Zimowity kwitną aż do końca października. Pierwsze zakwitają te, które rosną w miejscach słonecznych. Im więcej cienia, tym kwitną później.
Pąki kwiatowe bulwy zimowitów mogą wypuścić jeszcze przed posadzeniem (w pierwszej fazie wyglądają jak korzonki fasoli). Na zdjęciu zaznaczyłam je na czerwono.
W ogrodach (i sklepach) spotyka się wiele gatunków zimowitów. Najpopularniejszy to zimowit jesienny, uprawiany w Polsce ponoć już od XVI w. Mniej znane to zimowit bizantyjski, okazały Bormullera, wiosenny oraz złocisty. Prawie wszystkie kwitną jesienią - wyjątki to zimowity złocisty oraz wiosenny, których kwiaty pojawiają się wiosną. Większość zimowitów ma kwiaty białe, różowe lub fioletowe; wyjątkiem jest zimowit złocisty kwitnący na żółto.
Wszystkie zimowity kwitnące jesienią sadzi się tak samo:
1. Zakładamy rękawice - zimowity są bardzo trujące (dlatego nigdy nie atakują ich żadne robale). Dotknięcie gołymi dłońmi nie jest groźne, ale lepiej uważać na sok. Poza tym rękawice chronią skórę i paznokcie przed brudem.
2. Przygotowujemy bulwy - delikatnie usuwamy zaschnięte łuski i korzonki.
Na czerwono zaznaczyłam, co trzeba usunąć.
Ta sama bulwa gotowa do sadzenia.
3. Sadzimy na głębokość 10-15 cm - jeśli bulwa jest wyjątkowa duża, można sadzić nawet do 20 cm.
4. Ściółkujemy - można wykorzystać np. korę, szyszki, trociny.
5. Nawożenie - jesienią można z niego zrezygnować. Lepiej zasilić zimowity w maju, gdy wypuszczają liście. Można użyć nawozu sztucznego do roślin kwitnących.
Zimowit ma małe wymagania. Dobrze rośnie na różnych glebach, najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Lubi i cień, i słońce. Źle znosi jedynie ziemię podmokłą, na której gnije.
Jeśli zapomni się posadzić zimowita i wypuści on kwiaty przed posadzeniem, nie należy się tym przejmować. Po prostu sadzimy go z kwiatami do gruntu:)
Zimowity jesienne we wrześniu
Polecam cebulki zimowitów w sklepie Niepodlewam: KLIKNIJ TUTAJ 😊
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz