Translate

Słodkie arbuzy na balkonie – jak wyhodować

Łatwo jest wyhodować kwitnącego arbuza na balkonie. Sztuką jest doczekać się dojrzałych, słodkich owoców. Wbrew pozorom to nie jest trudne.

Arbuzy w donicach bardzo dobrze owocują.

Arbuz ma opinię wymagającego, trudnego w uprawie warzywa. Jednak to mit, że wyhodowanie słodkich arbuzów w Polsce, smaczniejszych niż z południa Europy, jest niemożliwe. Uprawa arbuzów udaje się nawet na balkonie!

Arbuzy w ogrodzie zaczęłam uprawiać jako dziecko. Nasiona wyjmowałam z owoców kupionych w sklepie. Dobrze wschodziły, ale z owocowaniem było bardzo różne. Arbuzy słabo dojrzewały albo były małe, mdłe.

Obecnie – po latach prób i błędów - arbuzy uprawiam wyłącznie w donicach, mimo że mam ogród. Dlaczego? W ten sposób zdecydowanie łatwiej zapewnić arbuzom warunki, jakie lubią:

 • Długi okres wegetacji
 • Dużo słońca
 • Dobra ziemia
 • Obfite podlewanie.


Arbuzy na balkonie – jak uprawiać krok po kroku

Krok 1

Arbuz ma bardzo długi okres wegetacji. Polskie lato jest dla niego zbyt krótkie, by zdążył wydać dojrzałe, słodkie owoce. Dlatego trzeba mu wydłużyć ten czas przygotowując rozsadę.

Nasiona arbuzów najlepiej siać już między 20-29 lutego. Można też w marcu, ale wtedy warto namoczyć nasiona przed siewem, by szybciej wykiełkowały. Najlepsze są polskie odmiany, które mają krótszy okres dojrzewania, np. Bingo, Janosik, Złoto Wolicy.

Arbuzy sieje się wyłącznie do doniczek. Nie znoszą bowiem naruszania bryły korzeniowej podczas sadzenia na miejsce stałe. Sadzenie zaś z bryłą korzeniową, delikatnie wyjętą z doniczki, jest dla arbuzów bezstresowe.

Doniczki ustawia się na słonecznym parapecie w ogrzewanym pokoju. Najlepiej rosną, gdy mają co najmniej 22 stopnie Celsjusza.

Arbuz kiełkuje po 7-10 dniach.


Krok 2

Na przełomie maja i czerwca arbuzy przesadza się na miejsce stałe, czyli do dużych donic na balkonie. Donica nie powinna mieć mniej niż 10 litrów pojemności. Moje arbuzy najczęściej sadzę w jeszcze większych donicach z wysokimi pomidorami koktajlowymi (nie przeszkadzają sobie, bo arbuz się płoży).

Ziemia musi być bardzo dobra, najlepiej kompostowa. 

Balkon powinien być bardzo słoneczny, najlepiej od południa. Arbuzy próbowałam uprawiać na tarasie od zachodu, czyli też słonecznym. Owszem, arbuzy ładnie rosły i kwitły, ale owoce nie dojrzewały dobrze.

Rozsadę arbuza trzeba wyjąć z doniczki bardzo ostrożnie, by nie naruszyć korzeni.

Krok 3

W razie przymrozków donice z arbuzami trzeba koniecznie wstawić do domu. Arbuzy w ogóle nie są odporne na mróz. W przypadku dużych donic to trudne. Dlatego warto donice ustawiać np. na podestach z kółkami.

Arbuzy dobrze znoszą przekręcanie doniczek i pędów z liśćmi.

Na takim podeście można postawić donicę z arbuzem na balkonie lub tarasie.

Krok 4

Od momentu posadzenia w dużej donicy na balkonie arbuzy rosną jak szalone, dosłownie w oczach. I zaczynają kwitnąć. Muszą być obficie podlewane i nawożone (podobnie jak pomidory). 

Najsłodsze owoce arbuzy zawiązują z kwiatów z czerwca i pierwszej połowy lipca. Z jednej rośliny zbiera się jeden duży owoc i ewentualnie drugi mały (też pyszny).

Moje arbuzy same regulują liczbę owoców (nie obrywam kwiatów). Nadmiar kwiatów i zawiązków po prostu zrzucają.

Kwiat arbuza.

Krok 5

Gdy owoce arbuzów mają wielkość jabłka, trzeba im zrobić „łóżeczko”, by lepiej dojrzewały i nie chorowały. Pod owoc podkłada się np. deseczkę. Moje arbuzy kładę też na… iglakach, które rosną obok. Tam owoce sobie leżakują.

Kiedy arbuzy są dojrzałe? Trzeba policzyć co najmniej 45 dni od dnia wykonania „łóżeczka”. Owoce rosną niesamowicie szybko. Dosłownie jak na drożdżach.

Arbuzy dobrze dojrzewają, gdy pod spodem mają np. słomę. Ten owoc był zaledwie wielkości piłki tenisowej, bo był nr 2 na roślinie. Owoc nr 1 ważył kilka kilogramów. Oba były świetne w smaku.

Krok 6

Arbuzy uprawiane na balkonie są gotowe do jedzenia zwykle w połowie sierpnia. We wrześniu arbuzy zaczynają zamierać. Mają bowiem za mało światła, a noce są chłodne. Jeśli wcześniej nie dojrzały, nie ma na to szans. Jednak tak się dzieje, gdy były za późno posiane.

Arbuz wyhodowany w donicy. Na zdjęciu jest polska odmiana Janosik. 

Smak arbuzów balkonowych jest rewelacyjny. Zdecydowanie polecam:)

7 komentarzy :

 1. Z arbuzami i melonami swoją przygodę zaczęłam 3 lata temu... Przyznam że metodą prób i błędów człowiek wiecej się uczy. W tym roku stawiam na mini szklarenke ppd ich uprawe. W donicy niestety nie znajde dla nich miejsca... Ale napewno szybciej je posieje tak jak napisałaś..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szklarenka też świetny pomysł:) Tylko, że arbuzy są długie i "chude". Dlatego lubię je sadzić z wysokimi pomidorami, by wykorzystać miejsce do góry:)

   Usuń
 2. Zgadzam się i wiesz nawet kilka sadzonek walne do foliaka właśnie ppd pomodory a co niech się pną :) dzięki za pomysł :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o, nie, nie. Tu chodzi o to, żeby arbuz się wił, a pomidory pięły:) Bo owoce arbuzów są tak ciężkie, że się urwą, gdy będą wisiały.

   Usuń
 3. Bardzo zachęcający jest ten wpis o arbuzach. Chętnie bym spróbowala, tylko nie wiem czy zmieszczę dużą donicę na moim bardzo minibalkonie...
  Ale wpis świetny.
  Pozdrawiam serdecznie :*

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie siałam arbuzów, bo właśnie bałam się, że nie dojrzeją. Zachęciłaś mnie tym wpisem do spróbowania. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...