Translate

Ściółkowanie roślin balkonowych – co zamiast kory

Warzywa, kwiaty, krzewy ozdobne – ściółkowanie roślin balkonowych to mniej podlewania. Dzięki ściółce woda wolniej wyparowuje z ziemi. Można ją zrobić z kory lecz nie tylko.

Ściółkowanie roślin balkonowych zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu ziemi w donicach. To ma ogromne znaczenie np. dla ogórków.

Na balkonach, zwłaszcza słonecznych, często panują warunki jak w Afryce: skwar, gorąca ziemia, mało wody. Gdy wyjdzie się z domu na kilka godzin, np. do pracy, po powrocie można nie zastać żywych roślin. Najbardziej wrażliwe na brak wody są warzywa oraz petunie.

Ściółkowanie roślin balkonowych to bardzo prosty sposób, by ograniczyć wyparowywanie wody. Dzięki temu mniej i rzadziej trzeba podlewać. Ściółka zapobiega także dużym wahaniom temperatury. Ściółkowania ziemia w donicach wolniej się nagrzewa w dzień i dłużej trzyma ciepło w nocy.

Nie wszystkie rośliny balkonowe koniecznie trzeba ściółkować. Bez ściółki skwar bardzo dobrze znoszą np. pelargonie rabatowe. Balkonowe tropiki lubią pomidory w donicach, ale jednocześnie, zwłaszcza gdy owocują, potrzebują dużo wody. Warto je ściółkować. 😊

Do ściółkowania roślin balkonowych można kupić np. korę. Albo użyć innych materiałów.

Słoma 

Jest bardzo dobra do ściółkowania warzyw balkonowych. Niestety, w mieście słoma jest trudna do zdobycia. Przed ściółkowaniem tnę słomę nożycami na mniejsze kawałki. Robię to w ogrodzie, bo słoma mocno śmieci podczas układania w doniczkach. Słomę szczególnie lubią pomidory, ogórki,
papryka.


----------------------------

Łuski słonecznika

Po zjedzeniu ziaren, łuski słonecznika można wykorzystać do ściółkowania roślin balkonowych. Bardzo dobrze trzymają wilgoć, a ich jasna powierzchnia zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się ziemi od słońca w donicach.


----------------------------

Łupinki pistacji

Pochodzą z wyłuskanych pistacji kupionych w sklepie spożywczym. Ich cena jest wysoka, więc to towar luksusowy. Łupiny pistacji są bardzo dobre do ściółkowania i ładnie wyglądają. Nie nadają się jedynie pistacje solone.


----------------------------

Włókno kokosowe

Z orzechów kokosowych kupionych w sklepie spożywczym trudno uzyskać włókno. Jest go po prostu mało na skorupach, bo zostało usunięte. Wykorzystać można włókno kokosowe np. ze stroików świątecznych albo pociętych mat, które bywają w sprzedaży w sklepach ogrodniczych.


---------------------------

Podłoże po storczykach

Zużyte podłoże po storczykach nadaje się do ponownego wykorzystania w postaci ściółki. Trzeba tylko usunąć z niego resztki storczyków (nie jest ich dużo). Podłoże po storczykach jest przepuszczalne i chłonne.

Świeżego podłoża do storczyków nie opłaca się wykorzystywać na ściółkę. Jest po prostu za drogie. Gdy już rosły w nim storczyki, zamiast je wyrzucać, można je wykorzystać na ściółkę na balkonie.


--------------------------

Szyszki

Nazbierać ich można w lesie, na działce, w zaprzyjaźnionym ogrodzie. Szyszki to rodzaj naturalnej, inteligentnej ściółki. Łuski zamykają się po podlewaniu. Gdy jest sucho, łuski się otwierają i szczelniej chronią ziemię przed utratą wody.


--------------------------

Mech

Nadaje się raczej do ściółkowania krzewów ozdobnych, np. oleandrów, iglaków. Mech można przynieść ze spaceru albo dostać w zaprzyjaźnionym, cienisty ogrodzie.4 komentarze :

 1. Bardzo ciekawe pomysły na ściółkowanie roślin. Podoba mi się ten ze słonecznikiem i pistacjami. Pewnie skorupki po fistaszkach też by się nadawały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że fistaszki się nadają:) U mnie w domu akurat fistaszki "nie idą".

   Usuń
 2. Fajne pomysly np lupiny po sloneczniku nie wiedziałam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Łupiny po słoneczniku! Genialne. Jak pomyślę ile wyrzucam każdego lata... O szyszkach już chyba kiedyś pisałaś i w tym roku właśnie sprawdzam je przy pomidorach.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...