Translate

Rośliny na sen – co zamiast tabletki

Pomagają zasnąć lub wręcz odwrotnie. Rośliny na sen są stosowane od wieków. Niektóre mogą wywoływać sny miłe, inne – straszne.

Jedni mają problem z zasypaniem. Inni wręcz przeciwnie – nie chcą spać, bo np. muszą pracować w nocy albo uczyć się do egzaminu. Czasami, gdy sen przychodzi, męczą koszmary. To problemy stare jak świat. 

Rośliny na sen są używane od wieków. Pomagają zasnąć lub odganiają sen. Z roślinami i snem wiąże się wiele przesądów. Zamiast sięgać po tabletki warto dorzucić niektóre rośliny np. do kolacji albo mieć w sypialni.

Arcydzięgiel litwor

Arcydzięgiel był kiedyś ziołem „na wszystko” – od czarów, przez przeziębienie, aż po sen. Wierzono, że jego zapach „Sny straszliwe odpędza”.

Arcydzięgiel litwor
-----------------------------------

Biedrzeniec anyż

Zioło ułatwiające zasypianie. Nie wystarczy go zjeść. Biedrzeniec anyż powinien być ustawiony w sypialni, np. w wazonie. Dawniej brano go nawet do łóżka i układano przy głowie. Jego zapach miał też zapobiegać sennym koszmarom.

Biedrzeniec anyż
-----------------------------------

Bób

Kiedyś mawiano, że bób „sprowadza dziwne sny”. W XXI wieku wiadomo, że jest bardzo zdrowy dla mózgu. Zawiera m.in. naturalną lewodopę zalecaną w chorobie Parkinsona.

Bób
----------------------------------

Bylica boże drzewko

Gałązka pod poduszką „sen przywraca”.

----------------------------------

Cząber

To zioło dla tych, którzy za długo lubią leżeć w łóżku i drzemać godzinami. Cząber „chciwość zbyteczną spania oddala”.

Cząber
----------------------------------

Grzybień (Lilia wodna)

Grzybienie rosną w wodzie i nie jest łatwo je zebrać. Od dawien dawno trudzono się nieprzypadkowo. W wodzie z grzybieniami moczono nogi, by pozbyć się bezsenności oraz snów erotycznych. Dla jeszcze lepszego efektu do sypialni zabierano kurzą łapkę.😊

Grzybień (Lilia wodna)
---------------------------------

Kolendra

To wspaniałe, aromatyczne zioło. Nie tylko dobrze smakuje, ale ma właściwości odmładzające oraz „sen wdzięczny czyni”. Dawniej ostrzegano jednak, że kolendra za często jedzona „szaleństwo sprowadza”.

Kolendra
--------------------------------

Koper ogrodowy

Kiedyś to był nr 1 jako lek na zasypianie i chrapanie. Koper stosowano „przeciwko snom niespokojnym i rzucaniu się w czasie snu”.

Nie wystarczy jednak zjeść koper przed pójściem do łóżka. Trzeba go ustawić w wazonie w sypialni albo przynajmniej świeżym sokiem posmarować skronie i nos. Dawno temu sypiano nawet w wieńcach kopru na głowie, a chrapiącym wkładano go pod poduszkę.

Koper ogrodowy
-------------------------------

Mięta

Zapach świeżej mięty sprawia, że się  nie zasypia. Jej zapach utrudnia zasypianie.

Mięta
------------------------------

Ogórecznik lekarski

Bardzo łatwe w uprawie zioło. Ogórecznik to po łacinie borago, a „boragowa wódka serce posila, duchy serdeczne rozjaśnia, sny groźne odejmuje, myśl dobrą czyni”.

Ogórecznik lekarski
------------------------------

Rukiew wodna (rzeżucha wodna)

Sok zmieszany z octem był kiedyś sposobem na czuwanie w nocy. Dozorcy czy strażnicy smarowali nim skronie, by nie zasnąć.

------------------------------

Sałata

Dziś sałata jest tylko warzywem. Dawniej używano jej także na sen. Liście gotowano i w takiej wodzie moczono nogi przez pójściem do łóżka.

Sałata
-----------------------------

Tymianek cytrynowy 

W Polsce tymianek cytrynowy (macierzanka cytrynowa) nie jest aż tak popularny jak w krajach anglosaskich. Stosowany jest jako tradycyjny środek ułatwiający zasypianie. Tymianek cytrynowy wkładano np. do poduszek.

Tymianek cytrynowy
----------------------------

Wierzba

Aby szybko zasnąć, dawniej zalecano mycie nóg z liśćmi wierzby (trzeba je zalać gorącą wodą). Obmywano też chorych, zwłaszcza gorączkujących, by mogli spokojnie zasnąć i zdrowieć.

Gałązki wierzby można wstawić do wazony w sypialni, bo ich „Woń sen spokojny sprowadza”.

Wierzba


Cytaty pochodzą z „Zielnika czarodziejskiego” Józefa Rostafińskiego z 1893 roku.

4 komentarze :

 1. Bardzo ciekawe - ciekawe na ile takie metody są skuteczne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie nie każdego wszystko działa:) Moja koleżanka nie potrafi zasnąć np. przy mięcie, nawet gdy stoi w innym pomieszczeniu.

   Usuń
 2. Super wpis! a o cząbrze nie wiedziałam - dlatego tak mi się chce rano w lecie wstawać po herbatce ze świeżego ziela :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...