Translate

Rośliny poprawiające humor – co mieć w ogrodzie

To naturalne antydepresanty. Niektóre rośliny poprawiające humor wystarczy wąchać. Z innych lepiej przygotować herbatkę czy wrzucić kilka listków do sałatki.

Zapach wielu roślin ma działanie antydepresyjne. Do nich należy m.in. rozmaryn. Takie rośliny warto sadzić np. obok kącika wypoczynkowego w ogrodzie.


Gdy problemy przerastają i nie wiadomo, jak je rozwiązać, warto mieć w ogrodzie rośliny poprawiające humor. Oczywiście nie rozwiążą one kłopotów. Pomogą jednak spojrzeć na życie z innej strony i znaleźć rozwiązanie.

Arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica)

To ogromne zioło, osiągające 2 m wysokości lub więcej. Arcydzięgiel litwor pachnie bardzo mocno. Jego zapach „strachy i sny straszliwe oddala”. Ogonki liściowe można dodawać do deserów czy domowych trunków, zaś „żuty serce smętne rozwesela”.

Arcydzięgiel litwor

Kiedy i jak siać arcydzięgiel litwor CZYTAJ TUTAJ
-------------------------------------------

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

To bardzo znany, popularny antydepresant. Dziurawiec zwyczajny jest sprzedawany w aptekach, m.in. w tabletkach. Można też z niego robić domowy olej dziurawcowy czy po kilka listków dodawać np. do sałatek.

Dziurawiec zwyczajny

------------------------------------------

Goździki (Dianthus)

Zapach goździków ma wielką moc poprawiania nastroju. Nie ma znaczenia gatunek czy odmiana. Korzystnie je sadzić np. przy altanach i tarasach.

Goździki

------------------------------------------

Kocanki włoskie (Helichrysum italicum)

Pachną jak curry i maggi. Dlatego kocanki włoskie są często sprzedawane jako roślina maggi czy drzewko curry. Antydepresyjne właściwości ma ich zapach. Kocanki są też jadalne. Jako przyprawa mają gorzkawy smak. Obniżają cholesterol.

Kocanki włoskie

-----------------------------------------

Kocimiętka (Nepeta)

Jej piękny zapach to połączenie cytryny, mięty i żywicy. Ma działanie uspokajające, poprawiające nastrój. Kocimiętkę można sadzić np. wśród róż, przy ścieżkach, altanach i tarasach.

Kocimiętka

Kiedy i jak siać kocimiętkę CZYTAJ TUTAJ
----------------------------------------

Melisa lekarska (Melissa officinalis)

Herbatka z melisy „serce smętne rozwesela”. Małą filiżankę melisy można wypić przed wyjściem na stresujące spotkanie. Kiedyś melisę nazywano matczyne ziele, bo uspokajało jak dobra matka.

Melisa lekarska

---------------------------------------

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis)

Pachnie jak ogórek, stąd nazwa – ogórecznik. Jednak nie zapach ma właściwości poprawiające nastrój lecz sok (najlepiej zrobiony w sokowirówce). Ogórecznik ogólnie wzmacnia i poprawia samopoczucie. Warto jeść też jego kwiaty, np. w sałatkach albo na kanapkach.

Ogórecznik lekarski

Jak uprawiać ogórecznika CZYTAJ TUTAJ
---------------------------------------

Lawenda (Lavendula)

W ogrodach uprawia się różne gatunki lawendy oraz ich krzyżówki. Zapach wszystkich ma właściwości poprawiające nastrój.

Lawenda

--------------------------------------

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis)

To wspaniałe zioło, którego zapach pomaga pozbyć się zmęczenia umysłowego i fizycznego. Rozmaryn wzmacnia system immunologiczny. Dlatego warto go sadzić blisko miejsc wypoczynkowych w ogrodzie, np. altan czy tarasów.

Rozmaryn lekarski

--------------------------------------

Róża (Rosa)

Nie wszystkie róże pachną, a właśnie zapach poprawia humor. Są też takie, które pachną bardzo delikatnie i prawie nie czuć ich zapachu. Inne wręcz przeciwnie – pachną tak mocno, że zapach spowija ogród. Olejki różane są stosowane do poprawy nastroju od wieków.

Róża Erotica - pięknie i mocno pachnącaCytaty w tekście pochodzą z „Zielnika czarodziejskiego” Józefa Rostafińskiego z 1893 roku.

10 komentarzy :

 1. O zgadzam się, blisko altany mam róże i lawende. Przyjemnie jest i lilie, wow zapach nieziemski, może nke uspokajający ale ppbudza zmysły. W warzywniaku sieje maciejke, jest bardzo przyjemniej spacerować w ogródki warzywnym, zwłaszcza wieczorem. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja bym jeszcze dodała: lilak Meyera, żylistek i budleję alternifolię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Część z nich mam w ogrodzie. Lubię je niezmiernie. Lubię też pozostałe. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie wszystkie rośliny poprawiają humor, ale nie wiedziałam, że są takie, które mogą robić to lepiej:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecam też lak. W tym roku posiany w ramach eksperymentowania. Kwitnie bardzo długo, kwiaty średnio efektowne ale pięknie pachną. U mnie pozycja obowiązkowa na następne lata :) pzdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też lubię laki:) Niestety u mnie pożerają je pchełki...

   Usuń
  2. :( trochę mnie wystraszyłaś.

   Usuń
 6. Bardzo ciekawy post:) O pachnących roślinach czytałam różne artykuły, ale o poprawiających nastrój jeszcze nie

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystkie rośliny poprawiają nastrój, a zwłaszcza przebywanie i praca wśród nich :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...