Translate

Warzywa rozsiewające się same - co uprawiać

Są warzywa, które wystarczy posiać raz i rosną latami, bo rozsiewają się same. Bez przygotowywania rozsady, kupowania nowych nasion. Nie jest ich wiele.

To byłoby idealnie: posiać i samo rośnie, a w dodatku jeszcze się rozsiewa jak – dosłownie - chwasty. Takich warzyw jest mało. Inne, owszem, rozsiewają się łatwo, ale siewki plonują zwykle słabo lub wcale.

Minusem samorozsiewających się warzyw jest przypadkowość miejsc, gdzie wschodzą. Za to rosną zdrowo i bez podlewania.

Czosnek

Bardzo łatwo rozsiewa się z cebulek powietrznych (jak na zdjęciu). Oczywiście cebulki można siać (a właściwie sadzić) także w równych rzędach. Ja rozrzucam je również luźno między truskawkami.

Czosnek rozmnażający się sam jest średnio ekspansywny.

Czosnek
-----------------------------------------------------------

Koper ogrodowy

Bardzo łatwo rozsiewa się sam, ale nie zachwaszcza ogrodu. Samosiewki kopru ogrodowego są bowiem delikatne, łatwo je podeptać.

Jeśli ma się nadmiar nasion kopru, wręcz warto je jesienią luźno rozrzucić w warzywniku, bez przysypywania. Część zginie, ale część wzejdzie. Koper ogrodowy to nie tylko świetne, aromatyczne warzywo. Chroni też przed szkodnikami i chorobami inne warzywa, np. kapustę i ogórki.

Koper
--------------------------------------------------------------

Papryka

Choć papryka to warzywo wybitnie ciepłolubne i nieodporne na mróz, jej nasiona bardzo dobrze zimują w kompoście. Trafiają tam z resztkami w kuchni. Po rozrzuceniu kompostu, nasiona papryki wschodzą doskonale, ale za późno, by wydać plon. Polskie lato dla samosiewek papryki jest zbyt krótkie. Trzeba je wyrywać.

Papryka
------------------------------------------------------------

Pomidor

Jego nasiona potrafią przetrwać w kompoście i razem z nim rozsiewają się w ogrodzie. Samosiewki pomidorów nie zachwaszczają ogrodu. Czy je zostawiać? Z reguły je usuwam. Jednak, jeśli siewka wzeszła wcześnie, wiosna jest ciepła i wybrała sobie słoneczne miejsce, czasem pozwalam jej rosnąć.

Niestety, samosiewki pomidorów rzadko dobrze plonują. Główny powód: zbyt krótkie polskie lato.

Pomidor
-------------------------------------------------------------

Roszponka

Jest odporna na wszystko, w tym mróz. Rozsiewa się tak łatwo, że może zachwaścić ogród. Na rozmnożenie wystarczy zostawić kilka lub kilkanaście roślin. Zakwitną wiosną, rozsieją się i wydadzą plon jesienią.

Trzeba uważać, aby kwitnącej roszponki nie wyrzucać na kompost, bo opanuje ogród w sposób niekontrolowany. Będzie jej tak dużo, że nie sposób zjeść.

Roszponka
------------------------------------------------------------

Rukola

Bardzo lubię rukolę – jej smak i zapach. W moim ogrodzie zostawiam zwykle tylko 1-3 rukole, by się same rozmnożyły. Zawsze dokupuję i dosiewam nasiona rokuli.

Rukola zawiązuje nasiona łatwo i łatwo się rozsiewa. Problem z siewkami polega na tym, że nasiona wysypują się na małym obszarze. Gdy wschodzą (nierównomiernie), atakuje je mocno pchełka ziemna. Dlatego wolę zebrać nasiona i posiać je pod agrowłókniną, która przed pchełkami skuteczne chroni.

Rukola z nasion własnego chowu często sprawia miłe niespodzianki. Bywa większa i bardziej pachnąca niż rośliny mateczne.

Rukola
-----------------------------------------------

Rzodkiewka

Wysiewa się bardzo podobnie jak rukola. Jednak, w przypadku rzodkiewki, samosiewki nie zawsze powtarzają cechy rośliny matecznej. Poza tym jest problem z żarłocznymi pchełkami ziemnymi.

Dlatego w moim ogrodzie rzadko pozwalam rzodkiewce zakwitnąć i wydać nasiona. Jeśli już, zrywam je i sieję pod agrowłókniną.

Rzodkiewka
-----------------------------

Szczypiorek

Lubię kwiaty szczypiorku w ogrodzie, wazonie oraz sałatkach. Rozmnaża się więc masowo sam. Siewki tworzą duże kępy wokół roślin matecznych.

Nasiona szczypiorku potrafią przetrwać w kompoście. Dlatego, jeśli na kompost wyrzuci się szczypiorek z zawiązanymi nasionami, będzie rósł w ogrodzie jak chwast.

Szczypiorek


2 komentarze :

  1. To prawda, warzywa same sie rozsiewaja,u nas koper i pomidorki :) Miłego wieczoru

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy post jak widać warzywa też potrafią zaskakiwać :-)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...