Translate

Leszczyna pospolita - dlaczego nie ma orzechów

Kojarzy się przede wszystkim ze smacznymi orzechami, ale to również ciekawy krzew ozdobny. Kwiaty leszczyny  zaczynają się rozwijać już pod koniec stycznia. Dekoracyjne walory mają tylko kwiaty męskie, tzw. kotki. Żeńskie są tak malutkie, że trudno je dostrzec nawet z bliska.

Orzech laskowy

Sadząc leszczynę w ogrodzie trzeba się liczyć z tym, że... zbyt wielu orzechów raczej się z niej nie zbierze. Powodów jest kilka:

1.Zbyt wielu amatorów na orzechy. Najgroźniejszy szkodnik to słonkowiec orzechowiec, który powoduje robaczywienie orzechów. Niestety, bez stosowania oprysków wiosną (maj/czerwiec) trudno go wyplenić. Jeśli leszczyna rośnie blisko ogrodzenia, orzechy lubią też skubnąć przechodnie. W moim ogrodzie praktycznie wszystkie orzechy zjadają wiewiórki. Ja jednak im tego nie bronię, bo leszczynę traktuję wyłącznie jako krzew ozdobny.

2. Większość odmian jest obcopylna. Oznacza to, że aby zawiązały się orzechy, najlepiej mieć w ogrodzie przynajmniej dwa krzewy. No chyba że w pobliżu jest las, gdzie rosną leszczyny albo ten krzew rośnie też w ogrodzie sąsiada.

3. Kwiatom zdarza się przemarznąć. Gdy są zimą uśpione, wytrzymują nawet minus 30 stopni Celsjusza. Rozwinięte kwiaty żeńskie zaś przetrzymują już tylko do około minus 10 stopni, a męskie - do około minus 8 stopni.

4. Potrzebuje nasłonecznionego miejsca. Jeśli rośnie w cieniu, orzechów nie ma wcale lub jest ich mało. Zresztą wystarczy obserwować leszczyny pospolite rosnące w lasach. Najwięcej orzechów można znaleźć  na ich skrajach albo obrzeżach słonecznych polan, wewnątrz borów bardzo trudno coś schrupać.

W moim ogrodzie rosną wyłącznie leszczyny pospolite w naturalnych formach krzaczastych. Od czasu do czasu przerzedzam ich korony wycinając wiosną 1-2 pnie (starsze, złamane pod śniegiem czy nadmiernie pochylone).

Drewno leszczyny jest łupliwe, po wysuszeniu bardzo dobrze nadaje się na rozpałkę w kominku. Leszczyny wymagań nie mają żadnych, w ogóle nie chorują. Doskonale rosną na piaszczystej, suchej glebie. Nigdy ich nie podlewam. Najpiękniejsze są w kwietniu, gdy dojrzewają męskie kwiaty i maju, gdy pojawiają się młode liście.

A jakie odmiany szlachetne leszczyny wybrać, jeśli jednak chcemy zbierać dorodne orzechy? 
Proponuję Olbrzymi z Halle, Barceloński, Cenny Webba. Gdy w ogrodzie ma rosnąć jedna leszczyna, warto wziąć pod uwagę Cosford, bo ta odmiana leszczyny potrafi się sama zapylać.

:
              Początek lutego: na leszczynie pospolitej pojawiają się pierwsze kwiaty męskie.                                      Połowa kwietnia: ta sama leszczyna w pełnym rozkwicie


Jak odróżnić kwiaty leszczyny żeńskie od męskich CZYTAJ TUTAJ

5 komentarzy :

 1. A może się zdarzyć, że leszczyna nie kwitnie??

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak w ogóle, żeby nie kwitła, to może się się zdarzyć w bardzo, bardzo dużym cieniu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. jest to bzdura i prawda. Miałem krzewy leszczyny przy domu i miały obfite smaczne, chrupiące i lekko wilgotne owoce. Co w handlu jest niemożliwe. Natomiast są problemy z mrozem i połączeniem męskich kotków i małych żeńskich kolorowych kwiatów. Czyli zbiera się w styczniu kotki, przechowuje w lodówce i zapyla żeńskie kwiaty. Lub sadzi gatunki leszczyny zapylającej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chodzi oczywiście o żółty pyłek z kotków, nie same kotki, w zależności od stycznia do kwietnia żółty pyłek. Miesza się z wodą i spryskuje. Kotki na początku marca na pewno są.

   Usuń
  2. Trzeba wypróbować:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...