Maczek kalifornijski, zwany także popularnie pozłotką lub eszolcją, to taki barometr ogrodowy. Gdy jego kwiaty się zamykają, to znak, że zaraz przestanie być słonecznie albo spadnie deszcz. To jeden z moich ulubionych kwiatów.
Maczek kalifornijski doskonale rośnie na żwirowych ścieżkach. |
Maczka odkryłam przypadkiem. Przed laty miałam ogromny problem z podlewaniem ogrodu - z powodu braku wody w kranach (bo wszyscy dokoła podlewali trawniki). Woda ledwie kapała... Zmodernizowałam wtedy ogród, wprowadzając do niego rośliny, których nie trzeba w ogóle podlewać. Jedną z nich był maczek.
Maczek kalifornijski to roślina jednoroczna.
Wysokość
Około 20-60 cm. Największe maczki rosną na żyznej glebie.Kwitnienie
Zaczyna się już w maju, a kończy nawet w listopadzie (maczek wytrzymuje przymrozki do około minus 3 stopni Celsjusza). Pierwsze zaczynają kwitnąć rośliny, które same się wysiały jesienią.Kwiaty maczka są zwykle w kolorach pomarańczowym i żółtym oraz pomarańczowo-żółtym. Zdarzają się też kremowe. Ich średnica wynosi ok. 2-5 cm.
Kwiaty maczka otwierają się tylko wtedy, gdy świeci słońce. |
Zapach
Zarówno kwiaty, jak i jego delikatne liście mają zapach podobny do zwykłego maku, czyli nieciekawy. Nie jest intensywny.Gleba
Maczek bardzo dobrze rośnie nawet na piachu, ale wtedy ma drobniejsze kwiaty. Kwiaty są większe, jeśli ziemia jest wzbogacona kompostem.Doskonale sobie radzi między kamieniami i na ścieżkach żwirowych. Maczkowi nie przeszkadza wysoka temperatura kamieni nagrzanych przez słońce.
Najlepiej go nigdy nie podlewać. Jego korzeń sięga bardzo głęboko - nawet ponad 50 cm. Dlatego bardzo trudno maczka wyrwać. Urwane i pozostawione w ziemi korzenie nie zachwaszczają jednak ogrodu. Maczek nie odrasta z nich, a korzenie bardzo szybko zamieniają się w próchnicę.
Stanowisko
Musi być słoneczne. Maczek lubi warunki jak na patelni: skwar, słońce, żadnego cienia.W półcieniu maczek też rośnie, ale kwitnie słabo i ma wybujałe pędy (często się przewraca).
Rozmnażanie
Wyłącznie z nasion. Wystarczy posiać go raz - potem rozsieje się sam. Nasion wydaje mnóstwo, więc jeśli pozwoli mu się wysiać bez kontroli, zachwaści ogród.Aby temu zapobiec, wystarczy usuwać całe rośliny z zawiązanymi lecz jeszcze niedojrzałymi nasionami. Nie nadają się one na kompost (bo nasiona w nim i tak dojrzeją, a potem wzejdą tam, gdzie rozrzuci czy przekopie się kompost). Kompostować można za to korzenie.
Maczek nie znosi przesadzania. Termin siewu - od wiosny do jesieni (dowolny).
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz