Translate

Eukomis, warkocznica czy koronówka – jak się nazywa ta roślina

Ma tak wiele nazw, że nie wiadomo, której używać. To m.in. eukomis, warkocznica, koronówka, lilia ananasowa, lilia królewska, lilia czubata. Której używać?

Łacińska nazwa tej pięknej rośliny cebulowej to Eucomis. Kiedy kwitnie, przypomina wyglądem ananas jadalny, stąd popularna nazwa lilia ananasowa. Obie rośliny nie są jednak spokrewnione.

Nazwa lilia ananasowa to po prostu jej tłumaczenie z innych języków – tak nazywa się ją popularnie np. w języku angielskim (pineapple lily) i języku niemieckim (Ananaslilie). W Polsce od dawien dawna kojarzyła się raczej z… koroną i warkoczem.

Nazwę warkocznica podaje Wikipedia. Jednak moim zdaniem nie jest precyzyjna.


                    Eukomis, warkocznica, koronówka - to jedne z wielu nazw tej pięknej rośliny.


Już w XIX wieku używano nazw nawiązujących do warkocza. Warkocznica pojawia się w „Słowniku polskich imion rodzajów oraz wyższych skupień roślin poprzedzony historyczną rozprawą o źródłach” Józefa Rostafińskiego z 1900 roku. Ów słownik podaje, że znacznie wcześniej były znane inne nazwy.

Nazwa warkoczowa lilia wymieniona jest w „Pomnożeniu dykcyonarza roślinnego” Krzysztofa Kluka (1739-1796), który opracował Jacek August Dziarkowski i wydał w 1824 roku. Nazwę warkocznia wymienia Jakub Waga w książce „Historya roślin”, którą przetłumaczył w 1872 roku. Warkoczna lilia pojawia się w „Spisie ciekawszych roślin w ogrodzie niedzwiedzkim i w szklarniach tamże hodowanych na sprzedaż lub zamianę z cenami na rok 1825”.

W „Katalogu roślin znajdujących się w ogrodzie J.Strumiłły” z 1822 roku eucomis nazywany jest koroną. Tę nazwę być może wymyślił hrabia Stanisław Wodzicki - w swojej książce „O chodowaniu, użytku, mnożeniu roślin” z 1818 roku wymienił koronę królewską (to nawiązanie do czubka z liści na szczycie kwiatostanu, który przypomina koronę). Stąd pewnie nazwa koronowiec i koronówka, które pojawiły się trochę później. Koronowiec wymienia „Cennik roślin ogrodu botanicznego krakowskiego” (dodatek do „Gazety Krakowskiej”) z 1835 roku, zaś koronówkę „Spis roślin rozmnożonych w ogrodzie botanicznym krakowskim” w r. 1841”. Nazwę koronówka widziałam też na profilu FB Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.👍

W erze internetu pojawiło się wiele innych nazw, jak lilia czubata i lilia grzywiasta, które mają pewnie przyciągnąć uwagę.

Więc jak w końcu nazywać eucomis? Pierwszeństwo chyba powinna mieć najstarsza nazwa, czyli warkoczowa lilia. Jednak najbardziej obecnie znana to po prostu eukomis, czyli spolszczenie od eucomis. Łatwo zapamiętać.😉

Przeczytaj także: Eukomis dwubarwny - uprawa, rozmnażanie, cięcie

1 komentarz :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...