Translate

Jaszczurki w ogrodzie - pomagają niszczyć szkodniki

Potrzeba im niewiele, by zadomowiły się w ogrodzie. Jaszczurki to gady uwielbiające słońce, skalniaki, rozłożyste byliny oraz kamienne i betonowe ścieżki. Są drapieżnikami siejącymi spustoszenie wśród szkodników roślin. Dla człowieka - zupełnie niegroźne.

W ogrodach lubi zadomowić się jaszczurka zwinka. W porównaniu do innego gada - węża zaskrońca, który też często mieszka w ogrodzie, jest od niego bardziej płochliwa.

Gdy jaszczurki zwinki mają spokój, uwielbiają się wygrzewać na schodach do domu czy ścieżkach w ogrodzie. Błyskawicznie jednak uciekają, gdy tylko usłyszą czy zobaczą człowieka, psa, kota. Zaskrońce zaś są tak ciekawskie, że potrafią wejść nawet do domu. Kompostownik to ich ulubione miejsce składania jaj (więcej o zaskrońcach w ogrodzie CZYTAJ TUTAJ).

Jaszczurka zwinka - ten osobnik stracił kiedyś ogon, który mu odrósł.

Co jedzą jaszczurki zwinki

W ich menu jest bardzo dużo drobnych zwierząt wyrządzających szkody w ogrodzie:
* ślimaki
* gąsienice
* chrząszcze
* wszelkiego rodzaju poczwarki
* pająki
* pluskwiaki
* wije
* muchy
* jaszczurki własnego gatunku
* inne owady, które się nawiną.

Jaszczurki to takie małe, drapieżne "krokodyle" o bardzo dużym apetycie. Potrafią chwytać ofiary żywe, ale i nie gardzą nieżywymi owadami (np. gąsienicami strząśniętymi przez wiatr czy człowieka z drzew owocowych).


Stanowisko w ogrodzie

Mieszkają wyłącznie w bardzo nasłonecznionych miejscach. Muszą mieć zapewnione kryjówki. To mogą być np. kamienie ułożone obok siebie na skalniakach, tak aby między nimi były szczeliny.

W moim ogrodzie jaszczurki lubią się chować w szczelinach między kamieniami.


Jaszczurki potrafią się zadomowić też w różnego rodzaju dekoracjach ogrodowych, np. kwietnikach zrobionych ze starych części urządzeń rolniczych, czy z dużych korzeni drzew. U mnie zamieszkały nawet w stosie płyt bitumicznych zdjętych z dachu, przygotowanych do wywiezienia przy podjeździe samochodowym.

Potrzebują również miejsc do wygrzewania się na słońcu, bo są wybitnie ciepłolubne. Doskonałe są np. duże płaskie kamienie, ścieżki oraz schody betonowe i kamienne, murki itp.

Tryb życia

Zdecydowanie dzienny. Na noc jaszczurki zwinki chowają się do norek (zwykle mają jedną ulubioną). Są aktywne wyłącznie, gdy jest ciepło i świeci słońce. Nie wychodzą z norek w dni pochmurne, deszczowe, z ziemnym wiatrem. Jednak nawet i one szukają cienia podczas tropikalnych upałów, gdy temperatura osiąga 40 stopni Celsjusza.

Rozmnażanie

Gody zwykle odbywają się na przełomie kwietnia i maja. W tym czasie samce robią się zielone.

Samiczki składają jaja w wykopanych płytkich dołkach, wyłącznie w wilgotnej ziemi: między kamieniami, roślinami, szczelinami. Jaj może być 1-18 (każde ma ok. 1-0,8 cm). Następnie dołki zasypują.

Młode jaszczurki wylęgają się po 7-12 tygodniach, najczęściej w czerwcu. Zwykle mają po 5-6 cm długości. Tuż po wykluciu nie potrafią jeszcze szybko uciekać. Jak to dzieci, są ufne - potrafią wejść na dłoń, nie próbują gryźć ani nie odrzucają ogonów.


W moim ogrodzie jaszczurki prawdopodobnie składają jaja pod wielką kępą liliowców. Rosną od południa, ale mimo to ziemia jest zawsze lekko wilgotna i pulchna. Obok są kamienie i schody, na których dorosłe okazy się wygrzewają.

Wrogowie   

Jaszczurki zwinki nie pożyją długo w ogrodach, w których stosuje się chemiczne środki ochrony roślin. Mają prawdopodobnie smaczne mięso. Na jaszczurki zwinki bardzo chętnie polują krety, sójki, sroki, żaby śmieszki. Uwielbia je chrupać (niestety) mój kot.

Jaszczurki w ogóle nie są jadowite. Gdy się je złapie ręką, najczęściej odrzucają ogon i uciekają, czego można się bardzo przestraszyć (nawet jeśli wie się o takim zachowaniu jaszczurek). Ogon zawsze odrasta, nawet wiele razy w życiu. Sporadycznie zdarza się, że jaszczurce odrasta, zamiast jednego, jednocześnie kilka ogonków (nawet 5!).

Jaszczurka zwinka w kryjówce między płytami bitumicznymi. Ma świeżo odrzucony ogon. 


Bardzo  rzadko bywa, że jaszczurka ugryzie w rękę. Ma 65-85 zębów, które, jeśli się wyłamią, odrastają całe życie. Zęby nie są zbyt ostre, dlatego ewentualne ugryzienie rzadko boli.

Wielkość

Dorosłe jaszczurki zwinki mają po 12-24 cm długości. Rosną całe życie, ale dorosłe wolniej. Jak wszystkie inne gady, zrzucają wylinki.

Wylinka jaszczurki zwinki

Źródło: wiedza własna oraz "Płazy i gady krajowe" Włodzimierza Juszczyka

W ogrodzie Niepodlewam mieszkają też inne jaszczurki - padalce. Mają zupełnie inny tryb życia niż jaszczurki zwinki. Więcej CZYTAJ TUTAJ

13 komentarzy :

  1. U mnie od lat zamieszkują mój ogród, nawet kiedyś udało mi się sfotografować jedną :)
    http://blog.pgola.pl/2010/04/08/jaszczurka/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam małe stadko na działce lubią się fotografować 😀, zakaz wstępu mają pieski i kotki

      Usuń
  2. Zajrzałam:) Przepiękne zdjęcia.
    W moim ogrodzie jaszczurek jest mniej niż kiedyś, niestety. Wydaje mi się, że to sprawka mojego kota. Uwielbia mięsko jaszczurkowe...

    OdpowiedzUsuń
  3. A co mój rudy wyczyniał. Zauważył jedną zwinkę, a że sam jest zwinny, to po chwili przyglądałam wijącemu się ogonowi, fu...
    Później widziałam biedaczkę bez ogona ale trzymała się nieźle.
    Oby sobie w spokoju jadła ślimaki, bo po 3 latach plagi brązowych pomrowów, teraz znajduję tylko nieliczne czarno-wzorkowe, wstężyki no i ulubione winniczki. Nie, nie jadam ich, po prostu robią najmniej szkód.

    OdpowiedzUsuń
  4. U mnie lubią słońce i wylegiwanie się na schodach oraz kamiennych ścieżkach:) Zrobiłam też im domki. Chyba je polubiły, bo się mnożą:) A tutaj o domkach dla jaszczurek:
    https://niepodlewam.blogspot.com/2017/06/domek-dla-jaszczurek-jak-zrobic-w.html

    OdpowiedzUsuń
  5. u mnie w lato byla piekna jaszczurka, moglysmy na nia z dzieckiem patrzec i patrzec jak wyleguje sie na sloncu, piesek rowniez chodzil obok a jaszcurka nie uciekala. fotek moglam narobic pelno. ta jakos sie nas nie bala. fajny czas gdy byla u nas jak moglisy na nia patrzec i dawac wody codziennie :P

    OdpowiedzUsuń
  6. Mam na swojej działce zarówno jaszczurki, jak i zaskrońce, a w sadzawce traszki i żaby. Nie mam brązowych ślimaków, nornic i myszy. Lis poluje na krety i karczowniki. Pilnuję, by tym pożytecznym pomocnikom nikt nie przeszkadzał w ich mozolnej pracy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Moje mieszkają pod barbarysem , w okolicy wrzosów, ziemią wokół wysypana kora a brzegi wyłożone kamieniami, oczywiście slonko mają tam przez cały dzień. Nie używam chemii i nie wpuszczam innych czworonogow. Czasem podrzucam k.norki dzdzownice albo inne smakołyki, zajadaja na moich oczach😀

    OdpowiedzUsuń
  8. Wspaniały zwierzyniec:):)

    OdpowiedzUsuń
  9. Czy w upały stawiać im pojemnik z wodą?

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie mam pojęcia:) Ale wydaje mi się, że lepiej zraszać jakiś fragment ogrodu, by mogły korzystać z wody. U mnie woda zbiera się np. w zagłębieniach kamieni na ścieżkach.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jaszczurkispotykam spacerujac na przejsciach wysadzonych kamieniami.
    Musi byc slonecznie zeby je spotac
    Weygrzewaja sie na sloncu nad morzem.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...