Translate

Sałata rzymska – uprawa w donicach

W donicach sałata rzymska rośnie doskonale. Plon jest duży, a liście smaczne, nawet gdy sałata zakwita. To także piękna dekoracja balkonu.

Sałata rzymska w donicy. Obok rośnie kalarepa.


Sałata rzymska to warzywo uprawiane w Polsce prawdopodobnie od czasów królowej Bony, czyli XVI wieku. Moim zdaniem jest łatwiejsza w uprawie niż popularne sałaty masłowa czy lodowa.

Sałata rzymska rzadziej jest atakowana przez ślimaki i inne szkodniki. Lepiej znosi przesuszenie. Daje także większy plon niż większość innych sałat. Poza tym liście sałaty rzymskiej nie gorzknieją nawet gdy pojawiają się kwiaty.

Sałatę rzymską uprawiam także jako ozdobę. Gdy kwitnie, ma 100-150 cm wysokości. Kwiaty są niepozorne, żółte, ale delikatnie, ładnie pachną. To zapach z tych co jest, ale jakby go nie było. Kwitnąca sałata rzymska przypomina zieloną maczugę. Dlatego lubię mieć sałatę rzymską w donicy przy wejściu do domu.

Kwiaty sałaty rzymskiej.

Uprawa sałaty rzymskiej w donicach:


1. Słoneczny balkon albo taras

Sałata rzymska lubi słoneczne stanowiska. W półcieniu rośnie mniej bujnie.

2. Duża donica

Sałata rzymska to jedna z większych sałat. Bez pędu kwiatostanowego ma 20-50 cm wysokości. Oczywiście można wyrywać i zjadać sałaty rzymskie mniejsze, np. z przerywki, gdy sałaty rosną zbyt gęsto.

Kwitnąca sałata rzymska jest potężna, wysoka i ma duże, mocne korzenie. W donicy o pojemności 10 litrów zostawiam tylko jedną sałatę rzymską „na kwitnienie”, a reszta wędruje na talerz. Obok dosadzam zwykle 2-3 kalarepy.

Kwitnąca sałata rzymska potrafi dorosnąć do 150 cm wysokości.

3. Ziemia

Sałata rzymska nie ma specjalnych wymagań co do żyzności ziemi. Jednak powinna być ona próchnicza. Do uprawy sałaty rzymskiej używam ziemi kompostowej.

4. Termin siewu

Sałatę rzymską zwykle uprawia się z rozsady. Nasiona sieje się od 1 kwietnia do 31 maja. Gdy mają po 2-3 liście sałatę rzymską przesadza się do gruntu.

Jednak w uprawie doniczkowej można sobie darować robienie rozsady, by mieć mniej pracy. Ja nasiona sieję – najczęściej w pierwszych dniach maja - od razu do dużej doniczki ustawionej na zewnątrz domu. Wschodzą po 4-7 dniach (czasem dłużej, jeśli wiosna jest chłodna). Jeśli zapowiadane są przymrozki, donicę z sałatą rzymską przenoszę do domu.

Młode sałaty rzymskie z przerywki można wyrywać z korzeniami i zjadać.

Sałata rzymska rośnie szybko, dosłownie w oczach. W miarę zapotrzebowania w kuchni, sałaty (wyrywam je z korzeniami) po kolei trafiają na talerz, aż zostanie jedna, której pozwalam zakwitnąć, by była także ozdobą (aż do sierpnia).

Pęd kwiatostanowy sałata rzymska wypuszcza w czerwcu. Kwiaty pojawiają się na początku lipca. Liście można obrywać pojedynczo i nadal jeść. Dopiero, gdy kwiatów jest dużo i zaczynają przekwitać, liście sałaty rzymskiej stają się niesmaczne.

Siewki sałaty rzymskiej. Jeśli sałata rzymska jest uprawiana bez rozsady, lepiej nie siać jej zbyt gęsto.

5. Podlewanie

Sałata rzymska lubi umiarkowane podlewanie. Dobrze znosi krótkie przesuszenie.

6. Nawożenie

W uprawie doniczkowej można zastosować raz w tygodniu nawóz na bazie odchodów dżdżownic. Moją sałatę rzymską nawożę też gnojówką z pokrzywy. Jednak na typowym balkonie nie polecam pokrzywy, bo śmierdzi gnojowicą (sąsiedzi mogą tego nie wytrzymać).

Liście sałaty rzymskiej na pędzie kwiatostanowym są sztywne i grube. Nadają się do jedzenia w pierwszej fazie kwitnienia.

Warto wiedzieć


 • Sałata rzymska to podstawowy składniki sałatki Cezara. Nadaje się także do innych sałatek, dekoracji dań, na kanapki.


Jakie warzywa uprawiać w donicach na balkonie CZYTAJ TUTAJ

5 komentarzy :

 1. Dzięki, że o niej napisałaś. Bardzo lubię sałatę rzymską, ale mój M. preferuje inne. Tylko raz ją wysiałam w gruncie, niestety z marnym skutkiem. A teraz wysieję w donicach. Dla mnie jak znalazł. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
 2. W zeszłym roki miałam ją po raz pierwszy i szalała. Super prosta w uprawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie tak jest:) Prosta w uprawie, smaczna, wydajna. I można jeść nawet jak kwitnie

  OdpowiedzUsuń
 4. chyba za długo rośnie. Preferuje liściowe, ale nie te postrzępione. Wyboru więc duzego nie mam. Rosella tylko. Niestety nie lubi nawet chwilowego braku wody

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurczę a może i ja się skuszę na taką w tym roku :-) Do tej pory w domu były tylko pomidory i papryka ale sałaty jeszcze nie wysiewałem :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...