Translate

Truskawki – pielęgnacja na wiosnę

Wiosenne prace przy truskawkach można zacząć już w końcu marca. Najpierw usuwa  się zaschnięte i chore liście. Potem można nawozić i ściółkować.

Nawet jeśli jesienią truskawki były zostawione w nienagannym stanie, to i tak wiosną zagon wygląda nieciekawie. Dużo jest zaschniętych liści. Między krzaczkami kiełkują chwasty, a gleba bywa zbita na kamień.

Aby truskawki ładnie zakwitły w maju, trzeba je do tego wcześniej przygotować. Prace przy truskawkach można zacząć w końca marca lub na początku kwietnia.

Czyszczenie

Porządkowanie truskawek najlepiej zacząć albo pod koniec marca, albo na początku kwietnia. Dobrze pilnować tych terminów. Zbyt wczesne usuwanie zaschniętych liści może spowodować przemarznięcie truskawek. Zbyt późne porządki zaś to więcej uszkodzeń młodych liści i pędów z kwiatami (są kruche wiosną). Truskawki zaczynają rosnąć już w temperaturze około 5 stopni Celsjusza.

Truskawki po zimie mają dużo zaschniętych liście. Trzeba je wszystkie usunąć, najlepiej do połowy kwietnia, zanim obudzi się kwieciak malinowiec, który wśród nich zimuje.

Gdy krzaków truskawek jest niewiele, zaschnięte liście najlepiej usuwać ręcznie (sekatorem lub odłamywać ręką). Można też ewentualnie grabić, ale wtedy łatwo uszkodzić pąki, zwłaszcza jeśli porządki robi się za późno.

Wraz z zaschniętymi liśćmi usuwa się zimujące na nich grzyby, np. szarej pleśni, oraz szkodniki, np. kwieciaka malinowca (najpierw wygryza dziury w młodych liściach, a potem podgryza pąki kwiatowe, które charakterystycznie, smętnie zwisają). Kwieciak malinowiec budzi się ze snu zimowego w temperaturze około 12 stopnia Celsjusza. Dlatego tak ważne jest, by nie zwlekać z wiosennym czyszczeniem truskawek.

Nawożenie kompostem

Po usunięciu starych liści i chwastów glebę między truskawkami można lekko posypać kompostem. Nie jest to jednak konieczne, jeśli gleba jest żyzna, truskawki są młode albo były posadzone w ziemi dobrze nawiezionej kompostem.

Spulchnianie

Gdy już zagon truskawek jest oczyszczony (i ewentualnie posypany kompostem), trzeba ziemię delikatnie spulchnić motyką (maksymalnie na głębokość 3-5 cm, gdyż truskawki korzenią się płytko). Takiej potrzeby raczej nie ma, gdy truskawki były dobrze ściółkowane w poprzednim sezonie.

Ściółkowanie

Oczyszczone truskawki, ze spulchnioną glebą warto ściółkować. Bez ściółki też będą rosły, ale ZDECYDOWANIE ją polecam. Ściółkowane truskawki zdrowiej rosną, szybciej dojrzewają, mają czyste owoce. Mniej trzeba je podlewać (lub nawet wcale). Rzadziej rosną chwasty.

Więcej o ściółkowaniu truskawek i poziomek CZYTAJ TUTAJ

Nawożenie

Truskawki lepiej nawozić za mało niż za dużo. Przenawożone truskawki są wybujałe. Mają mało owoców i nie są one smaczne.

Nawozy (oprócz kompostu) stosuje się od kwietnia, gdy ruszy wegetacja. Najlepiej używać specjalnych nawozów do truskawek (sztucznych lub naturalnych).

Moje truskawki (tylko stare krzaki) zasilam wyłącznie kompostem na przełomie marca i kwietnia. W maju (wszystkie krzaki – młode i stare) nawożę 1-2 raz gnojówką z pokrzywy i wzmacniam 1-2 razy gnojówką ze skrzypu (chroni przed szarą pleśnią). Po ostatniej gnojówce uzupełniam ściółkę. Dzięki temu dojrzałe owoce leżą na świeżej słomie.
Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...