Translate

Szałwia lekarska – kiedy i jak siać

Wspaniale pachnie i kwitnie. Szałwia lekarska to zioło wieloletnie. Wystarczy je posiać raz. Potem można rozmnażać z sadzonek.

Szałwia lekarska to pięknie kwitnące, wieloletnie zioło.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) może być uprawiana z nasion lub sadzonek (odkładów). Rozmnażanie z nasion nie jest trudne. W ten sposób uzyskuje się za jednym razem dużo młodych szałwii lekarskich.  Szałwia rosnąca w ogrodzie rozsiewa się sama, ale słabo.

Szałwia lekarska to popularne zioło prawie na wszystko. Jest nawet powiedzenie: „Kto ma szałwię w ogrodzie, tego choroba (śmierć) nie ubodzie”. Oczywiście szałwia nie zapewnia długowieczności. Zawiera jednak składniki m.in. bakteriobójcze oraz obniżające poziom cukru we krwi. Kiedyś była nawet lekiem na lekki niepłodność. Pomaga w stanach depresyjnych.

W moim ogrodzie szałwię lekarską uprawiam nie tylko jako zioło, ale także dla zapachu i pięknych, fioletowych kwiatów (też są jadalne).

Szałwia lekarska Icterina ma wyjątkowo mocny zapach i żółto-zielone liście.

Termin siewu

Szałwię lekarską najlepiej siać w marcu na rozsadnik, np. do skrzynek lub doniczek na parapecie albo do inspektu w ogrodzie.

Teoretycznie można siać szałwię lekarską także do gruntu w kwietniu oraz tuż przed zimą (listopad i grudzień). Jednak siewki dość łatwo niszczą deszcze. Są też wrażliwe na zachwaszczenie. Wygodniej siać szałwię jednak w marcu na rozsadnik.

Ziemia

Szałwia lekarska najlepiej rośnie w ziemi żyznej, kompostowej o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6,5-7). Jest jednak tolerancyjna. Dobrze kiełkuje i rośnie także w ziemi przeciętnej.

Głębokość siewu

Szałwię lekarską sieje się na głębokość 1-1,5 cm.

Rozstaw nasion

Nasiona szałwii można siać do osobnych dołków, zrobionych np. patyczkiem. Inny sposób: nasiona rozrzucić równomiernie na powierzchni i przysypać ziemią.

Kiełkowanie

Szałwia lekarska wschodzi po około 10-21 dniach. Podczas kiełkowania szałwia powinna mieć zawsze delikatnie wilgotną ziemię (ale nie mokrą).

Gdzie sadzić

Gdy młode szałwie lekarskie mają po około 5 cm wysokości, można je posadzić w ogrodzie lub w większych donicach, np. na tarasie. Zwykle to koniec kwietnia lub maj.  Wcześniej szałwie trzeba hartować przez co najmniej tydzień.

Szałwia lekarska wydziela olejki eteryczne korzystnie działające na wiele warzyw. Szczególnie dobrze obok szałwii rosną marchew i kapusta. Dlatego szałwię warto sadzić także w warzywniku.

Młoda szałwia w lipcu.

Stanowisko

Szałwia lekarska lubi rosnąć w słońcu. Znosi jednak lekki półcień.

Mrozoodporność

Szałwia lekarska jest rośliną wieloletnią (półkrzewem). Dobrze zimuje, jeżeli jest zdrewniała. Młode szałwie mogą uszkodzić wiosenne przymrozki. Dlatego gdy prognozowana jest minusowa temperatura, szałwie lekarskie warto okryć albo, jeżeli zostały posadzone w donicach na balkonie, wstawić do domu.

W razie przymrozków szałwie można okryć tak jak warzywa, np. butelkami plastikowymi lub agrowłókniną.


Kiedy siać inne zioła CZYTAJ TUTAJ

4 komentarze :

 1. Świetny post, cenne informacje:) Poszukam nasion i zabieram się za sianie do skrzynek:)
  Szałwia lekarska to wspaniała roślina.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tymi butelkami to swieyny pomysł właśnie u mnie się zbiera :-) szalwie kto wie może w przyszłości :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe informacje! Wręcz niezbędne! Super! Dzięki :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...