Translate

Przycinanie pomidorów po 15 sierpnia

Jeśli pomidory mają jeszcze kwiaty po 15 sierpnia, trzeba je usunąć. Nie ma szans, by zawiązane z ich owoce dojrzały w polskim klimacie. Usuwa się także wierzchołki pędów pomidorów.

Po 15 sierpnia trzeba przyciąć kwiaty i najmłodsze pędy pomidorów, najlepiej nad ostatnimi zawiązanymi owocami.


Nawet jeśli koniec lata jest słoneczny i upalny, dni i tak są coraz krótsze, a noce chłodniejsze. Taki mamy klimat.😕

W sierpniu wiele odmian pomidorów ciągle bujnie rośnie, kwitnie i zawiązuje owoce. Problem w tym, że z kwiatów wypuszczonych w połowie sierpnia i późniejszych nie wyhoduje się już owoców dojrzałych. Nie pomoże nawet dojrzewanie owoców na parapecie. Po prostu: koniec lata.

Cięcie po 15 sierpnia

Takim terminem granicznym, gdy trzeba usunąć kwiaty (choć żal) to 15 sierpnia. Oczywiście zabieg można też przeprowadzić kilka dni wcześniej lub później. Lepiej jednak wcześniej.

Trzeba usunąć:


  • Wszystkie kwiaty 
  • Wierzchołki pędów
  • Pędy wyrastające w kątach liści


Na pomidorach o dużych owocach warto też usunąć dopiero co zawiązane owoce. Na pomidorach drobnoowocowych zaś takie świeżo zawiązane owoce mają dużą szansę dojrzeć.

Po 15 sierpnia wszystkie kwiaty pomidorów trzeba obciąć. Zawiązane z ich owoce już nie dojrzeją - nawet na parapecie.

Ciąć czy uszczykiwać

Najwygodniej jest ciąć nożyczkami do kwiatów i ziół, ale można też używać zwykłych (do papieru). Sekatory zwykle za bardzo miażdżą miękkie pędy pomidorów. 

Można też pomidory uszczykiwać paznokciami, ale domyć potem ręce nie jest łatwo.😐

Młode pędy wyrastające z kątów liści, tzw. wilki, też trzeba usuwać. Można je wycinać albo uszczykiwać.

Rano i w słońcu

W sierpniu pomidory są znacznie mniej narażone na choroby grzybowe niż w lipcu. To właśnie wpływ zmiany klimatu, m.in. chłodniejszych nocy. Dlatego w sierpniu pomidory znacznie lepiej znoszą przycinanie.

Mimo to najbezpieczniej ciąć pomidory rano oraz przy słonecznej pogodzie. Im szybciej rany zaschną, tym lepiej.

Pomoc w dojrzewaniu

Po 15 sierpnia owoce pomidorów dojrzewają wolniej na krzakach. Gdy na krzakach jest dużo pomidorów, na wpół dojrzałe warto zrywać i układać na parapetach. Dojrzeją szybciej. Krzak zaś będzie miał więcej sił na wykarmienie młodszych, zielonych jeszcze owoców. Dzięki temu pomidory będą miały szansę zdążyć dojrzeć przed przymrozkami.😃

Dojrzewanie pomidorów na słonecznym parapecie.

Warto wiedzieć


  • Wiele pomidorów to odmiany samokończące, które na przełomie lipca i sierpnia przestają kwitnąć oraz wypuszczać młode pędy. Zdarza się, że kwiaty nawet zasychają. Takich pomidorów nie trzeba przecinać po 15 sierpnia.


1 komentarz :

  1. Ja jakos dawno swoje obcielam bo wyszly by gora i porobily dziury w foli hihi. Dojrzewają i jest oki.ja mam koktajlowe, bawole i syberiany
    Dość szybko zaczely dojrzewac bo przewaznie co roku o tej mniej wiecej porze ze my do jesieni pomidory zbierali. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...