Translate

Warzywa najłatwiejsze w uprawie – co siać

Jest wiele warzyw, które rosną bez podlewania, nawożenia, robienia rozsady. Nie lubią ich szkodniki. Nie chorują. I często rozsiewają się same.

Gdy czasu mało albo jest się początkującym w ogrodzie, łatwo się zniechęcić do uprawy warzyw. Bo o zbyt wielu rzeczach trzeba pamiętać. To trochę jak z gotowaniem w kuchni. Gdy w odpowiednim czasie nie wrzuci się do garnka odpowiednich składników, to coś się rozgotuje albo przypali.

W przypadku warzyw bardzo ważne są terminy siewu. Zbyt wcześnie siane mogą zmarznąć. Za późno siane często wybiją w pędy kwiatostanowe.

Kłopot często sprawiają popularne warzywa, np. marchew (długo wschodzi i zjadają ją drutowce), pietruszka (długo wschodzi i miewa rozwidlone korzenie), rzodkiewka (wybija w kwiatostany), ziemniak (często choruje).

Dlatego warto wybierać warzywa najłatwiejsze w uprawie. To moja top lista, ułożona według stopnia trudności uprawy.

Roszponka 

To rodzaj sałaty. Nie ruszają jej ślimaki ani drutowce. Nie choruje. Roszponka jest całkowicie mrozoodporna. Rośnie bez podlewania i nawożenia. Wystarcza jej słaba ziemia (ale na żyznej jest dorodniejsza). Bardzo łatwo się rozsiewa. Wystarczy raz posiać roszponkę w ogrodzie i będzie rosła… dziesiątki lat.

Roszponkę najlepiej siać wczesną wiosną. Zbyt późno siana roszponka przedwcześnie zakwita. Nie trzeba się tym przejmować – kwiaty roszponki można jeść. Poza tym roszponka się rozsieje i kolejny zbiór będzie już pod koniec lata.

Roszponka

Więcej o roszponce CZYTAJ TUTAJ

---------------------------------------------------------------

Czosnek

Ma opinię warzywa, które musi mieć urodzajną glebą. Czosnek posadzony w żyznej ziemi rzeczywiście jest dorodniejszy. Jednak na słabszej glebie też bardzo dobrze rośnie, choć ząbki ma mniejsze. Poza tym liście czosnku są świetne do sałatek. Gdy są młode, nie mają silnego
czosnkowego zapachu.

Czosnek najlepiej sadzić albo przed zimą, albo wczesną wiosną. Odmiany zawiązujące cebulki powietrzne bardzo łatwo rozsiewają się same.

Czosnek
--------------------------------------------------------------

Szczypiorek

Uprawia się go z nasion lub przez podział kęp. Początkującym polecam kępy. Można nawet kupić szczypiorek w doniczce. Zjeść liście, a korzenie przesadzić do ogrodu.

Szczypiorku nie trzeba podlewać ani nawozić. Jest mrozoodporny. Nie choruje, nie lubią go szkodniki. Pięknie kwitnie. Dlatego w moim ogrodzie uprawiam szczypiorek także jako roślinę ozdobną.

Kwiaty szczypiorku zawiązują mnóstwo nasion. Dlatego lepiej nie wyrzucać ich na kompost, bo szczypiorek zachwaści ogród.

Szczypiorek
--------------------------------------------------------------

Rzeżucha

Zwykle rzeżuchę sieje się na mokrej ligninie lub wacie. Rzeżucha ma jednak lepszy smak, jeśli uprawia się ją w ziemi. Zbiór jest już po kilku dniach.

Rzeżucha jest bardzo łatwa w uprawie w ziemi. Trzeba tylko pamiętać, że lubi mieć ciepło. Można ją siać w pojemnikach, także na balkonie.

Rzeżucha

Jak siać rzeżuchę w pojemnikach z plastikowych butelek CZYTAJ TUTAJ

--------------------------------------------------------------

Endywia

Z wyglądu i smaku bardzo przypomina sałatę. Jednak jej uprawa jest łatwiejsza. Endywii nie lubią szkodniki, w tym ślimaki i drutowce. Rośnie zdrowo i nie szkodzą jej przymrozki (niektóre odmiany potrafią zimować).

Endywię najlepiej siać w czerwcu i lipcu (można także donicach). Wschodzi już po 4-7 dniach i szybko rośnie.

Endywia

O uprawie endywii na balkonie CZYTAJ TUTAJ

------------------------------------------------------------

Koper ogrodowy

To warzywo obok którego wszystko dobrze rośnie. Koper ogrodowy można siać nawet prawie… cały rok. Oczywiście, jeśli ziemia nie jest zamarznięta na kamień. Jak to możliwe?

Nasiona koperku są mrozoodporne. Wschodzą dopiero, gdy temperatura wzrośnie do co najmniej 10 stopni Celsjusza. To oznacza, że nie wykiełkują, gdy się je posieje np. w grudniu. Po prostu same wybierają termin.

Najlepiej koper ogrody wysiewać partiami od połowy kwietnia – co 2-3 tygodnie aż do pierwszych dni sierpnia, a potem od 15 października do końca roku. Koper bardzo rzadko choruje. Nie lubią go szkodniki. Nie lubi mieć tylko za sucho i za gorąco (wtedy wcześniej zakwita). Rozsiewa się sam, ale ogrodu nie zachwaszcza, jak np. roszponka.

Koper ogrodowy
--------------------------------------------------------------

Fasola

W przypadku fasoli wystarczy tylko pamiętać, że ginie przy najmniejszych przymrozkach. Można ją siać od 15 maja do pierwszych dni lipca. Szybko wschodzi, nie ma specjalnych wymagań. Odmiany pnące są także dekoracją, np. balkonu.

Fasola
------------------------------------------------------------

Cukinia

Jest nieodporna na przymrozki. Czasami, zwłaszcza w wilgotne lata, cukinii zdarza się chorować. Jednak mimo wszystko warto ją siać, ale koniecznie po 15 maja. Nawet jeśli cukinia rośnie na słabej ziemi, wydaje kilogramy (dosłownie) owoców. 

Wystarczy mieć kilka krzaczków, by mieć mnóstwo cukinii całe lato i jeszcze obdarować rodzinę i sąsiadów.

Cukinia
-------------------------------------------------------------

Rukola (Rokietta siewna)

Sieje się ją w podobnych terminach, jak rzodkiewkę, czyli marzec, kwiecień, maj (jedynie pierwsze dni) oraz sierpień. Powód: gdy dzień się wydłuża, wybija w kwiatostany. Rzodkiewka, gdy zawiązuje kwiaty, staje się niejadalna. Kwitnącą rukolę zaś można zjadać, np. zmiksowaną w chłodniach czy koktajlach warzywnych.

Rukola zadowala się przeciętną ziemią. Bardzo szybko rośnie. Nie choruje. Ze szkodników rukolę atakują pchełki ziemne. Z tego powodu najlepiej ją siać pod agrowłókniną, której pchełki nie potrafią sforsować. Warunek – końce agrowłókniny trzeba szczelnie przysypać ziemią.

Rukola11 komentarzy :

 1. Świetny post :-) dzięki za podpowiedzi, o niektórych to nawet nie wiedziałam :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię Twojego bloga, regularnie go podczytuję. Bardzo inspiruje mnie do założenia pierwszego warzywnika na balkonie.

  OdpowiedzUsuń
 3. OOOO, przemiło:) Dziękuję! Pomidory są bardzo wdzięcznym obiektem balkonowym. Ja - choć mam ogród - 99% pomidorów uprawiam w donicach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy można prosić o poradę uprawy pomidorów w donicach?pozdrawiam

   Usuń
  2. Zapraszam tutaj do poczytania: http://niepodlewam.blogspot.com/2015/02/pomidory-na-balkonie-uprawa-krok-po.html

   Usuń
 4. Prawie wszystko z Twojej listy mam co roku w ogrodzie...oprócz endywii...chyba czas na spróbowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiele z tych warzyw uprawiam, ale zachęciłaś mnie do spróbowania czegoś nowego np roszponki czy endywii:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Endywię odkryłam przypadkiem, gdy szukałam odpornego zamiennika dla sałaty pożeranej na leśnej ziemi przez drutowce:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dorzuciłabym jeszcze szpinak do tej listy.
  Szczególnie siany , a wręcz rzucony na ziemię jesienią (wrzesień, październik). Póki go ciężki mróz nie chwyci, wiele obiadów (multirodzinnych) obsłuży! U mnie nawet postanowił rozrosnąć się cudnie po północnej stronie domu :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...