Translate

Rzodkiewka – czy siać w majowy weekend

Siew rzodkiewki w długi majowy weekend, czyli pierwszy tydzień maja, to ryzyko. Tak późno siana rzodkiewka często nie zawiązuje korzeni i wybija w kwiatostany. Powodem są coraz dłuższe dni.

Pierwszy tydzień maja to w Polsce kumulacja kilku świąt państwowych i religijnych. W efekcie cała Polska wypoczywa i… odrabia zaległe prace w ogrodach. Na siew rzodkiewki jest już wtedy bardzo późno.

Ta rzodkiewka była posiana w pierwsze połowie kwietnia. 

Coraz dłuższe dni

Rzodkiewka silnie reaguje na długość dnia i nocy. Niektóre odmiany (późne) są tylko trochę mniej wrażliwe. Ogólnie, gdy dzień trwa – od wschodu do zachodu słońca – około 17 godzin to dla rzodkiewki sygnał, że czas zakwitnąć i wydać nasiona.

Nie ma znaczenia, czy jest zimno, ciepło, słonecznie, pochmurno. Ważna jest długość dnia i nocy. Do tego czasu rzodkiewka musi zdążyć wykiełkować i urosnąć. Na to potrzeba co najmniej 4 tygodni.

Gdy dzień jest krótki, rzodkiewka zachowuje się inaczej: zbiera zapasy, czyli zawiązuje zgrubienia korzeniowe, dla których się ją uprawia. Dlatego rzodkiewka musi być siana w takich terminach, by zdążyła je zawiązać.

Rzodkiewka musi zdążyć urosnąć i zawiązać zgrubienia korzeniowe, zanim dzień stanie się długi. 

Siać czy nie siać

Aby nie liczyć godzin dnia i nocy, wystarczy pamiętać, że wiosną siew rzodkiewki najlepiej skończyć do końca kwietnia.

Teoretycznie rzodkiewkę można siać jeszcze 1-3 maja, ale wtedy nie zawsze zbierze się plon. Często bowiem pierwsza połowa maja jest sucha, a to nie sprzyja kiełkowaniu rzodkiewki, czy już na starcie ma opóźnienie. To powoduje, że rzodkiewka nie zdąża zawiązać zgrubień korzeniowych lecz zakwita.

Jeśli nasiona rzodkiewki są już kupione, nie trzeba czekać do następnej wiosny. Można je siać od 1 sierpnia do 15 września, gdy dni stają się coraz krótsze. Rzodkiewka posiana w takim terminie nie wybija w kwiatostany.

Rzodkiewka Krakowianka - posiałam ją w pierwszych dniach sierpnia i zebrałam we wrześniu. Kwiaty obok to zimowity jesienne. 

Gdy rzodkiewka zakwitła

… nie można jej zmusić, by zawiązała zgrubienia korzeniowe. Rozwiązania są trzy:

 • Wyrwać rzodkiewkę i młode liście zjeść w sałatkach (jeśli się je lubi).
 • Wyrwać rzodkiewkę i wyrzucić na kompost.
 • Przeznaczyć rzodkiewkę na rozmnożenie, czyli pozwolić jej wydać nasiona. Sieje się w następnym roku, ale już we wcześniejszym terminie.
Rzodkiewka łatwo zawiązuje nasiona.


Czego jeszcze nie siać

W majowy weekend nie sieje się także: bobu, grochu, pietruszki, rzepy, sałaty głowiastej, masłowej rozetowej, skorzonery, szpinaku. Dla tych warzyw to też za późny termin. Powodem nie zawsze są coraz dłuższe dni.8 komentarzy :

 1. Już zapisuję, że mogę wysiać rzodkiewkę jeszcze w sierpniu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja sieje rzodkiewke na okrągło od kwietnia do sierpnia:-) no bo lubimy :-) ale kiedyś to tylko w majowy weekend się sialo :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Umnie groch siany w marcu nie kiełkuje, albo jest zjadany przez ptaki, więc dopiero w maju zaczynam zmasowane siewy wszystkiego - korzeniowych i grochu.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja posiałam pierwszą partię jakieś 2 tygodnie temu i ładnie wychodzi, przymrozek przeżyła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. czy Twoja rzodkiewka jest z gruntu, ta na pierwszym zdjęciu?

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, z gruntu:) Ale zdjęcie jest bodajże z ubiegłego roku. Czasem sieję też rzodkiewkę w donicach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio dowiedziałam się, że te torebki nasienne rzodkiewki też są jadalne (oczywiście, gdy są jeszcze niedojrzałe). Jest nawet rzodkiewka strączkowa, którą uprawia się właśnie na te strąki (rzodkiewka ta nie tworzy zgrubień). Jeszcze jej nie uprawiałam, ale zamierzam w tym roku zostawić kilka zwykłych rzodkiewek w gruncie i sprawdzić, jak smakują te torebki nasienne (mają mieć smak po prostu rzodkiewki, co w sumie dziwne nie jest).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też muszę spróbować:) Dzięki za inspirację!

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...