Translate

Sałata masłowa – jak uprawiać w donicach

W donicach sałata masłowa rośnie świetnie. Najlepiej siać ją na przełomie marca i kwietnia. Potrzebuje słońca, dobrej ziemi i systematycznego podlewania.

Sałata masłowa uprawiana w pojemniku.

Sałata masłowa jest uważana za królową sałat. Ma duże, delikatne w smaku liście. Do uprawy w donicach nadają się doskonale wszystkie odmiany.

Jest jednak trochę trudniejsza do wyhodowania niż np. sałata liściowa czy sałata rzymska. Ma bowiem większe wymagania, zwłaszcza co do podlewania i żyzności ziemi, oraz jest częściej atakowana przez szkodniki (ślimaki i drutowce).

W uprawie doniczkowej szkodniki bardzo rzadko atakują sałatę masłową. Dlatego jeśli ma się ogród blisko łąki czy lasu, gdzie pod ziemią grasują drutowce, a nad ziemią – ślimaki, ten sposób uprawy sałaty także ZDECYDOWANIE polecam.

Sałatę masłową w donicach warto uprawiać także wtedy, gdy ziemia w ogrodzie jest słaba. W pojemnikach łatwiej zapewnić sałacie żyzną ziemią.

Uprawa sałaty masłowej w donicach:


1. Słoneczny balkon lub taras

Sałata masłowa lubi słoneczne stanowiska: od południa, wschodu i zachodu.

2. Bardzo duża donica

Teoretycznie sałatę masłową można siać nawet w skrzynkach do pelargonii. Jednak wtedy urośnie mała. Takie małe sałatki też oczywiście nadają się do jedzenia. Jeżeli chce się wyhodować sałatę masłową dużą, o średnicy około 20 cm i więcej – trzeba ją uprawiać w dużych pojemnikach, o pojemności co najmniej 10 l.

Sałata masłowa rośnie tak szybko i bujnie, że najlepiej uprawiać ją samą w donicy.  Na przełomie maja i czerwca liście sałaty zagarniają każdy wolny skrawek powierzchni.

Donicę z posianą sałatą najlepiej ustawić pod zadaszeniem lub okapem. Doskonałe są balkony typu loggia. Dzięki temu sałaty nie niszczy deszcz czy grad.

Do uprawy salaty masłowej świetne są np. pojemniki do zaprawy. Można je tanio kupić w sklepach budowlanych. W dnach trzeba zrobić kilka dziur.

3. Ziemia

Sałata masłowa uwielbia ziemię kompostową. Rośnie wtedy w oczach. Po zbiorze sałaty, ziemi nie należy wyrzucać. Można w niej posadzić np. paprykę, ogórki, kwiaty. Sałata nie wykorzystuje wszystkich składników pokarmowych.

4. Termin siewu

Sałatę masłową można uprawiać z rozsady (siew do skrzynek od 10 marca do 10 kwietnia) albo od razu siać w donicy na balkonie czy tarasie.

Robienie rozsady sałaty masłowej nie jest łatwe. Jej listki, a zwłaszcza popularnej odmiany Królowa Majowych, są bowiem bardzo delikatne. Łatwo się rozdzierają w palcach. Poza tym trzeba je hartować (a na to potrzeba czasu) oraz przez pierwsze dni po posadzeniu są wrażliwe na przesuszenie. Gdy trafi się bardziej słoneczny dzień, po powrocie z pracy sadzonki sałaty masłowej można zastać na balkonie wyschnięte na wióry…

Dlatego sałatę masłową najwygodniej siać od razu w donicach wystawionych na zewnątrz. Takie siewki dobrze się ukorzeniają i same hartują.

Nasiona sieje się od razu na zewnątrz od 15 marca do 15 kwietnia. Przestrzeganie tego terminu jest ważne. Chodzi o to, by sałata masłowa była gotowa do zbioru na przełomie maja i czerwca. Potem dzień staje się długi, co jest sygnałem dla sałaty masłowej, że ma zakwitnąć. Staje się wtedy niesmaczna (gorzka, twarda).

Kolejny siew sałaty masłowej można wykonać, gdy dni znowu stają się krótsze: od 20 lipca do 7 sierpnia. Minusem tego terminu są upały, których sałata masłowa nie lubi.

Nasiona sałaty masłowej wschodzą po 4-7 dniach (czasem dłużej, jeśli wiosna jest chłodna). Siewki dobrze znoszą przymrozki. Jeśli zapowiadany jest większy mróz, donicę z sałatą masłową można przenieść na noc do domu albo przykryć gazetami, włókniną czy tekturowym pudełkiem.

Sałata masłowa nadaje się do jedzenia już w pierwszych dniach maja. 


5. Podlewanie

Sałata masłowa lubi umiarkowane, systematyczne podlewanie. Na brak wody jest szczególnie wrażliwa w pierwszych tygodniach od siewu oraz po przesadzeniu rozsady.

6. Nawożenie

Nie ma potrzeby. Sałata masłowa jest łakoma na azot. Jego nadmiar może niepotrzebnie kumulować w liściach w postaci szkodliwych dla zdrowia azotanów.

O prostych sposobach zabiegania gromadzenia azotanów w warzywach CZYTAJ TUTAJ

Sałata masłowa wyhodowana w donicy pod koniec maja.

Warto wiedzieć


 • Sałata masłowa pod koniec XIX wieku była uważana za delikatesową. Nazywano ją wtedy często z niemieckiego Butterkopf. Nie była aż tak popularna jak obecnie. 
 • Liście sałaty masłowej nadają się do sałatek, dekoracji dań, na kanapki.
 • Uprawiana w pojemnikach sałata masłowa osiąga duże rozmiary, ale jej główki są zwykle luźne. To wpływ temperatury. Sałaty zawiązują twarde główki, gdy mają chłodno. Polska wiosna zaś bywa bardzo różna. 


4 komentarze :

 1. Świetny poradnik - co prawda uprawy sałaty masłowej w tym sezonie nie przewiduję, ale kto wie, może w przyszłości się przyda:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy białe mleczko wyciekające z sałaty jest szkodliwe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest szkodliwy:) Ale sok jest gorzki, niesmaczny

   I tu ciekawostka: dawniej sałatę uważano bardziej za lek, niż warzywo. Były bardziej gorzkie niż obecnie. Może w tym tkwił sekret ich skuteczności np.na alkoholizm...

   Usuń
  2. To więcej właściwościach salaty:

   https://niepodlewam.blogspot.com/2018/12/saata-wasciwosci-magiczne-i-lecznicze.html

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...