Translate

Dlaczego sasanki zamierają w ogrodzie

Sasanki to jedne z najpiękniejszych kwiatów wiosennych. Teoretycznie są łatwe w uprawie. Jednak po kilku latach nagle znikają z ogrodu.

Sasanka zwyczajna - tak wspaniale kwitnie w 2 i 3 roku uprawy.

W ogrodach uprawia się różne gatunki sasanek. Najpopularniejsze są sasanki ogrodowe, czyli mieszańce międzygatunkowe. Inne to m.in. sasanki łąkowe, sasanki słowackie, sasanki zwyczajne. Wszystkie zachowują się tak samo - po kilku latach giną, choćby maksymalnie im się dogadzało. Zwykle to 3-5 lat.

Cykl życia sasanek

Gdy kupuje się sasankę, zwykle sadzi się ją w miejscu wyeksponowanym, np. przy ścieżce. Dzięki temu można z blisko podziwiać jest wspaniałe kwiaty, a potem puchate owocostany.

W pierwszym roku po posadzeniu sasanka zwykle wypuszcza od kilku do kilkunastu kwiatów. W drugim roku – jest ich często kilkadziesiąt, a w trzecim – nawet ponad 100.

W czwartym roku czeka niemiła niespodzianka – kwiatów jest kilka i to małych albo wcale. Sasanka sprawia wrażenie chorej i wątłej. Przy dobrej ręce do kwiatów udaje się czasem sasanki uprawiać 5 lat w tym samym miejscu.

Sasanka łąkowa

Przesadzanie sasanek nie pomaga, niestety. Sasanki zwykle przyjmują się, ale rosną i kwitną słabo. Na nic stwarzanie im idealnych warunków – po prostu sasanki starzeją się i giną. Ten typ tak ma. Jedyny sposób, by zatrzymać je w ogrodzie, to wysiew nasion. Albo kupienie nowej, młodej sadzonki.

W ogrodach w stylu naturalnym, których nie pieli się idealnie, sasanki rozsiewają się same. W innych nasiona sasanek najlepiej wysiać w drugiej połowie lipca. Siewki przesadza się wiosną na miejsca stałe. I znowu – kilka lat i nie ma sasanek.

Owocostany sasanki zwyczajnej

Unikaty żyją krócej

Im bardziej rzadki kolor i kształt kwiatów, tym sasanki żyją krócej – nawet tylko do 3 lat. To sasanki białe, czerwone, liliowe, postrzępione… Dotyczy to zarówno sasanek czystych gatunkowo, jak i mieszańców.

Najtrwalsze w ogrodzie są sasanki fioletowe. Dlaczego tak jest? Nie wiadomo. Tak zaprogramowała je natura. Co ciekawe, z nasion białych sasanek wyrosną kwiaty zarówno białe, jak i fioletowe. Fioletowe sasanki zaś mogą mieć dzieci białe, a nawet czerwone. Będą się też różniły kształtami płatków.

Uprawa sasanek jest przez to bardziej pasjonująca.😊 Nigdy nie wiadomo, co wyrośnie i gdzie. Bywa, że piękne samosiewki sasanek wyrastają w ziemi kwaśnej, gdzie teoretycznie nie powinno ich być. Powszechnie uważa się przecież, że sasanki muszą mieć ziemię o odczynie obojętnym lub zasadowym.

To nie koniec miłych niespodzianek: sasanki często zakwitają ponownie jesienią. Kwiatów jest jednak mniej niż wiosną.

Sasanka słowacka

15 komentarzy :

 1. No to wreszcie mam jasność :) To nie moja wina że znikają i to jest pocieszająca wiadomość ... Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten typ tak ma:) Podobnie jest z jeżówkami, ale nie aż tak

   Usuń
  2. O, a jak jest z jeżówkami? Ja zaczęłam je uprawiać rok temu i narazie mi się rozmnażają. Zebrałam nasionka, planuję wysiew. Może jakieś rady?

   Usuń
  3. Też zanikają po paru latach, ale nie aż tak nagle jak sasanki. Dość ławo się rozsiewają, więc wystarcza młode siewki sadzić co 2-3 lata w nowych miejscach.

   Jedna z bardziej odpornych jeżówek na zanikanie to szwedzka Magnus:

   http://niepodlewam.pl/jezowka-purpurowa-magnus-uprawa-i-ciekawostki/

   Usuń
 2. No proszę a to ci nowina, nawet o jezowkach nie wiedzialam

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj, bardzo ciekawy i pouczający post. Nie wiedziałem, ze sasanki tak się zachowują. Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pewnie dlatego te rośliny znikają ze swych naturalnych stanowisk.
  Ale na pierwszym zdjęciu jest sasanka otwarta, nie zwyczajna.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo pomocny wpis! Teraz wiem, że w tym roku muszę zebrać nasiona moich sasanek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może będzie miła niespodzianka, np.inny kolor:)

   Usuń
  2. Uprawa z nasion nie jest taka całkiem łatwa! ;)

   Usuń
 6. Ja też nie wiedziałam :) u mnie zanikły...

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy zanikanie dotyczy też może zawilców??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dotyczy:) Choć rozsiewają się chętnie, zwłaszcza zawilce wielkokwiatowe. Ale np jeżówki też zanikają, niestety, choć wolniej niż sasanki.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...