Translate

Bazylia – kiedy i jak siać

Szybko wschodzi oraz rośnie. Bazylia to zioło łatwe w uprawie w doniczkach i gruncie. Jej pachnące liście, łodygi i kwiaty są świetne do dań z makaronem i sałatek.

Bazylia właściwa (Ocimum basilicum) polecam na podstawową roślinę ziołowego ogródka na parapecie, balkonie, w gruncie. To doskonała przyprawa. Poza tym pomaga na ukąszenia owadów. Gdy ugryzie np. komar, zmiażdżony w palcach liść bazylii można przyłożyć na ranę. Ból i swędzenie mijają szybciej.

Bazylia właściwa to przyprawa i lek ziołowy o łagodnym działaniu.


Bazylia to zioło także dla początkujących. Rośnie tak ładnie i szybko, że zachęca do dalszych eksperymentów z uprawą ziół. Co ważne – wybacza błędy w uprawie:)

Termin siewu

Bazylia udaje się zawsze, nawet gdy posieje się ją w nie najlepszym terminie. Dlatego polecam ją początkującym. Jednak od terminu siewu zależy, jak duża bazylia urośnie.

Bazylię najlepiej siać w marcu i kwietniu na rozsadnik, np. do skrzynek i doniczek na parapecie. Albo od razu do gruntu w połowie maja.

Nasiona: KLIKNIJ TUTAJ

Można też siać bazylię później – aż do sierpnia. Późno siana bazylia nie osiąga pełnej wysokości. Plon jest po prostu mniejszy. Z późnego siewu uprawia się bazylię tylko w pojemnikach, aby mieć pod ręką w kuchni świeże, młode listki.

Teoretycznie bazylię można siać na parapecie nawet cały rok (także zimą). Wschodzi bardzo ładnie, ale słabo rośnie z powodu braku światła (zwłaszcza odmiany o czerwonych liściach). To roślina wybitnie lubiąca słońce.

Jeśli bazylia ma docelowo rosnąć w gruncie, lepiej siać ją w marcu lub kwietniu. Ewentualnie w połowie maja od razu do gruntu.

Bazylia ma kwiaty drobne, białe.

Ziemia

Bazylia lubi żyzną ziemię. Moją bazylię sieję i sadzę w ziemi kompostowej.
Jeśli bazylia w doniczce wzeszła i nie rośnie, to najprawdopodobniej wina słabej ziemi. Trzeba wtedy siewki przepikować do ziemi lepszej.

Głębokość siewu

Bazylię sieje się płytko – od 0,5 do 1 cm. Ogólnie warto trzymać się zasady, że lepiej siać za płytko, niż za głęboko.

Nasiona bazylii są wielkości maku, ale mają podłużny kształt.

Rozstaw nasion

Nasiona bazylii są wielkości maku, ale bardziej podłużne. Jeśli ma się dobry wzrok, można je posiać pojedynczo lub kilka (w odstępach 3-5 cm) do doniczek – każde nasionko do osobnego dołka. Osobno posianej bazylii nie trzeba potem pikować.

Łatwiej nasiona bazylii posiać rzutowo, czyli rozsypać palcami po powierzchni ziemi tak, jak się soli potrawy. Następnie przysypuje się je ziemią. Tak posiana bazylia wymaga potem pikowania.

Z lewej strony: nasiona bazylii posiane rzutowo, a z prawej - przysypane ziemią.

Kiełkowanie

Bazylia kiełkuje po 7-14 dniach. Szybciej, jeśli ma ciepło – co najmniej 20 stopni Celsjusza.
Podczas kiełkowania bazylia lubi mieć delikatnie wilgotną ziemię oraz słoneczne miejsce.

Gdy bazylia dorośnie do około 5 cm i ma 2-3 liście, trzeba ją przepikować do osobnych doniczek. W każdej doniczce sadzi się jedną lub kilka sztuk. Oczywiście nie trzeba pikować bazylii, jeśli nasionka były od razu siane pojedynczo do doniczek.

Siewki bazylii.

Gdzie sadzić

Posadzona w doniczkach bazylia może w nich zastać na stałe. Najlepsze są doniczki o pojemności 3-5 litrów.
Bazylia z rozsady nadaje się również do uprawy w gruncie. Wysadza się ją w drugiej połowie maja.

Stanowisko

Odmiany bazylii o zielonych liściach – stanowiska słoneczne lub ewentualnie lekki półcień. Odmiany o czerwonych liściach – tylko słoneczne miejsca (są bardziej wymagające).

Bazylia najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Obok niej lubią rosnąć np. warzywa kapustne.

Mrozoodporność

W Polsce bazylię uprawia się jako roślinę jednoroczną, choć w rzeczywistości to roślina wieloletnia. Bazylia dobrze znosi chłód, ale nie każdy mróz. W moim ogrodzie odmiana Gigante Genovese wytrzymała mróz minus 5 stopni Celsjusza. Całej polskiej zimy bazylia nie potrafi przeżyć.

Warto wiedzieć

 • Bazylia jest kojarzona jako nowość w ogrodach rodem z krajów śródziemnomorskich. W rzeczywistości była popularna w Polsce już w XIX wieku. Bazylii używano raczej jako lek, niż przyprawę. Stosowano ją w schorzeniach przewodu pokarmowego oraz jako środek na lżejsze porody. 
 • Bazylia kwitnie w uprawie doniczkowej i w gruncie. Nasiona można zebrać i posiać w kolejnym roku. Nie jest to jednak łatwe, bo są małe i dojrzewają nierównomiernie. 
 • Inne nazwy bazylii właściwej: balsam, bazylia ogrodowa, bazylia zwyczajna, bazylia anyżowa, bazylek ogrodowy, bazyliszka polska,  bazylijka, bazylika.
Bazylię można uprawiać w doniczkach zrobionych z plastikowych butelek. Nie przeszkadza jej, że są przezroczyste.

Więcej o uprawie bazylii na portalu Niepodlewam CZYTAJ TUTAJ

Jak zrobić doniczki z butelek plastikowych CZYTAJ TUTAJ


6 komentarzy :

 1. Bardzo lubimy świeżą bazylie, a w sezonie pomidorów to "must have" w naszym domu. Zawsze jednak kupowałam "gotową" w doniczce, w zeszłym roku po raz pierwszy kupiłam sadzonkę do skrzynki w ogrodzie, ale w tym roku z pewnością pobawię się nasionkami. Świetnie, że o tym napisałaś:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bazylia to świetna zioło :) sadze zawsze w drugiej połowie maja, pięknie rośnie i kwitnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z bazylia ja zawsze mam jeden klopot - szkodniki. Wszystko ladnie wschodzi, rosnie sobie na balkonie, az w pewnym momencie liscie dostaja w wielu miejscach plamek lisc tam jest przezroczysty. Przy kazdej plamce jest super maluska czarna kropeczka. Wiecie jak to sie nazywa i jak przeciwdzialac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawdopodobnie miniarki. Gdy taką kropeczkę się wyjmie czubkiem noża i położy np. na kartce papieru, to okaże się, że się rusza i jest oślizgła. To larwa. Z larw wyrastają malutkie "muszki". Najprawdopodobniej gdzieś obok balkonu mają wylęgarnię (w ziemi).

   Trudno je zwalczać. Najlepiej zaatakowane liście obrywać na bieżąco i niszczyć. Bo miniarki szybko się mnożą. Chemii do bazylii nie polecam. Są preparaty biologiczne, ale nie opłaca się ich stosować na balkonie (za wysoka cena).

   Napiszę o miaiarkach więcej:)

   Usuń
  2. O minowaniu liści przez szkodniki można poczytać tutaj: http://niepodlewam.blogspot.com/2017/02/miny-na-lisciach-7-sposob-zwalczania.html

   Usuń
  3. wszystko prawda, ale polecam uprawę i bazylii

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...