku.

W tym kompostowniku, prawie tuż obok domu, co roku zaskrońce gromadnie składają jaja. Ogród jest położony przy lesie nad Zalewem Sulejowskim niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego.


Czy gniazdo  zaskrońców w kompostowniku to ewenement, sprawdziłam w książce "Płazy i gady krajowe" Włodzimierza Juszczyka (prowadził badania tych węży). 

Jedna samica zaskrońca składa 6-73 jaj - w czerwcu, lipcu lub sierpniu. Wielkość każdego to około 1,5x3 cm. Są białe lub kremowe, mają elastyczne, przypominające pergamin osłonki. To właśnie one, gdy małe zaskrońce wylęgną się i rozejdą, są śladem, że gniazdo było w kompostowniku.

Zaskrońce lubią zakładać gniazda w kompostownikach, ale mogą to być też np. sterty starego nawozu zwierzęcego lub trocin, butwiejących liści. Jest w nich bowiem wilgotno oraz ciepło (25-30 stopni Celsjusza). Często wiele samic zakłada wspólne gniazdo. Rekord, jaki zaobserwowano, to 1.500 jaj. Samic musiało więc być około 30-50.

Wężyki wylęgają się po 7-10 tygodniach (szybciej, jeśli dni i noce są ciepłe). Mają zwykłe po 17-19 cm długości. I prawie od razu zapadają w sen zimowy. Budzą się wiosną i zaczynają rosnąć.

Z tych jaj wylęgły się zaskrońce w kompostowniku powyżej. 

Co jedzą zaskrońce?


Zawartość ich żołądków też sprawdził autor wspomnianej książki.
W ich menu są głównie: żaby, ropuchy, traszki. Połykają zdobycz w całości.

Ciekawostki o zaskrońcach:


* potrafią dobrze pływać
* rzadko jedzą ryby
* po złapaniu często udają, że są nieżywe
* łatwo je oswoić
* nie są płochliwe - mogą wchodzić do domu i piwnic
* smakują im myszy
* złapany zaskroniec może ukąsić, ale lekko - nie jest jadowity; częściej udaje, że atakuje albo uderza głową zbliżającą się rękę, straszy syczeniem
* długość dorosłych samców - do 1 m, samic - do 1,4 m
* liczba zębów zależy od długości zaskrońca - u węża średniej wielkości jest ich około 180.

Jak się pozbyć zaskrońców i żmij w ogrodzie CZYTAJ TUTAJ.

O innych gadach w ogrodzie - jaszczurkach zwinkach CZYTAJ TUTAJ.


4 komentarze :

 1. No i u mnie też znalazłem je w komposcie. To jakiś bardzo wczesny wylęg musi być. Zastanawiam sie co one będą jadły, bo do najbliższego bajora daleko. Mysle ze moje jeże sie nimi zajmą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciepła i słoneczna wiosna była. Co sprzyjało godom:) Pewnie wyłowią w okolicy żabki...

   Usuń
 2. A u nas zaskrońce zrobiły sobie gniazdko pod domem.
  ^_^

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...