Translate

Aby magnolia kwitła dwa razy

 Dlaczego niektóre magnolie kwitną systematycznie dwa razy w roku: wiosną i pod koniec lata? Po prostu tak zaprogramowała je natura - są bardziej wrażliwe na określoną długość dnia.

Gdy dzień ma 13-15 godzin, to dla tych magnolii sygnał, że trzeba wydać kwiaty. Ich termin kwitnienia przypada więc zawsze na przełom kwietnia i maja oraz lipca i sierpnia, bo wtedy tyle właśnie godzin ma dzień.

Tak wyglądają pąki, z których pod koniec lata rozwijają się kwiaty i magnolia zakwita po raz drugi. Zawsze pojawiają się na najmłodszych gałązkach.


Kwitnienie dwa razy w roku jest typowe dla magnolii purpurowej Nigra. W moim ogrodzie kwitnie tak systematycznie od posadzenia. Podczas drugiego kwitnienia kwiatów jest jednak zawsze mniej - ok. 10% w porównaniu do wiosny.

Są równie duże (średnica ok. 20 cm), ale rzadziej się w pełni rozchylają i nie pachną aż tak intensywnie. Nie ma też tak oszałamiającego efektu, gdyż - choć spore - trochę nikną w gęstwinie liści. Mimo to kwitnąca powtórnie magnolia wygląda zjawiskowo.

Magnolia purpurowa Nigra kwitnąca po  raz drugi na przełomie lipca i sierpnia.
             


Tak wyglądają wiosenne kwiaty magnolii purpurowej Nigra. Są zdecydowanie bardziej pachnące niż podczas powtórnego kwitnienia i całkowicie się rozchylają.


Inne gatunki i odmiany magnolii też dość często powtarzają kwitnienie, ale są to raczej pojedyncze kwiaty. Spotkałam się z opinią, że aby skłonić magnolię do ponownego kwitnienia w tym samym roku, trzeba ją przyciąć po pierwszym kwitnieniu. Ja odradzam taki zabieg - magnolie źle tolerują przycinanie, zarówno gałęzi, jak i korzeni. Najlepiej po prostu wybierać odmiany, które mają naturalną skłonność do dwukrotnego kwitnienia w tym samym sezonie, czyli np. "Nigrę".

Magnolia purpurowa Nigra to raczej krzew niż drzewo, dorastające do 3 m (wysokość i szerokość). W moim ogrodzie po 10 latach osiągnęła 2 m.

Jakie wymagania ma Nigra? 
W moim ogrodzie rośnie od południa, lekko zasłonięta od wiatru przez jałowiec i płot. Lubi glebę kwaśną, dlatego ściółkuję ją szyszkami. W miejscu, gdzie rośnie, ziemia jest piaszczysta (dosłownie żółty piach), ale przed jej posadzeniem dodałam sporo gliny oraz ziemi kompostowej. Rośnie świetnie:)

W sezonie - od marca do połowy sierpnia - zasilam ją 2-3 razy nawozem do magnolii (po 2-3 garście za każdym razem). Była podlewana tylko jako młoda roślina podczas suszy. Od ok. 5 lat w ogóle nie jest podlewana. Nie zabezpieczam jej też przed mrozami. Jedyne co robię przed zimą, to dosypuję jej szyszek - na mróz są bowiem najbardziej wrażliwe korzenie magnolii. Tak samo postępuję z innymi moimi magnoliami.O odmianach magnolii odpornych na mróz CZYTAJ TUTAJ

1 komentarz :

  1. No to wreszcie wiem co to za dziwoląga mam w ogrodzie. Z tym że drugie kwitnienie to jest tak bliżej września. Ja jestem antytalencie ogrodnicze, nie podlewam, nie podsypuję, a ona kwitnie jak szalona :).

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...