Translate

Miny na liściach – 7 sposobów zwalczania

Gdy na liściach warzyw, kwiatów, drzew pojawiają się wężowe ślady i plamy jak miny, to znak żerowania owadów minujących. Są trudnym przeciwnikiem.

Miny na liściach sałaty rzymskiej wyglądające jak wężowe ślady. Larwy miniarek są zaznaczone czerwonymi kółkami. Pod światło  było także widać czarne odchody wzdłuż korytarzy.

Liście są minowane przez larwy różnych owadów. Najczęściej to miniarki, który postacie dorosłe wyglądają jak malutkie muszki. Na liście najbardziej żarłocznych są m.in. miniarka powszechniaka, miniarka szklarniówka i miniarka niewybredna. W moim ogrodzie uciążliwa jest też miniarka grochowianka.

Miniarkom smakuje wszystko: liście warzyw, ziół, kwiatów, drzew owocowych.

Larwa miniarki wyjęta z liścia. Jest prawie przezroczysta. 

Liście minują również larwy niektórych motyli. Najsłynniejsze to szrotówek kasztanowcowiaczek, który pożera kasztanowce, oraz wystrój wężowiaczek zjadający jabłonie.

Samice szkodników składają jaja pojedynczo na liściach. Larwy żerują zawsze wewnątrz liści. Drążą w nich korytarze, które wyglądają jak wężowe ślady lub miny. Wewnątrz liści larwy mają dużo jedzenia, ciepło, przytulnie, bezpiecznie.

Miny na liściach grochu.

Każdy owad minujący – w zależności od gatunku – ma własny styl żerowania. Niektóre wygryzają miny wyglądające jak zaschnięte plamy. Często takie plamy są mylnie brane za chorobę.

Inne owady zaś wygryzają korytarze przypominające wężowe ślady z mniejszą lub większą liczbą zawijasów oraz odchodów. Czasami takie zniszczenia są przypisywane… ślimakom.

Jeśli dokładnie przyjrzeć zaatakowanym liściom, widać na nich (zwłaszcza pod światło) małe, czarne punkciki. To właśnie są larwy. Czasami można też zauważyć czarne odchody.

Wężowy ślad na tykwie.

Owadów minujących liście trudno się pozbyć, bo są wewnątrz liści. Sposoby są różne:


1. Obrywanie zaatakowanych liści

To sposób bardzo prosty. Jest też skuteczny na początku sezonu.

Owady minujące wydają po 2-3 pokolenia w sezonie. To oznacza, że z jednej larwy żerującej w maju do jesieni będą dziesiątki nowych szkodników i setki w kolejnym roku.

Systematyczne obrywanie liści z minami i wężowymi śladami powoduje drastyczną redukcję szkodników.

Wężowe ślady na liściu pomidora.

2. Żółte tablice lepowe

To pułapka na dorosłe owady. Żółta tablica lepowa może być zawieszona np. na balkonie i drzewach, w szklarni i warzywniaku. Kosztuje kilka złotych.

3. Wrogowie naturalni

Larwy szkodników minujących zjadają m.in. błonkówki. Jeśli w ogrodzie nie stosuje się chemicznych oprysków, same się w nim zadomowią. Szkodniki minujące są zjadane także przez ptaki.

Drapieżne owady, nieszkodliwe dla roślin i ludzi, można także kupić w sklepach ogrodniczych, np. preparat Minusa zawiera męczelkę syberyjską zjadającą miniarki. Problemem w tym, że cena biologicznych środków na owady minujące jest wysoka. Do małych upraw na balkonie lub w ogródku tańsze są sposoby nr 1 i 2.

W ogrodach warto wieszać budki lęgowe dla drobnych gatunków ptaków, np. sikorek. To darmowa broń biologiczna.

Wężowa mina na liściu kalarepy.


4.Grabienie liści

Poczwarki niektórych owadów minujących zimują w opadłych liściach. Szczególnie dokładnie trzeba wygrabiać liście kasztanowców.

Miny na liściach kasztanowca - objaw żerowania szrotówka kasztanowcowiaczka.

5. Zmianowanie

Im większa różnorodność roślin w ogrodzie, tunelu foliowych czy szklarni, tym łatwiej wytwarza się naturalna równowaga biologiczna. Uprawianie co roku tych samych roślin powoduje, że nie tylko szkodniki minujące mają ułatwione życie.

6. Czyszczenie kory drzew owocowych

Niektóre szkodniki minujące liście zimują w załamaniach kory drzew. To np. wystrój wężowiaczek – malutki motylek wygryzający wężowe ślady na liściach jabłoni.

Czyszczenie kory robi się w październiku lub koniec zimy. Przy okazji usuwa się mchy i porosty.

Więcej o czyszczeniu kory CZYTAJ TUTAJ

7. Opryski chemiczne

W amatorskiej uprawie lepiej ich unikach, zwłaszcza do warzyw, ziół, krzewów i drzew owocowych. Jeśli już, trzeba pytać w sklepach ogrodniczych o preparaty do konkretnych roślin.

Miny na liściach ogórecznika.


7 komentarzy :

 1. Bardzo ciekawy i wartościowy temat, jeszcze się z nim nie spotkałam; np. w książkach na temat szkodników był omówiony bardzo słabo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ubiegłym sezonie miniarki chrupały mi masowo groch (jak widać na zdjęciu wyżej). Pierwszy raz miałam tak dużą inwazję. O dziwo, plon był całkiem niezły. Groch uratował chyba przed całkowitym zniszczeniem wczesny siew (miniarki zaczynają żer w kwietniu).

   Usuń
 2. Ja w trakcie prac w ogródku warzywnym, jak zauważę ślady, to miażdżę larwę w liściu między palcami. Do tej pory miałam je tylko na grochu.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie upodobały sobie miętę (długolistną, kłosową) i majeranek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ślady po żerowaniu miniarek na kaktusach, a teraz widzę taki białe "śnieżynki" na stromanthe. Zidentyfikować. Ale czym je zwalczyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na stromanthe po prostu obciąć licie nożyczkami (wystarczy kawałek z miniarką). Co do kaktusów to trudniej... Może żółtą tablicę da radę gdzieś blisko powiesić? Dorosłe owady się do niej przykleją.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...