Sadzonki jałowców i żywotników można pobierać nawet w lutym. |
Jeśli w czyimś ogrodzie podoba nam się jałowiec lub żywotnik, wystarczy poprosić o gałązkę.Trzeba tylko pamiętać, że przyjmuje się zwykle 30% sadzonek (z ukorzeniaczem trochę więcej), czyli aby na pewno wyhodować iglaka, trzeba zrobić przynajmniej 3-4 sadzonki jednocześnie.
1. Najlepszy termin sadzonkowania jałowców i żywotników to luty-lipiec. Na ukorzenienie sadzonki potrzebują bowiem przynajmniej ok. 3 miesięcy, a muszą zdążyć z tym przed zimą.
2. Z gałązki przygotowujemy sadzonki. Mogą mieć nawet tylko 2-3 cm długości. Moim zdaniem najlepiej przyjmują się sadzonki z piętką, jak na fotografii poniżej:
3. Sadzimy je do zwykłej ziemi dla kwiatów. Ja sadzę sadzonki gęsto (i tak przyjmuje się co trzecia), mniej więcej co 2 cm, oraz pod kątem ok. 45 stopni:
4. Do czerwca, gdy istnieje ryzyko przymrozków, trzeba sadzonki trzymać na parapecie. Potem należy je wynieść na zewnątrz w zacienione miejsce, by się hartowały. Po ok. 3 miesiącach iglaczki mają mniej więcej takie korzonki:
5. Ukorzenione młode iglaki sadzimy pojedynczo w doniczkach albo bezpośrednio w ogrodzie. Koniecznie trzeba je zabezpieczyć przed mrozem, a jeśli iglak rośnie w donicy, najlepiej dodatkowo ją zakopać.
Jeden z moich iglaków rozmnożonych z sadzonki. Dostałam ją w prezencie w lutym i ukorzeniłam.
Dziękuję za wpis. :) Spróbuję.
OdpowiedzUsuńhej :) jak myslisz, czy wyjdzie coś z sadzonek robionych teraz w grudniu? trzebaby było im grzać, żeby odbiły? pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńTo zależy, czy już mają korzenie.
UsuńJeśli to takie świeże sadzonki, jeszcze bez korzeni, to lepiej je posadzić wg opisu powyżej, ale skrzynkę ustawić na parapecie. Podgrzewać nie trzeba:) Lepiej, żeby to był chłodny pokój, korytarz, garaż (z oknem). Powodzenia:)