Aksamitki można kompostować. |
Aksamitki to rośliny fitosanitarne. Ich korzenie wydzielają biobójczy alfa-tertienyl, który działa niekorzystnie m.in. na nicienie żyjące w ziemi ogrodowej. Nicienie są malutkie, bardzo trudne do zauważenia.
W ziemi mieszkają zarówno nicienie pożyteczne dla człowieka, jak i szkodniki, którym smakują zwłaszcza buraki, kapusta i szpinak, ale potrafią też błyskawicznie zniszczyć np. floksy wiechowate. Nicienie pożyteczne zaś sprzedają nawet sklepy ogrodnicze! Wpuszcza się je np. do szklarni.😊
Gdy w warzywniaku ciągle, rok po roku, na małej powierzchni uprawia się te same warzywa, szkodliwe nicienie mnożą się bardzo szybko, np. mątwik burakowy. Najłatwiej obecność nicieni poznać właśnie na burakach – są słabe i mają charakterystyczną brodę z drobnych korzeni, jak u drwala”.
Dlatego tak ważne jest, by szczególnie w warzywniku sadzić też rośliny czyszczące ziemię z nicieni, np. aksamitki.
Biobójcze działanie
Aksamitki nie wyłapują nicieni i nie trzymają ich w korzeniach jak w pułapce. Nicienie niszczy alfa-tertienyl, który wydziela się z korzeni. Substancja ta działa także, jeśli aksamitki wrzuci się z korzeniami do kompostownika. Warunek: aksamitki muszą być jeszcze zielone (żywe, a raczej na wpółżywe), czyli nie przemrożone i nie zaschnięte.To oznacza, że alfa-tertienyl może też niszczyć w kompostowniku zarówno nicienie szkodniki, jak i nicienie pożyteczne, które biorą udział w kompostowaniu. I stąd pewnie mniemanie, że aksamitek nie wolno wrzucać do kompostownika. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że aksamitki trzeba spalić lub wyrzucić do śmietnika…
Co ciekawe, biobójczy alfa-tertienyl jest wrażliwy na promieniowanie UV, czyli światło słońca. Przestaje działać, gdy aksamitki poleżą kilka dni na wierzchu kompostownika.
Korzenie aksamitek wydzielają biobójczy alfa-tertienyl. |
Jednak wrzucać
Nie należy się więc przejmować się biobójczym działaniem aksamitek w kompostowniku. Jeśli trzeba, można aksamitki wrzucać do kompostu. Choć nie zaszkodzi ich kilka dni nie przykrywać np. chwastami.Jeszcze korzystniej przekwitłe aksamitki przekopać w ogrodzie, jak zielony nawóz. Oczywiście z korzeniami. Najlepiej w miejscu gdzie planowana jest uprawa np. szpinaku, kalafiorów, kapusty, buraków. Biobójczy alfa-tertienyl jeszcze lepiej „zdezynfekuje” ziemię.
Aksamitka rozpierzchła |
Fitosanitarne rośliny
Nie tylko aksamitki niszczą szkodliwe nicienie. To m.in. facelia błękitna, gorczyca biała (ale tylko niektóre odmiany), rzepik, rzodkiew oleista. Aksamitka jest z nich najpiękniejsza.😍Aksamitki różnią się między sobą siłą biobójczego działania. Za najlepsze na nicienie są uważane aksamitki wzniosłe i aksamitki rozpierzchłe.
Aksamitka wzniosła |
Z aksamitek można robić preparat do moczenia cebul kwiatów i rozsady przed sadzeniem.
Więcej CZYTAJ TUTAJ
Ciekawy i przydatny wpis - wszędzie jak dotąd czytałam, że aksamitek kompostować nie wolno. Nawet artykuły w czasopismach ogrodniczych podawały, że są one "pułapką" na nicienie, co nie zgadzało się z informacją o zastosowaniu ich jako poplon. Teraz wszystko jasne
OdpowiedzUsuńAksamitki górą, wiedzialam o ich właściwościach, nie wiem czemu ludzie ich nie lubią a ha mam je wszędzie :-)
OdpowiedzUsuńNawet nie słyszałam, żeby aksamitek nie można było kompostować... Dobrze, że rozwiewasz takie wątpliwości - szkoda by było palić lub wyrzucać coś, co może wrócić do obiegu w ogrodzie.
OdpowiedzUsuńO ranny też nie wiedziałam, że niby nie można ich kompostować. Ja zawsze kompostuje, i wszystkie rośliny żyją :) pozdrawiam
OdpowiedzUsuńCzyli ogrodnicy to wiedzą:)
OdpowiedzUsuńJa też to jedna z niewieli roślin jednorocznych które namiętnie wysiewam a szczególnie uwielbiam aksamitki drobnolistne Tagetes tenuifolia w odmianach
OdpowiedzUsuń