Translate

Czosnek między truskawkami – po co sadzić

W towarzystwie czosnku truskawki zawsze rosną lepiej. Są zdrowsze, mają ładniejsze liście i owoce. Dlatego między truskawkami zawsze warto sadzić czosnek.

Czosnek zawiera fitoncydy. To rodzaj naturalnych substancji, które hamują rozwój mikroorganizmów. Fitoncydy działają nie tylko na truskawki, ale także np. człowieka (bierze się czosnek m.in. na przeziębienie).

Czosnek posadzony między truskawkami.

By truskawki nie pleśniały

Czosnek hamuje rozwój grzybów wywołujących szarą pleśń truskawek. To bardzo popularna choroba, szczególnie uciążliwa, gdy późna wiosna jest ciepła i zarazem deszczowa. Objawy szarej pleśni najłatwiej zauważyć na owocach – są pokryte kożuchem szarej pleśni. Takie owoce truskawek są niejadalne.

Czosnek ma silne działanie, ale oczywiście nie jest to cudowny środek, aby w 100% zlikwidować pleśnienie truskawek. Jeśli pogoda sprzyja grzybom, czyli jest mokro i ciepło, szara pleśń i tak może zaatakować. Zapleśniałych truskawek będzie jednak mniej.

Szara pleśń truskawek.

Sadzenie czosnku

Czosnek można sadzić w rzędach obok zagonu z truskawkami. Polecam jednak sadzenie czosnku także wśród truskawek. Sadzić można ząbki albo cebulki powietrzne.

Często robię tak, że cebulki powietrzne czosnku po prostu rozsypuję luźno wśród truskawek bez zakopywania. Przysypują się ziemią „same”, np. podczas pielenia truskawek. Oczywiście część cebulek ginie, trochę się zadepcze, ale większość młodych czosnków ładnie rośnie i chronią truskawki.

To młodziutki czosnek z cebulki powietrznej. W rok po posadzeniu ma tylko jeden ząbek. Dopiero w kolejnym roku zawiąże główkę z kilkoma ząbkami. 


Ząbki czosnku sadzę pojedynczo jak najbliżej truskawek – nie przeszkadzają sobie. Oczywiście czosnek można także sadzić w rzędach, np. rząd czosnku, rząd truskawek. Jednak na to potrzeba sporo miejsca. Poza tym trudniej pielić i ściółkować truskawki.

Czosnek posadzony w truskawkach często nadeptuję. Mimo to nieźle plonuje. Główki są duże.

Czosnek wśród truskawek zwykle jest gruby, dorodny. Moje truskawki nawożę głównie kompostem i gnojówką z pokrzywy. 

Kiedy sadzić czosnek

Czosnek w truskawkach najlepiej sadzić we wrześniu i październiku. Można też sadzić wiosną – jak tylko ziemia odmarznie. Ząbki sadzone pojedynczo zawiązują większe główki. Ząbki sadzone po 2-3 w tym samym dołku mają większe liście (są świetne do sałatek).

Cebulki powietrzne czosnku można  rozsypywać wśród truskawek już od lipca, czyli gdy tylko dojrzeją.

Tak wyglądają cebulki powietrzne czosnku tuż po zerwaniu.

13 komentarzy :

 1. Czosnek mam posadzony kolo truskawek ale pomyślę i żeby pomiędzy truskawki powsadzac :-) Miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. A co z poziomkami? Jak to na nie dziala, bo ja mam truskawki kolo poziomek właśnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można, oczywiście:) Z tym że poziomki rzadziej chorują niż truskawki.

   Usuń
 4. Bardzo lubię czosnek :) Truskawki zresztą też :) Dobry pomysł z tym nasadzeniem czosnku pomiędzy krzewinkami truskawek! Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 5. Też tak robię i się sprawdza :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie, że o tym napisałaś. Teraz koło truskawek mam cebulę, ale w przyszłym roku pojawi się i czosnek:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny pomysł, muszę go wykorzystać w tym roku.:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajny sposób z cebulkami powietrznymi. Ja też mam czosnek między truskawkami i nie tylko - rozrasta się swobodne w kępy i nie ruszam go :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Odpowiedzi
  1. Czy istnieje jakiś sposób na pozbycie się mrówek z truskawek
   ?? Co roku kupuje preparat i podlewam nim truskawki aby zlikwidować je, ale one wciąż wracają.

   Usuń
  2. Widocznie gdzieś obok mają np. pień, krawężnik itp., gdzie mogą robić gniazda...

   Zwykle nie podlewa się gniazd mrówek chemicznymi preparatami. Trzeba spowodować, by robotnice wniosły preparat do gniazda - czyli działa z opóźnieniem. Trutki lepiej wysypywać w płaskich pojemniczkach, wystawić na trochę i zabrać. To wystarczy, by mrówki wniosły preparat do gniazda.

   Tutaj więcej o zwalczaniu mrówek w ogrodzie: http://niepodlewam.blogspot.com/2015/06/jak-sie-pozbyc-mrowek-w-ogrodzie-3.html

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...