Translate

Czy paprykę trzeba pikować

Pikowanie papryki w amatorskiej uprawie nie zawsze jest konieczne. To zależy, jak się robi rozsadę papryki: w pojedynczych doniczkach, czy w skrzynkach.

Jeśli paprykę posieje się wcześnie, czyli do 20 marca, owoce można zbierać już na początku lipca. Pikowanie rozsady nie zawsze jest potrzebne.

W polskim klimacie paprykę uprawia się tylko z rozsady. Dlaczego? Bo nasze lato jest dla papryki za krótkie, by mogła wydać dużo dojrzałych owoców. Rozsada to sposób, by przedłużyć jej sezon wegetacyjny o co najmniej 2 miesiące.

Paprykę sieje się do doniczek lub skrzynek w marcu (najlepiej do 20 dnia tego miesiąca) w ciepłych pomieszczeniach. Pierwsze zielone listki pojawiają się po 6-10 dniach. Czy siewki papryki trzeba koniecznie pikować? To przecież dodatkowa praca, czas, ziemia, stos doniczek…

1. Rozsada w pojedynczych doniczkach

Papryki można wcale nie pikować. Dzięki temu ma się mniej pracy. Jednak wtedy paprykę trzeba siać pojedynczo do osobnych, małych doniczek. Od razu rośnie „popikowana”.

Jednak nie zawsze ma się tak dużo miejsca na parapetach, by ustawić na nich kilkanaście, czy więcej doniczek z papryką… To sposób dobry, gdy papryki uprawia się niewiele.

Poza tym papryka prawie nigdy nie wschodzi w 100 procentach. To oznacza, że siejąc po jednym nasionku do doniczki, mamy doniczki „puste”, w których nic nie wzeszło. Dlatego praktyczniej siać do małych doniczek po 2 nasiona, ale w osobnych dołkach. Jeśli wzejdą oba, jedną paprykę się zostawia, a tylko drugą trzeba przepikować do innej doniczki (patrz punkt 3).

Jedno nasiono w doniczce - takiej papryki nie trzeba pikować.


2. Rozsada papryki w skrzynkach

Siew rozsady w skrzynkach albo dużych donicach jest bardziej praktyczny, gdy na parapetach jest mało miejsca. Ten sposób siewu sprawdza się też, gdy potrzeba dużo papryk.

Taką rozsadę papryki trzeba przepikować (patrz punkt 3), nawet jeśli była siana rzadko. Papryka rośnie bowiem szybko i mocno się korzeni. Gdy rośliny są ściśnięte (niepikowane), stają się wiotkie i wybujałe.  Po posadzeniu na miejsca stałe, łatwo się łamią.

Dużo nasion w jednej skrzynce - taką paprykę trzeba przepikować, gdy będzie miała po jednym właściwym liściu.

3. Pikowanie papryki

Paprykę pikuje się zwykle 2-3 tygodnie od wzejścia. Powinna mieć, oprócz dwóch zielonych liści, jeden liść właściwy. Każdą paprykę wykopuje się małą łopatką lub łyżeczką z bryłką ziemi i przesadza do osobnych doniczek o średnicy 10-15 cm. Nie trzeba jej skracać korzeni. Przepikowana papryka bardzo dobrze się przyjmuje.

W ogrodzie rozsadę papryki sadzi się między 20 maja a 10 czerwca, gdy minie ryzyko mrozu.😎

2 komentarze :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...