Translate

Nagietek lekarski – kiedy i jak siać

To nie tylko ładny kwiat, ale i zioło oraz przyprawa. Nagietek lekarski jest łatwy w uprawie. Można go siać od marca w ogrodzie, warzywniku, na balkonie.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) ma kwiaty żółte, kremowe lub pomarańczowe. Kwitnie od czerwca aż do mrozów. Nagietka lekarskiego warto siać jako zioło, które – przy okazji – zdobi ogród.

Nagietek lekarski odmiana Porcupine.

W towarzystwie nagietków lepiej rosną np. warzywa kapustne. Nagietki chronią m.in. jarmuż, kapustę, brukselkę przed bielinkami kapustnikami. Podobnie jak aksamitki, dezynfekują glebę, zapobiegając rozmnażaniu się w niej nicieni. U mnie w ogrodzie większość nagietków rośnie luźno właśnie między warzywami.

Płatki kwiatów nagietków można dodawać do sałatek, sosów, ryżu, masła, kanapek. Kiedyś zastępowały w kuchni drogi szafran. Jadalne są także młode liście nagietka. Nagietków używano głównie jako naturalnego barwnika potraw oraz przyprawy poprawiającej wzrok.

Nagietek lekarski jest mało wymagający. Źle rośnie, gdy ma bardzo sucho i za mało słońca.

Termin siewu

Nagietki lekarskie zwykle sieje się od marca do czerwca. Jednak można je siać nawet cały sezon, czyli od marca do października. Nagietki to pewniaki, które zawsze dobrze rosną.

Jedynie w miesiącach letnich, zwłaszcza w sierpniu, bywa tak sucho, że kiełkują i rosną słabo. Nagietki posiane jesienią wschodzą dopiero wiosną następnego roku.

Jeśli z nagietków mają być zebrane nasiona na kolejny rok, trzeba je posiać najpóźniej w czerwcu.

Nasiona nagietków wyglądają jak robaczki. Są duże, nieregularne. Nie mają tej samej wielkości.

Ziemia

Nagietek lekarski nie ma specjalnych wymagań. Gleba może być przeciętna, ale powinna być lekko wilgotna. Na zbyt suchych stanowiskach nagietek rośnie i kwitnie, ale słabo. Nagietki rosną dobrze np. w pobliżu rynien z dachu. Tam gdzie spływa z nich woda jest zawsze bardziej wilgotno.

Głębokość siewu

Nagietki sieje się na głębokość od 0,5 do 3 cm. Dobrze tolerują zarówno siew zbyt płytki, jak i za bardzo głęboki.

Nagietek sieje się na głębokość 0,5-3 cm.

Rozstaw nasion

Nagietki rosną dobrze nawet w dużym zagęszczeniu. Jednak wtedy są mniejsze i słabiej kwitną. Dlatego lepiej siać nasiona w odstępach co około 15-20 cm. Nasiona są duże, więc nie jest to trudne.

Jeśli nasiona wzejdą zbyt gęsto, nadmiar siewek trzeba usunąć. Można je przesadzić w inne miejsca (nagietek dobrze znosi przesadzanie).

Kiełkowanie

Nagietek kiełkuje po 7-10 dniach. Szybciej, jeśli ma ciepło – co najmniej 10 stopni Celsjusza.

Gdzie siać

Rabaty kwiatowe, warzywnik, donice (duże). Nagietki szybko rosną i zakwitają. To świetny kwiat, by szybko (i tanio) zakryć puste miejsce w ogrodzie, np. po wykopanych w czerwcu tulipanach. Gdy nie ma innego pomysły na rabatę albo niskie obwódki, nagietek jest niezawodny.

W warzywniku nagietki warto siać obok np. buraków. Chronią je bowiem przed nicieniem mątwikiem.

Stanowisko

Nagietek lekarski lubi mięć „głowę” w słońcu, ale korzenie w lekko wilgotnej ziemi. Toleruje półcień.

Mrozoodporność

Wytrzymuje przymrozki do około minus 5 stopni Celsjusza.

Warto wiedzieć 


 • Nagietek lekarski bardzo łatwo się rozsiewa, często wręcz zachwaszczając ogród. Dlatego na kompost lepiej nie wyrzucać roślin z zawiązanymi nasionami, także jeszcze zielonymi (bo dojrzeją w kompoście).
 • Nagietki lekarskie mają właściwości antyoksydacyjne, ale nie wszystkie odmiany takie same. Duża aktywność antyoksydacyjną mają np. odmiany Geisha Girl i Mandarin.
 • Inne nazwy nagietka lekarskiego: miesiączek, miesięcznica, nogietek, paznokietek, stulik.
Nasiona nagietków łatwo się rozsiewają w ogrodzie. Można je także zebrać i posiać.

6 komentarzy :

 1. Bardzo je lubię i zawsze je wysiewam. W tym roku kupiłam pełne o ładnym pomarańczowym kolorze, ale ciekawe co wykiełkuje. Nie zawsze jest tak jak na opakowaniu. Pozdrawiam:):):):)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię nagietki:-) niezniszczalne :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też lubię nagietki. Rozsiewają się same aż miło:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nagietek mi się całkiem podoba i jak widać jest o wiele bardziej ciekawy niżby się mogło wydawać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wczoraj rano przeczytałam Twój post, a potem w sklepie natknęłam się na nasionka nagietków. Już są zasiane w skrzynkach wśród ziół i warzyw:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też posiane nagietki w ostatni weekend:) Dosiałam w warzywniku odmianę Sonatina.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...