Translate

Rośliny odstraszające węże w ogrodzie

Gdy w pobliżu ogrodu jest jezioro lub staw z żabami, prawie na pewno będą w nim węże zaskrońce. Do ich odstraszania nadają się niektóre rośliny.

Zaskroniec w kompostowniku. Samice zwykle składają jaja gromadnie.

Węże zaskrońce nie są jadowite, ale straszą wyglądem. Jeśli w ogrodzie zrobią sobie gniazdo (zwykle w nieopróżnianym kompostowniku), zaskrońców (młodych) mogą być… setki.

Zaskrońce nie są płochliwe. Chętnie wchodzą do domu, piwnicy, domków narzędziowych. Pływają w ogrodowym oczku wodnym. Gdy przemykają pod stopami, polując na żaby (ich przysmak), można się ich bardzo, bardzo wystraszyć.

Zaskrońce, ale też żmije, mają dobry węch. Nie lubią niektórych zapachów roślin. Co sadzić w ogrodzie, by przepłoszyć węże?

Nie znalazłam współczesnych badań naukowych o roślinach odstraszających węże. Sporo informacji zawiera „Zielnik czarodziejski” Józefa Rostafińskiego z 1893 roku, jedna z moich ulubionych książek z XIX wieku. To zbiór wiedzy ludowej z setek lat. O odstraszaniu węży pisał też Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”.

Bez hebd

Sadzono go kiedyś obok stodół i stogów siana, by odstraszał zaskrońce i żmije, ale też myszy oraz szczury. Dymem z bzu hebd przepłaszano węże z domów.

Bez hebd nie nadaje się do każdego ogrodu. Jest bowiem trujący. Trzeba bardzo uważać, by nie bawiły się nim dzieci. Często bywa mylony z dzikim bzem czarnym, który także odstrasza węże.

Bez hebd
-----------------------------------------------

Bylica piołun

Do odstraszana węży, ale też bielinków, mrówek, pchełek i ślimaków,  bylica piołun jest używana od wieków nie tylko w Polsce. Kiedyś mawiano, że „Do grzęd obsadzonych piołunem węże nie wchodzą”.

Niestety, obok bylicy piołun nie najlepiej rosną inne rośliny. Bylicę trzeba sadzić tak, by woda deszczowa z liści bylicy piołun nie spływała na ziemię, w której rosną warzywa czy zioła. Wydzieliny piołunu hamują rozwój roślin (chwastów też).

Bylica piołun
----------------------------------------------

Chmiel

Ma bardzo charakterystyczny zapach, którego węże nie lubią. Chmiel to pnącze o małych wymaganiach. Warto go sadzić przy płotach, kompostownikach, pomieszczeniach gospodarczych.

Chmiel
-----------------------------------------------

Dziki bez czarny


Ma działanie podobne jak bez hebd. Obie rośliny są tak podobne, że bywają często mylone.

Jak odróżnić dziki bez czarny od bzu hebd CZYTAJ TUTAJ

Dziki bez czarny korzystnie sadzić na obrzeżach ogrodu, ale też przy stawach i oczkach wodnych.

Dziki bez czarny
----------------------------------------------

Konopie

W Polsce nie można uprawiać konopi ze względu na narkotyczne właściwości. Tę informację podaję jako ciekawostkę. O konopiach w roli odstraszacza węży pisał Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”.
----------------------------------------------

Oregano

To wspaniała przyprawa w kuchni i naturalny odstraszacz, który „Gadzinę jadowitą z domu wypędza”. Jeśli w ogrodzie lubią buszować zaskrońce, im więcej w nim oregano (lebiodki pospolitej), tym lepiej.

Jak siać oregano CZYTAJ TUTAJ

Oregano (lebiodka pospolita)
----------------------------------------------

Por

W warzywniaku sadzono kiedyś por, bo to smaczne warzywo, które poza tym „Wonią wygania węże i niedźwiadki”.

Por
---------------------------------------------

Ruta zwyczajna

Jej zapachu nie lubią węże, ale też żaby, koty, kuny, łasice. Dlatego gałązki ruty zwyczajnej wieszano np. w gołębnikach i kurnikach. Można te także wieszać w pomieszczeniach, do których wchodzą zaskrońce.

Ruta zwyczajna
--------------------------------------------

Wietlica samcza

To popularna paproć. Odstraszające właściwości ma ściółka z jej liści. Mawiano kiedyś, że „Dobrze nią słać bo węże do niej przystępują”. W ogrodzie można także paproć wietlicę samczą uprawiać.

Wietlica samcza

Bardzo groźnym drapieżnikiem pożerającym zaskrońce jest ropucha szara. Oczywiście ropucha nie zjada dużych, metrowych zaskrońców. Jej przysmakiem są młode, małe zaskrońce.
Duże zaskrońce zjadają bociany. Potrafią połknąć je na jeden kęs.

Więcej o zaskrońcach w ogrodzie CZYTAJ TUTAJ7 komentarzy :

 1. "Zielnikiem czarodziejskim" będę też musiała się zainteresować :) Bylica piołun pojawiła się w tym roku u mnie "samoistnie" (oczywiście przywitałam z otwartymi rękoma) i nie wiedziałam, że ma takie właściwości... bardzo to wszystko ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe informacje, szczególnie, gdy się miało metrowego zaskrońca na działce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe wiadomości :-) Mi tam akurat nie przeszkadzają te pożyteczne stworzenia ale jak Ktoś ma faktycznie ich za wiele w pobliżu to warto sprawdzić czy te rośliny działają :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super informacje. Generalnie nie mam nic przeciw zaskrońców, ale nie niekoniecznie jak mi półtorametrowy łazi po pomieszczeniu.... Muszę coś posiać żeby nie wlazily na podwórko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki duży zaskroniec to pewnie samica. Szuka miejsca na złożenie jaj... Najczęściej to kompostownik

   Tutaj piszę o różnych sposobach na zaskrońce:

   https://niepodlewam.blogspot.com/2014/05/zaskronce-jak-sie-ich-pozbyc-z-ogrodu.html

   Usuń
 5. Ja mam przy domu czarną żabę ale ona mi nie przeszkadza ,ale teraz zauważyłam coś co wskazuje na młodą żmiję lub zaskrońca

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...