Translate

Wykopywanie tulipanów – dlaczego w czerwcu

Czy wykopywać co roku tulipany? Nie ma jednej odpowiedzi. To zależy od ziemi, podlewania, wolnego czasu na pracę w ogrodzie. Czerwiec jest najlepszym terminem na wykopywanie tulipanów.

Tulipany pochodzą ze stepów Azji. Choć są uprawiane w ogrodach od setek lat, swoich naturalnych, dzikich zwyczajów nie zmieniły.

Cebulki tulipanów po wykopaniu w czerwcu.


Tulipany po przekwitnięciu szybko wydają pod ziemią cebule potomne, a nad ziemią, jeśli nie były ogłowione, nasiona. Następnie zasychają i zapadają w sen zimowy. Tak się dzieje, ponieważ na azjatyckich stepach, gdy u nas wszystko się zieleni i kwitnie, tam zaczyna się susza.

Dlatego cebulki tulipanów pozostawione w ogrodzie mają często… za dobrze. I chorują.

1. Za dużo wody

Uśpionym w ziemi cebulkom tulipanów najbardziej szkodzi nadmiar deszczu (w polskim klimacie bardzo często deszczowy jest lipiec), a także podlewanie ogrodu. Oczywiście wiele zależy od odmian tulipanów. Jedne są bardziej odporne, inne – mniej.

Jeśli tulipany są sadzone w często podlewanych miejscach, np. obok trawnika czy na rabatach z kwiatami letnimi, lepiej cebulki wykopywać co roku. Pozostawione na lato będą chorowały i zamierały.

Gdy rabata z cebulkami nie jest podlewana (albo rzadko), tulipany można zostawić w ziemi.

Wystarczy cebulki przesadzać co 2-3 lata (patrz punkt 5).

Tulipany wykopuje się, gdy nadziemne pędy zaschną.

2. Rodzaj ziemi

Znaczenie ma też rodzaj ziemi. Jeśli gleba jest w ogrodzie lekka, piaszczysta, cebulki dobrze w niej spędzają lato. Nawet jeśli często pada deszcz, woda przez taką ziemię przepływa jak przez sito. Ziemia oraz znajdujące w niej cebulki szybko znowu są suche i nie chorują.

Jeśli ziemia w ogrodzie jest ciężka, lepiej zatrzymuje wodę. W mokrej ziemi cebulki tulipanów częściej chorują i zamierają. Potocznie mówi się, że tulipany „giną”.

Dlatego jeśli w ogrodzie jest ziemia „mokra”, lepiej cebulki tulipanów wykopywać w czerwcu co roku. Gdy ziemia jest lekka, przepuszczalna, można cebulki tulipanów wykopywać co 2-3 lata (patrz punkt 5).

3. Miejsce w ogrodzie

Na tulipany często przeznacza się słoneczne, wyeksponowane rabaty. Jeśli latem mają tam rosnąć kwiaty jednoroczne, czy potrzebne jest miejsce na inne rośliny, lepiej cebulki tulipanów wykopać w czerwcu. Łatwo je uszkodzić np. podczas przekopywania rabaty, sadzenia kwiatów czy pielenia. Poza tym dosadzone kwiaty prawie zawsze trzeba podlewać, a tego cebulki tulipanów nie lubią (patrz punkt 1).

Wyjątkiem jest np. maczek kalifornijski (mój ulubiony kwiat). Świetnie rośnie „na tulipanach”. Nie trzeba go w ogóle podlewać. Nadmiar wody wręcz mu szkodzi.

Więcej o maczku kalifornijskim CZYTAJ TUTAJ

4. Czas na pracę w ogrodzie

Kilka czy kilkanaście tulipanów wykopuje się szybko. Jednak jeśli są ich dziesiątki lub setki, w dodatku w wielu odmianach, które się sadzi osobno, to BARDZO ciężka praca.

Wtedy wykopywanie tulipanów lepiej rozłożyć na 2-3 lata (patrz punkt 5).

Te tulipany w kolejnym roku nie zakwitną już tak ładnie. Trzeba je przesadzić.

5. Przesadzanie co 2-3 lata

Cebulki tulipanów po zakwitnięciu zamierają, ale wydają cebulki potomne. Czasami tylko jedną, a czasem 5 i więcej. Niektóre odmiany mnożą się błyskawicznie. Inne zaś bardzo powoli. Z upływem lat wokół pierwszej posadzonej cebulki powstaje „gniazdo” drobnych cebul potomnych. Ziemia obok się wyjaławia.

Cebulki tulipanów tuż po wykopaniu w czerwcu często mają korzenie. Można je skrócić.


Korzenie można też odłamać, ale lepiej nie robić tego na siłę, bo można uszkodzić cebulkę. Korzenie i tak odpadną podczas przechowywania. Nowe korzenie cebulka wypuści po posadzeniu. 


Tulipany długo nie przesadzane kwitną z roku na rok coraz słabiej. Gdy ziemia jest mało żyzna, cebulki „wchodzą” głęboko w ziemię i w końcu zamierają. Dlatego najlepiej wykopywać tulipany minimum co 2-3 lata.

Tulipany wykopuje się najczęściej w czerwcu, czasem także w pierwszych dniach lipca (późne odmiany). Trzeba je przechowywać w miejscu suchym i ciemnym (najlepiej w temperaturze 15-20 stopni Celsjusza).


Cebulki tulipanów sadzi się od 15 września do 15 października. Jeszcze przed zimą wypuszczają korzenie.

Kalendarz sadzenia roślin cebulowych CZYTAJ TUTAJ

Nigdy nieprzesadzane tulipany giną po 6-8 latach. Najdłużej bez przesadzania radzą są tulipany botaniczne (są bardzo niskie, zakwitają najwcześniej).

Tulipan dostojny z grupy tulipanów botanicznych. Ten gatunek często ma na jednym pędzie po kilka kwiatów. Ten na zdjęciu - 3 sztuki.5 komentarzy :

 1. I właśnie dlatego w moim ogrodzie królują tulipany botaniczne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I właśnie dlatego mam ambiwalentne uczucia co do tulipanów. W zeszłym roku uratowałam całe stadko (tak z 30 sztuk) żółtych, chyba najsilniejszych, które rosły w ogrodzie od kiedy pamiętam. A ostatnio znalazłam cudnego pomarańczowego, może dlatego przetrwał, że rośnie pod bzem, więc wiecznie ma tam sucho. Trzeba będzie poczekać aż uschną liście, i poszukać na jesień dobrego suchego miejsca. Może tam, gdzie korony miały za sucho...
  Dzięki za wpis, natchnął mnie do ratowania moich biednych kwiatków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fakt wykopywać trzeba, ale najczęściej podczas sadzenia innych kwiatów wykopie się cebulki, dzieki za świetne wpisy pozdrawiam Dusia

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nigdy nie wykopuję i co roku są okazałe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trochę jest zachodu z tulipanami, ale te ich cudowne kwiaty:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...