Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) jest bardzo aromatyczny. Aby przyprawić nim zupę, wystarczy kawałeczek liścia. Osiąga ogromne rozmiary. Jego liście mają zwykle po około 50 cm długości. Gdy kwitnie, ma do 2 metrów wysokości.
Lubczyk ogrodowy bardzo lubi glebę zasadową, np. z dodatkiem popiołu drzewnego. W ziemi kwaśnej rośnie słabo i źle kiełkuje.
Lubczyk ogrodowy ma duże nasiona. Dla porównania obok położyłam orzech włoski. |
Termin siewu
Lubczyk można siać w dwóch terminach: w sierpniu (VIII) albo w marcu-kwietniu (III-IV). Moim zdaniem siew sierpniowy jest lepszy. Nasiona lepiej kiełkują, siewki są mocniejsze i nie trzeba ich podlewać.Głębokość siewu
Lubczyk sieje się na głębokość 1-1,5 cm. Jeśli był posiany wiosną, wschodzi po około 20 dniach. Z siewu sierpniowego zaś lubczyk wschodzi w kwietniu (IV) następnego roku.Rozstaw nasion
Lubczyk sieje się w rzędach co 35-40 cm na rozsadniku. Gdy siewki lubczyku mają po 3-4 liście, przesadza się je na miejsca stałe. Przyjmują się łatwo. Trzeba tylko pamiętać o podlewaniu.Młody lubczyk jest wrażliwy na brak wody. Potem, gdy wypuszcza mocne korzenie, staje się odporny na przesuszenie.
Młodziutki lubczyk wygląda niepozornie – jest delikatny i mały (bardzo przypomina seler). Jednak wyrasta z niego ogromna roślina (do 2 m wysokości w czasie kwitnienia). Dlatego sadząc lubczyk na miejsce stałe najlepiej przeznaczyć dla niego około jednego metra kwadratowego powierzchni.
Lubczyk to zioło niezwykle aromatyczne. Do użytku w kuchni dla rodziny wystarcza jedna roślina. Lubczyk można też traktować jako roślinę ozdobną, z której od czasu do czasu zrywa się liść do przyprawienia obiadu.
Liście lubczyku ogrodowego mają po około 50 cm długości. |
Zdolność kiełkowania
Nasiona lubczyku teoretycznie zachowują zdolność kiełkowania przez 2 lata. Jednak są wrażliwe na wilgoć (także tą w powietrzu). Jeżeli nasiona przechowuje się w wilgotnym miejscu, np. piwnicy, nie wykiełkują.Nasiona lubczyku ogrodowego dojrzewają w sierpniu. Po zebraniu najlepiej od razu je wysiać. W czasie zimy mogą bowiem stracić zdolność kiełkowania pod wpływem przechowywania w wilgoci. |
Zbiór
Do jedzenia nadają się wszystkie części lubczyku. Liście to świetna przyprawa do zup, np. rosołu, pomidorowej, ziemniaczanej, ale też do mięsa, ryb, sałatek.Listki lubczyku można obrywać już po kilku miesiącach. Mnóstwo ogromnych liści lubczyk wypuszcza po roku uprawy. Obrywa się je w miarę potrzeb od wiosny do jesieni.
Jeść można także kwiaty i korzenie. W Szwajcarii, gdy boli gardło, pije się ciepłe mleko przez pustą rurkę zrobioną w łodygi lubczyku.
Lubczyk ogrodowy od wieków jest stosowany m.in. w chorobach nerek, wątroby, płuc, a także jako środek zapobiegający wypadaniu włosów, nadmiernej potliwości i w leczeniu ran.
Warto wiedzieć
Lubczyk można też rozmnażać przed podział kłączy. Dzieli się je wiosną lub jesienią.Kiedy i jak głęboko siać inne zioła CZYTAJ TUTAJ
Bardzo lubię lubczyk, ale niestety w tym roku suchy, biedniutki jak wszystkie moje warzywa:):):):)
OdpowiedzUsuńBardzo lubimy zioła:)
OdpowiedzUsuńMoją plantację psy zdewastowały :)
OdpowiedzUsuńOoooooo....
Usuńhej
OdpowiedzUsuńmój dostał plamy gdzie można poczytać o chorobach.
O chorobach lubczyku jeszcze nie pisałam na Niepodlewam. Możliwe, że te plamy to poparzenia słoneczne albo efekt przesuszenia.
UsuńTe plamy to pewnie choroba taka jak na selerze septerioza wystarczy przyciąć liście i nastepne będą zdrowe
OdpowiedzUsuńTeż możliwe:)
UsuńJa trzeci raz wysiadłam 2 tygodnie temu. Nasionka tym razem kupione przez internet, może wreszcie wzejdzie. Jak nie to w sierpniu powtórka
OdpowiedzUsuńZ kiełkowaniem lubczyku jest problem, niestety. Wrażliwy na brak wody i za kwaśną ziemię... Jednak jak osiągnie tak z 10 cm to rośnie jak burza. Siew sierpniowy wydaje mi się bardziej pewny:)
UsuńWitam czy mogę zrobić teraz sadzonke a.pozniej do gruntu?
OdpowiedzUsuńMożna lubczyk posiać w kwietniu:) Najlepiej do doniczki, a potem do gruntu. Tylko trzeba dla niego odpowiednie miejsce znaleźć. Od drugiego roku uprawy dorasta do około 2 m:)
UsuńMój lubczyk wyrósł 6 cm czerwony .Słabo wyrasta .Na jesieni zasadzilam kłącza.Wydajr mi się że powoli rosnie
OdpowiedzUsuńLubczyki mają słaby start:) Ale jak już wyrosną to są pancerne. Trzeba obserwować. Być może ma za mało słońca albo za sucho.
UsuńMieszkam w Angli wsch-południe,mam ogród i mam duży problem gdzie zasadzić lubczyk.Czy tam gdzie jest słońce przez większość dnia i jak odkwasic ziemię.
OdpowiedzUsuńLubczyk lubi słońce, ale nie plażę. U mnie dobrze rośnie od zachodu:) Dużo kompostu mu warto dać zwłaszcza na początek. Ziemię można odkwaszać np. przez wapnowanie, stosowanie kompostu z węglem drzewnym czy mączki lub granulatu bazaltowego. Powodzenia!
UsuńJa wysiałam lubczyk rok temu do doniczki. Później przeniosłam go do ogrodu. Miałam bardzo dobry zbiór ale niestety nie wzszedł w tym roku. Czy znajdę tu podpowedź dlaczego?
OdpowiedzUsuńJeśli był zostawiony w donicy - zmarzł. Jeżeli zaś był przesadzony do gruntu to możliwe, że jeszcze wzejdzie:) Wiosna jest dość chłodna i być może dlatego jest "opóźniony".
OdpowiedzUsuń