Translate

Duszesna zwana poziomkówką

To ciekawa roślina pochodząca z Indii, bardzo podobna z wyglądu do poziomki. Owoce duszesny (poziomkówki) są także czerwone, ale bardziej okrągłe - mają charakter wyłącznie ozdobny, gdyż z powodu braku smaku uważa się je za niejadalne (ale nie są trujące).


Duszesnę dostałam w prezencie ponad 10 lat temu. Posadziłam ją na skalniaku. Po 3-4 latach miałem jej dosyć - nie dość, że trzeba ją było podlewać, bo inaczej schła, to jeszcze rosła jak szalona. Zaczęłam więc ją eliminować z ogrodu i... wtedy obie znalazłyśmy kompromis.

Okazało się, że duszesna rozmnaża się dobrze także z nasion. Najprawdopodobniej na butach jej nasiona zostały przeniesione na kamienne ścieżki i wyrosły z nich egzemplarze zahartowane, których w ogóle nie trzeba podlewać.

Co więcej, duszesna radzi sobie na różnych stanowiskach: od południa, gdzie słońce praży niemiłosiernie, i od północy - szczególnie upodobała sobie miejsca pod sosnami, czeremchą, wierzbą mandżurską.

Duszesna (poziomkówka) rosnąca od południa jest bardziej gęsta, a jej liście przebarwiają się lekko na czerwono. Na zdjęciu jest egzemplarz, który sam się zasiał na kamiennej ścieżce. Dobrze znosi deptanie.

A to duszesna rosnąca w cieniu pod wierzbą mandżurską. Ma ciemnozielone, rzadsze liście i dłuższe rozłogi, niż egzemplarze rosnące w słońcu.


Podobnie jak poziomka, duszesna (poziomkówka) wypuszcza rozłogi, z których wyrastają młode rośliny. Ogólnie nie jest rośliną szczególnie atrakcyjną, raczej - intrygującą. Choć skromna, zawsze zwraca uwagę, bo wyglądając jak popularna poziomka kwitnie na żółto, a jej czerwone owoce są niebanalną dekoracją.

Kwiaty duszesny (poziomkówki) są żółte - pojawiają się od maja do przełomu sierpnia i września.


Duszesna (poziomkówka) doskonale rośnie bez podlewania między kamieniami. Można po niej nawet chodzić i jeździć rowerami. Nadaje się do posadzenia w wiszących donicach - jej rozłogi ładnie spływają w dół. Trzeba je jednak wtedy intensywnie podlewać, jak surfinie.

Duszesna (pozomkówka) nadaje się też do uprawy na parapecie i balkonach. Starsze rośliny tracą - niestety - w donicach atrakcyjny pokrój. Nie należy ich przesadzać (szkoda zachodu) - lepiej je odmładzać z sadzonek rozłogowych. Jeśli  duszena ma zimować w domu, potrzebuje chłodnego pomieszczenia (najlepiej 12-15 stopni Celsjusza).

Jakie ma wymagania? Wydelikacone egzemplarze preferują półcień i wilgotną, próchniczą glebę. Zahartowane zaś rosną wszędzie i bez podlewania. Duszesna (poziomkówka) jest odporna mróz.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...